Wymieniamy drzwi w łazience na przesuwne

Z reguły, a szczególnie w blokach i starym budownictwie oraz niewielkich mieszkaniach, łazienki wychodzą na wąski korytarz. Jeśli dodatkowo pomieszczenie to jest niewielkie, to drzwi, które separują je od reszty wnętrz, muszą otwierać się na zewnątrz. W takim wypadku mogą one znacznie zmniejszać nasz komfort i zabierać wiele przestrzeni.

drzwi w łazience

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy w mieszkaniu bardzo często. Gdy drzwi wychodzące na mały przedpokój są otwarte, zazwyczaj nie mamy jak przejść. Łazienka jednak powinna być odpowiednio wietrzona, szczególnie jeśli system wentylacyjny jest starszy, a w niewielkim pomieszczeniu brakuje okna. Ciągłe zamykanie i otwieranie drzwi może być problematyczne, a kiedy jeden z domowników wychodzi akurat z łazienki, a drugi chce przejść przez korytarz do innego pomieszczenia, może dojść nawet do zderzenia. Jeśli posiadamy liczebną rodzinę i współdzielimy mieszkanie z innymi lokatorami, a łazienka znajduje się przy ważnym ciągu komunikacyjnym, warto wymienić w niej drzwi na przesuwne.

Zalety drzwi przesuwnych

Drzwi przesuwne podczas otwierania przylegają do którejś ze ścian. Osadzone na specjalnej szynie przesuwają się po niej, co wyklucza konieczność zagospodarowania przestrzeni tak, aby skrzydło miało miejsce na otwarcie się. W taki sposób zyskujemy dodatkowe miejsce – bądź w samej łazience, bądź na korytarzu. Takie drzwi, przez to, że nie muszą być uchylane, mogą pozostać otwarte, a jednocześnie nie będą przeszkadzać. Płytę możemy przesunąć, pozostawiając dowolną szparę, która umożliwi dostateczną cyrkulację powietrza pomiędzy łazienką a resztą mieszkania. Dodatkowo, jeśli wchodzimy do łazienki wyłącznie na chwilę, takie drzwi mogą po prostu pozostać otwarte przez większość czasu, sprawiając wrażenie, jak gdyby ich wcale nie było.

komplet do drzwi przesuwnych

Wymieniamy drzwi w łazience

Montaż drzwi przesuwnych nie jest skomplikowany i problematyczny. Niekiedy wystarczy poprowadzić jedną tylko szynę (u dołu ściany lub u góry), włożyć w nią odpowiednią płytę i zablokować w takim miejscu, aby z niej nie wypadała. Należy oczywiście najpierw zdemontować drzwi. Gdy nie chcemy lub nie możemy usunąć ościeżnicy, może ona pozostać w ścianie, jeśli nam nie przeszkadza wizualnie.

Czego potrzebujemy?

Do pracy przydadzą się nam podstawowe elektronarzędzia oraz materiały, które utworzą konstrukcję drzwi przesuwnych. Istnieje ich wiele rodzajów, zarówno gotowych, jak i takich, które możemy sami skompletować czy stworzyć. Podstawowe zamknięcie wykonamy samodzielnie z prowadnicy, szyny metalowej oraz wyciętej na miarę płyty drewnopochodnej.

Data publikacji: 23.09.2016