Drzwi przesuwne chowane w ścianę - poradnik od A do Z

Drzwi chowane w ścianę to nie tylko eleganckie i nowoczesne rozwiązanie, ale także doskonały sposób na optymalne wykorzystanie przestrzeni - pozwalają zaoszczędzić cenne metry kwadratowe. W tym artykule omówimy zalety drzwi przesuwnych chowanych w ścianę, powiemy, jak zaplanować instalację drzwi przesuwnych w swoim wnętrzu. Omówimy także najczęstsze problemy, a także przedstawimy wam inspiracje.

Drzwi przesuwne chowane w ścianę - poradnik od A do Z
  1. Drzwi przesuwne chowane w ścianę — na czym polega takie rozwiązanie?
  2. Drzwi przesuwne chowane w ścianę — gdzie się sprawdzą?
  3. Drzwi przesuwne chowane w ścianę — jak je zamontować?
  4. Drzwi przesuwne chowane w ścianę — inspiracje i trendy.

Drzwi przesuwne chowane w ścianę — na czym polega takie rozwiązanie?

Drzwi chowane w ścianę to nowoczesne i eleganckie rozwiązanie, które polega na ukryciu skrzydeł drzwiowych w specjalnej kieszeni lub prowadnicy w ścianie. Dzięki temu drzwi nie zajmują dodatkowej przestrzeni w pomieszczeniu, co jest szczególnie korzystne w przypadku pomieszczeń o ograniczonej przestrzeni, takich jak łazienki, przedpokoje czy kuchnie.

Warto dodać, że drzwi przesuwne chowane w ścianę wymagają starannego zaplanowania instalacji podczas budowy lub remontu pomieszczenia, ponieważ ich montaż jest bardziej zaawansowany niż tradycyjnych drzwi otwieranych na zewnątrz lub do środka pomieszczenia. Jednak po prawidłowej instalacji stanowią nie tylko praktyczne, ale także estetyczne rozwiązanie do wnętrz. Zalety drzwi chowanych w ścianę zdecydowanie sprawiają, że drzwi takie są warte instalacji. 

Zalety takiego rozwiązania

Jakie są zalety drzwi chowanych w ścianę? Drzwi przesuwne chowane w ścianę mają wiele zalet. Są to między innymi oszczędność miejsca, elegancki wygląd, różnorodność stylów i materiałów, funkcjonalność, możliwość stosowania w różnych rodzajach pomieszczeń, oraz łatwość obsługi.

Drzwi chowane w ścianę pozwalają na efektywne wykorzystanie dostępnej przestrzeni, ponieważ nie zajmują dodatkowego miejsca, które byłoby potrzebne do otwierania tradycyjnych drzwi. To szczególnie przydatne w pomieszczeniach o ograniczonej przestrzeni, gdzie każdy centymetr ma znaczenie.

Jakie są jeszcze zalety drzwi chowanych w ścianę? Drzwi te nadają wnętrzom nowoczesny i stylowy wygląd. Ich minimalistyczny charakter sprawia, że są często wybierane do nowoczesnych i designerskich aranżacji wnętrz, dodając im wyjątkowego charakteru. 

Drzwi przesuwne chowane w ścianę — gdzie się sprawdzą?

Drzwi chowane w ścianę nie ograniczają się tylko do niewielkich pomieszczeń lub zastępowania tradycyjnych drzwi na korytarzu. Można je wykorzystać w różnych kontekstach i miejscach.

W sypialniach znajdują one zastosowanie jako elementy umożliwiające stworzenie efektownych garderób typu "walk-in" lub oddzielnych przestrzeni sypialnianych od łazienek, lub garderób. W łazienkach są doskonałym rozwiązaniem, szczególnie w przypadku niewielkich łazienek, gdzie każdy metr kwadratowy jest na wagę złota. Pozwalają na optymalne wykorzystanie przestrzeni i tworzą eleganckie rozwiązanie.

W kuchniach z otwartym planem można zastosować te drzwi do oddzielania kuchni od jadalni lub salonu, co pozwala na skuteczne rozdzielenie funkcji, a jednocześnie zachowanie spójności estetycznej.

Warto zwrócić uwagę, że drzwi przesuwne chowane w ścianę są bardzo wszechstronne i mogą być dostosowane do różnych potrzeb i aranżacji wnętrz, co sprawia, że są popularnym wyborem w projektowaniu nowoczesnych i funkcjonalnych przestrzeni.

Drzwi przesuwne chowane w ścianę — jak je zamontować?

Gdy rozważasz montaż drzwi chowanych w ścianę, kluczowe jest uwzględnienie tego pomysłu na etapie projektowania ścianek działowych. Dlatego warto rozważyć instalację tego rodzaju drzwi, zwłaszcza gdy przeprowadzasz remont, urządzasz mieszkanie w stanie deweloperskim lub budujesz dom od podstaw. Zanim jednak rozpoczniesz instalacje, dobierz dla siebie drzwi przesuwne chowane w ścianę - komplet, który sprawdzi się w Twoim mieszkaniu.

Rodzaje drzwi przesuwnych

Drzwi przesuwne można podzielić na dwa główne rodzaje: modele naścienne i modele chowane w ścianie. W kontekście drzwi chowanych w ścianie istnieje także specjalny typ drzwi nazywany drzwiami teleskopowymi.

Pierwszy rodzaj, czyli drzwi przesuwne naścienne, przesuwają się wzdłuż ściany na szynach jezdnych. Po otwarciu pozostają widoczne, ponieważ są zamocowane na ścianie. Mogą występować w wersji jednoskrzydłowej lub dwuskrzydłowej, w zależności od potrzeb i preferencji.

Drugi rodzaj to drzwi przesuwne chowane w ścianie, które są praktycznie niewidoczne po otwarciu, ponieważ ukryte są w specjalnej kasecie zamontowanej w ścianie. Takie drzwi przesuwne chowane w ścianę - komplet dopasowany do Twojego pomieszczenia - dzięki temu tworzą estetyczne i minimalistyczne rozwiązanie.

Drzwi teleskopowe lub drzwi chowane w kasecie to odmiana drzwi przesuwnych chowanych w ścianie, która składa się z dwóch skrzydeł drzwiowych, chowanych w jednej kasecie. W tym przypadku jedno skrzydło wysuwa się jako pierwsze i ciągnie za sobą drugie. Drzwi chowane w kasecie stosuje się, gdy konieczne jest wykorzystanie dwóch skrzydeł do oddzielenia przestrzeni, a dostępna jest tylko jedna kasetka w ścianie. Drzwi teleskopowe są idealne na większych powierzchniach, gdzie można efektywnie oddzielić różne pomieszczenia od siebie.

Drzwi przesuwne chowane w ścianę — montaż

Kiedy rozważasz montaż drzwi chowanych w ścianę, ważne jest, aby ten pomysł uwzględnić na etapie projektowania ścianek działowych. Dlatego warto rozważyć montaż tego typu drzwi, szczególnie w przypadku remontu lub budowy domu od początku.

Oczywiście, jeśli już masz istniejące ściany, istnieje możliwość dostosowania ich do montażu drzwi przesuwnych chowanych w ścianie. Jednak ten proces może być bardziej skomplikowany i kosztowny. Dlatego lepiej jest myśleć o procesie, jakim jest montaż drzwi chowanych w ścianę, już na etapie projektowania, co pozwoli osiągnąć optymalne rezultaty i zachować spójność w aranżacji wnętrza.

Drzwi przesuwne chowane w ścianę — inspiracje i trendy

Drzwi przesuwne, np. drzwi przesuwne chowane w ścianie murowanej czy drzwi przesuwne chowane w ścianie gk mają potencjał, by być istotnym elementem stylu wnętrza, nie tylko w przypadku małych pomieszczeń. Mogą być doskonałym uzupełnieniem aranżacji, szczególnie gdy chcemy nadać naszemu mieszkaniu konkretny charakter stylistyczny, na przykład popularny styl japandi lub loftowy. W takich stylach każdy mebel czy ozdoba są starannie przemyślane pod względem funkcjonalności i wygody. Doskonale sprawdzą się tu drzwi przesuwne chowane w ścianie gk.

Poza tym, w niektórych projektach wnętrzowych, projektanci specjalnie eksponują prowadnice i wózki jezdne drzwi przesuwnych. Takie rozwiązania często występują w aranżacjach w stylu loftowym, do których pasują np. drzwi przesuwne chowane w ścianie murowanej. Solidne elementy z metalu w tym przypadku pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale stają się także ozdobą przestrzeni.