Drzwi przesuwne nie tylko do garderoby – gdzie jeszcze się sprawdzą?

Kiedy mówimy o drzwiach przesuwnych, zazwyczaj mamy na myśli te od garderoby w zabudowie lub szafy. Tymczasem nie są to jedyne przestrzenie, które mogą być zamykane w ten sposób. Drzwi przesuwne mają bowiem znacznie większy potencjał i z powodzeniem można wykorzystać go w każdym pomieszczeniu!

Drzwi przesuwne – nie tylko do szafy

Systemy drzwi przesuwnych znane były już w starożytnych Chinach i krajach bliskiego wschodu. W Japonii wciąż są stosowane tak zwane ekrany shoji, czyli ruchome ścianki działowe, dzięki którym przestronną salę można w kilka chwil przemienić w kilka przytulnych pokojów. W Europie, gdzie większość mieszkań posiada wyraźny podział pomieszczeń, tego typu rozwiązanie wydaje się zbędne, jednak współcześni projektanci wnętrz coraz chętniej sięgają po nie, by zaoszczędzić przestrzeń w lokalu i nadać mu nowoczesny charakter. Systemy drzwi przesuwnych doskonale sprawdzają się przy oddzielaniu od siebie poszczególnych pokojów, a przy tym zajmują znacznie mniej miejsca niż tradycyjne drzwi skrzydłowe (które w małym mieszkaniu nie zawsze da się otworzyć w całości).

Drzwi przesuwne w domu – jakie mamy do wyboru?

Drzwi przesuwne różnią się między sobą materiałami, z jakich są wykonane, wysokością i szerokością oraz sposobem montażu. Jeśli zależy nam na ich szczelności i aby zapewniały jak najwyższe poczucie prywatności w danym pokoju, warto jest zdecydować się na system z kasetą. W tym przypadku skrzydło chowa się w ścianie. W pozycji zamkniętej nie pojawiają się szczeliny, dzięki czemu taka konstrukcja jest bardziej dźwiękoszczelna. Jeśli jednak nie była zaplanowana na etapie budowy mieszkania czy domu, wymaga ona przeprowadzenia generalnego remontu, podczas którego umieścimy kasety w ścianie.

Drugim sposobem montażu drzwi przesuwnych jest system naścienny – możemy wybrać taki z prowadnicami na podłodze oraz nad otworem drzwiowym lub podwieszany. Ten pierwszy zapewnia lepszą stabilność, drugi natomiast doskonale wkomponuje się w wystrój pozbawiony progów.

Porada eksperta

Drzwi przesuwne doskonale sprawdzają się w roli tymczasowych ścianek działowych, np. mieszkaniu z kuchnią otwartą na salon, w którym nocują nasi goście – dzięki takiemu rozwiązaniu możemy zapewnić im prywatność bez konieczności rezygnowania z wizyt w kuchni.

Drzwi przesuwne nie tylko do garderoby

Zalety i wady drzwi przesuwnych

Zalety:

- oszczędzają miejsce – skrzydło drzwi nie odchyla się na boki, więc zyskujemy dodatkową przestrzeń aranżacyjną,
- są ciche – ich zamykanie i otwieranie nie generuje hałasu, bez przeszkód można zatem przemieszczać się między pokojami bez obaw o obudzenie pozostałych domowników,
- nie zatrzaskują się w czasie przeciągów,
- wyglądają bardzo estetycznie i pasują zarówno do eleganckich mieszkań w tradycyjnym stylu, jak i nowoczesnych loftów.

Wady:

- do ściany wzdłuż której przesuwają się drzwi nie mogą przylegać żadne meble. Konieczność odsunięcia ich od tej powierzchni może sprawić, że wnętrze stanie się jeszcze mniejsze,
- w drzwiach przesuwanych w systemie naściennym pojawiają się szczeliny, które nie stanowią bariery dla dźwięków z zewnątrz i zmniejszają poczucie prywatności.

Drzwi przesuwne

Jakie drzwi przesuwne wybrać do domu?

Drzwi przesuwne, podobnie jak tradycyjne skrzydłowe dostępne są w wielu wzorach i wersjach kolorystycznych. Jednak aby posłużyły nam przez długi czas bez konieczności wymienia ich, warto zdecydować się na model uniwersalny i gładki. Dzięki takiemu wyborowi będziemy mogli bez przeszkód zmieniać wystrój mieszkania nie martwiąc się o to, że drzwi nie będą pasować. Jeśli nasze mieszkanie posiada niewielką powierzchnię i chcemy wykorzystać drzwi przesuwne do jej optycznego powiększenia, do dyspozycji mamy wiele rodzajów skrzydeł z lustrem, które odbijając światło pozytywnie wpłyną na nasze postrzeganie przestrzeni. Pamiętajmy jednak, że są one znacznie cięższe od zwykłej płyty, zatem decydując się na to rozwiązanie musimy zaopatrzyć się w solidniejsze systemy mocowań. O tym, jak zamontować drzwi przesuwne, przeczytamy w tym artykule.

Drzwi przesuwne