Jaki kolor drzwi wybrać

Wybór drzwi do mieszkania czy domu może okazać się sporym wyzwaniem. Musimy podjąć decyzję dotyczącą nie tylko tego, czy będą one pełne czy zdobione przeszkleniami, ale też tego, jaki będą miały kolor. Czym warto się kierować, dobierając odcień skrzydeł drzwiowych do naszych wnętrz?

Jaki kolor drzwi wybrać

Przejdź do następnych akapitów:

Zanim kupimy drzwi wewnętrzne

Wybór drzwi do naszego mieszkania czy domu nie może być przypadkowy. Powinny one pasować do wystroju wnętrz oraz obecnych w nim elementów wykończeniowych. Jeśli nie mamy jeszcze dokładnej wizji aranżacji poszczególnych pomieszczeń, wstrzymajmy się z zakupem drzwi. Istnieje ryzyko, że wybrane przez nas modele nie będą pasowały do materiałów i barw wykorzystanych do urządzenia pomieszczenia.

Drzwi wewnętrzne – do czego je dopasować?

Aby drzwi stanowiły integralne części wystroju domu lub mieszkania, podczas ich wyboru należy kierować się kilkoma kryteriami.

Przeczytaj również: Jak zmierzyć drzwi wewnętrzne i zewnętrzne? Instrukcja krok po kroku

Jaki kolor drzwi wybrać

Najlepiej byłoby dobrać skrzydła drzwiowe, uwzględniając wizerunek całego wnętrza – weźmy pod uwagę kolor naszych ram okiennych, podłóg, ścian czy nawet mebli. Kolorystyczną całość powinny stanowić przede wszystkim okna, podłogi i drzwi. Jeśli nie jest to możliwe, możemy dopasować kolor drzwi do barwy jedynie wybranych elementów, zwłaszcza do:

  • podłogi – drzwi korespondujące kolorystycznie z podłogą to zazwyczaj udane połączenie. Do ciemnej posadzki pasują ciemne drzwi, a do jasnej – jasne. Jest to oczywiście najbezpieczniejszym rozwiązaniem, choć nie jedynym. Możemy także zdecydować się na kontrast, jednak pamiętajmy, że zbyt duża różnorodność kolorystyczna zwiększa ryzyko aranżacyjnego chaosu.
  • ram okiennych – kolorystyczne dopasowanie do siebie elementów stolarki okiennej i drzwiowej to także dobry kierunek w aranżacji wnętrza. W przypadku białych ram okiennych bezpiecznym rozwiązaniem jest zastosowanie takich samych drzwi – analogicznie, do ram ciemnych dobierzmy skrzydła w takich samych odcieniach. W tym wypadku zachowajmy jednak ostrożność – drewniane ramy okienne będą wydawały się ciemniejsze niż inne elementy wnętrza wykonane z tego samego surowca (te ostatnie oświetla bowiem światło słoneczne wpadające przez szyby);
  • listew przypodłogowych – listwy przypodłogowe i drzwi mogą pięknie ze sobą współgrać, nawet jeśli różnią się od koloru posadzki. Najlepszy efekt uzyskamy, gdy do takiego duetu zastosujemy wysokie listwy przypodłogowe, zwane także cokołami przypodłogowymi.
Jaki kolor drzwi wybrać

Jaki kolor drzwi wybrać?

Wyboru drzwi wewnętrznych najczęściej dokonujemy spośród modeli białych i utrzymanych w kolorze drewna. Moda na biel sprawia, że białe skrzydła znajdują zastosowanie nie tylko we wnętrzach minimalistycznych, ale też w skandynawskich. Jak już wyżej wspomnieliśmy, dobrze wyglądają w połączeniu z jakże często spotykanymi ramami okiennymi.

Różne odcienie drewna – jasne, średnie i ciemne – pozwalają nam natomiast dopasować skrzydła drzwiowe do koloru drewnianego parkietu lub paneli podłogowych. Pamiętajmy, by kupować te o takim samym odcieniu bądź wyraźnie inne (jeśli stawiamy na kontrast) – delikatna niezgodność w odcieniu drzwi i podłogi łatwo rzuci się w oczy i nie będzie dobrze wyglądała.

Możemy także sięgnąć po drzwi w zupełnie nietypowych kolorach – mogą to być wyraziste odcienie pasujące do najbardziej nowoczesnych wnętrz. Takie modele najczęściej powstają jednak na indywidualne zamówienie. Aby nadać drewnianym drzwiom nietypową barwę, możemy także samodzielnie je przemalować farbą renowacyjną – odnowione w ten sposób skrzydła najlepiej zaprezentują się we wnętrzach o charakterze rustykalnym, retro lub skandynawskim.

Pamiętajmy też, że drzwi są szczególnymi elementami wyposażenia – powinniśmy dobrać je w taki sposób, by kolorystycznie pasowały do obu pomieszczeń, które oddzielają.

Data publikacji: 19.01.2017