Czym się kierować podczas wyboru elektrozaczepu do drzwi?

Elektrozamek to urządzenie, które pozwala nam zdalnie kontrolować dostęp do naszego domu. Coraz częściej jest on stosowany jako alternatywa lub dopełnienie klasycznego zamka otwieranego kluczem. Czym cechuje się to rozwiązanie i czym się kierować podczas kupowania elektrozaczepu?

elektrozaczepy do drzwi

Otwieranie drzwi na elektrozaczepy - Które parametry są najważniejsze?

Powinniśmy dobrze przemyśleć zakup elektrozamka tak, aby odpowiadał on naszym potrzebom. Które parametry warto w szczególności uwzględnić, wybierając urządzenie? Oto one:

- trwałość urządzenia – jest ona wyrażana w postaci liczby bezawaryjnych cykli zamykania i otwierania. Najczęściej wynosi ona 10000-30000 cykli;
- sposób zasilania – może do tego służyć prąd przemienny lub stały;
- funkcja rewersyjna – elektrozaczep posiada odwrotną funkcję otwarcia – zamyka się, gdy jest podłączony do zasilania i otwiera po jego odcięciu;
- stopień energooszczędności – elektrozamek może posiadać specjalną cewkę, której zadanie będzie polegać na obniżeniu poboru energii elektrycznej podczas pracy. Sprawi to, że będzie on mógł być używany np. w systemach, które są zasilanie bateriami;
- sygnalizacja – pozwoli ona np. na kontrolowanie tego, czy drzwi zostały poprawnie zamknięte;
- wytrzymałość obudowy – powinna ona być odporna na urazy mechaniczne, korozyjne działanie czynników zewnętrznych i na reakcje chemiczne.

Zasilanie elektrozaczepu do drzwi

Kwestia zasilania jest najistotniejsza podczas wybierania nowego elektrozamka. Element ten najczęściej jest połączony z domofonem lub wideofonem i korzysta z jego zasilania. W takiej sytuacji powinniśmy dopasować do niego zaczep i wybrać odpowiednio model zasilany prądem stałym lub przemiennym.

Porada eksperta

Nie wszystkie domofony i wideofony zasilają elektrozaczep – niektóre z nich mogą np. tylko tworzyć zwarcie w obwodzie podczas naciśnięcia przycisku. W takiej sytuacji nie ma znaczenia, czy wybierzemy model zasilany prądem stałym czy przemiennym.

Czy rodzaj zasilania ma znaczenie dla naszego komfortu? Elektrozamki zasilane różnymi typami prądu wydają inne dźwięki. Po otwarciu drzwi z modelem na prąd przemienny usłyszymy bzyczący odgłos, urządzenia na prąd stałe wydają z kolei ciche kliknięcie.

Elektrozaczepy do drzwi

Elektrozamek – dodatkowe funkcje

Jeśli chcemy zwiększyć nasz komfort korzystania z tego akcesorium, możemy wybrać model z pamięcią zewnętrzną lub wewnętrzną. Funkcja ta umożliwia otwarcie drzwi przy pomocy impulsu elektrycznego. Pozwoli nam to np. na skorzystanie z drzwi, które nie posiadają klamki po wewnętrznej stronie.

Ciekawą możliwość stanowi także elektrozaczep do drzwi z blokadą. Pozwoli on nam na czasowe wyłączenie zamka tak, aby drzwi były ogólnodostępne. Tego typu urządzenie doskonale sprawdzi się w miejscach użyteczności publicznej – sklepach, urzędach i nie tylko.

Jeżeli zależy nam na tym, aby zamek zapewniał nam pełną ochronę przez cały czas, możemy sięgnąć po urządzenie przeznaczone do pracy ciągłej, które będzie działać przez całą dobę. Do jego zasilania może nam posłużyć prąd zmienny lub stały. O maksymalną ochronę mogą także zadbać elektrozaczepy posiadające wzmocnioną konstrukcję – wytrzymują one nacisk do 1000 kg.

Data publikacji: 04.10.2017