Produkty

Dwie w jednej – łazienka dla całej rodziny

Dwie w jednej – łazienka dla całej rodziny

Oddzielna łazienka i toaleta to rozwiązanie wciąż spotykane, szczególnie w starszych mieszkaniach. Zwykle pomieszczenia te przylegają do siebie. O ile dodatkowe WC zawsze się przydaje, choćby w przypadku wizyty gości, o tyle mała łazienka nie będzie funkcjonalna dla dużej rodziny. Oto pomysł na połączenie tych dwóch pomieszczeń.

Duża łazienka kontra dwa oddzielne pomieszczenia

Powiększenie łazienki kosztem oddzielnej toalety sprawdzi się w przypadku wielodzietnej rodziny. Stworzymy wspólną przestrzeń, która ograniczy poranne kolejki i pozwoli nam na wspólne korzystanie z niej w tym samym czasie. Zatem jeśli obecnie posiadamy oddzielne WC i łazienkę, które do siebie przylegają, rozważmy remont, który połączyłby je w jedno pomieszczenie.

Szafka Cooke&Lewis Imandra z lustrem 80 x 90 x 15 cm
Szafka Cooke&Lewis Imandra z lustrem 80 x 90 x 15 cm

Zalety dużej łazienki są oczywiste, szczególnie jeśli chcemy mieć możliwość korzystania z niej w parę osób. Jeśli mamy dzieci, jedno pomieszczenie sprytnie podzielone na strefy będzie miało większy sens niż posiadanie dwóch oddzielnych. Uzyskana przestrzeń nie tylko da nam większą swobodę ruchu, ale również stworzy możliwości bardziej funkcjonalnych aranżacji. Przede wszystkim jednak zyskamy kontrolę nad pociechami i będziemy mogli np. wstawiać pranie czy wykonywać własne czynności higieniczne podczas ich mycia się czy załatwiania.

Oddzielne WC sprawdza się natomiast w mieszkaniach, które często są odwiedzane przez gości oraz gdy mieszkamy z obcymi sobie ludźmi. Zastanówmy się, czy jego brak bardzo zmieni nasze życie i obniży komfort. Jeśli jednak konieczność korzystania z osobnej toalety nie jest codziennie aż taka wielka, możemy śmiało zdecydować się na remont powiększający łazienkę.

Porada eksperta

Idealną sytuacją jest, jeśli mamy możliwość wygospodarowania miejsca na osobną toaletę bądź powiększenia łazienki bez konieczności łączenia jej z obecną. Dwie miski WC w oddzielnych pomieszczeniach to zawsze znakomite ułatwienie życia i najlepszy sposób na to, aby pozbyć się niesnasek między domownikami spieszącymi się rano do szkół i pracy. Również gdy gościmy rodzinę czy przyjaciół, szczególnie na dłużej, takie rozwiązanie jest wyjątkowo komfortowe.

O tym, czy wybrać jedną dużą łazienkę, czy oddzielne WC, przeczytamy jeszcze tutaj.

Łazienka podzielona na dwie strefy

Kiedy łączymy toaletę i łazienkę, możemy skorzystać z tworzącego się naturalnie w takim wypadku podziału.

dwie łazienki w jednym pomieszczeniu

Jeśli z kolei tworzy się jedna, duża i otwarta przestrzeń, dobrym zabiegiem jest stworzenie stref. Możemy to zrobić na różne sposoby:

- postawić niską ściankę działową, która oddzieli strefę WC od umywalek bądź przegrodzi dwie osobne „stacje” umywalkowe,

- wykonać wnękę na natrysk i w ten sposób oddzielić naturalnie strefę kąpielową od reszty łazienki bądź od wanny – w ten sposób kąpać się mogą dwie osoby naraz,

Szafka pod umywalkę Cooke&Lewis Imandra wisząca 80 cm biała
Szafka pod umywalkę Cooke&Lewis Imandra

- przedzielić ścianką strefę kąpielową od umywalkowej lub toaletowej, przy czym po stronie, po której zamontujemy miskę WC, możemy również postawić pralkę,

- wykonać dwie lustrzane strefy przedzielone ścianką sięgającą w poszczególnych miejscach do różnych partii ciała tak, aby umożliwić dwóm osobom korzystanie z wszystkich elementów wyposażenia, przy jednoczesnym zachowaniu jako takiej prywatności. Jeśli postawimy na to rozwiązanie, nie musimy koniecznie powielać tych samych rozwiązań po obu stronach – z jednej umieścimy np. na natrysk, a z drugiej wannę.

Ta sama łazienka dla dorosłych i dzieci

Jeśli chcemy korzystać z łazienki w tym samym czasie co dzieci w różnym wieku, konieczne będzie jej dostosowanie do każdego członka rodziny. Poszczególne strefy wyznaczone ściankami działowymi dadzą każdemu odrobinę prywatności przy jednoczesnej możliwości kontynuowania rozmowy czy kontrolowania dziecka. Kabinę prysznicową lub miejsce z natryskiem oraz wannę niekoniecznie jednak musimy zasłaniać ścianką.

Porada eksperta

W łazience łączonej z WC doskonale sprawdzą się parawany wannowe i kabiny oraz drzwiczki prysznicowe z lustrzanymi odbiciami. Wykonane są tak, aby jednocześnie zakryć osobę kąpiącą się i zapewnić innym możliwość przejrzenia się. Wykorzystując takie rozwiązanie, zyskujemy potrójnie, ponieważ zachowujemy prywatność, wyposażamy łazienkę w dodatkowe lustro i optycznie ją powiększamy.

Parawan nawannowy Cooke&Lewis Nubia 1-częściowy 150 x 95 cm chrom/dekor lustrzany
Parawan nawannowy Cooke&Lewis Nubia

Innym sposobem na to, abyśmy wszyscy czuli się swobodnie podczas wspólnego korzystania z łazienki i byśmy mogli wygodnie myć się w tym samym czasie, jest wyposażenie łazienki w dwie umywalki. Najlepiej, jeśli zaaranżujemy dwie oddzielne strefy oddzielone od siebie ścianką. Niech po jednej stronie będzie jedna umywalka wraz z miską WC (która również może być osłonięta ścianką), a po drugiej stronie np. umywalka i kabina prysznicowa lub wanna. W ten sposób nawet jeśli dziecko będzie chciało korzystać z toalety samodzielnie, możemy po drugiej stronie kontynuować mycie zębów czy golenie się.

Jeśli osłonimy miskę WC tak, aby strefa ta nie była zbytnio widoczna z każdego punktu łazienki, stworzymy lepsze warunki do tego, aby każdy czuł się swobodnie i załatwiał swoje potrzeby, nawet gdy w pomieszczeniu znajdują się inni członkowie rodziny.

Dowiedzmy się o wadach i zaletach ścianek działowych w łazience.

Łazienka dostosowana do dzieci

Nie zapominajmy o wygodzie naszych pociech. Jeśli chcemy, możemy stworzyć dla nich zupełnie osobny, łazienkowy kącik. Wyposażmy go w niską muszlę klozetową i umywalkę, która jest zamontowana na takiej wysokości, aby dzieci swobodnie do niej sięgały. Takie rozwiązania ułatwią malcom korzystanie z łazienki, jednak są tymczasowe – pamiętajmy, że dzieci szybko wyrosną z niższych wersji umywalek i misek WC.

Porada eksperta

Zamiast montować specjalne wyposażenie, dostosujmy przestrzeń. Aby dzieci mogły wygodnie korzystać z umywalek i siadać samodzielnie na miskach WC, postawmy w tych miejscach specjalne schodki. Plastikowe stopnie z gumowanym podłożem będą bezpieczne, ponieważ nie będą się ślizgały na gładkiej powierzchni gresu łazienkowego.

Regał Form Mixxit 3-komorowy 108 x 39 x 33 cm biały
Regał Form Mixxit 3-komorowy

Pomyślmy również o meblach, które będą odpowiednie dla naszych dzieci. Na podłodze możemy postawić długi regał, który będzie tworzył zarazem ławę i szafkę. Na nim dziecko będzie mogło usiąść i się pobawić, czekając aż skończymy wykonywać swoje czynności. Umieśćmy tam wszystko, co należy do dzieci i do czego będą miały łatwy dostęp. Mogą się tam znaleźć ręczniki i piżamki, zabawki do wanny i kosz na brudną bieliznę.

Zobaczmy, o czym należy pamiętać, wyposażając łazienkę dla dziecka.

Czego potrzebujemy do łazienki dla całej rodziny

W dużej łazience możemy zmieścić wszystko, jednak potrzebne nam będą odpowiednio pojemne szafki.

Szafka Cooke&Lewis Imandra 60 x 60 x 15 cm niebieska
Szafka Cooke&Lewis Imandra

Akcesoria całej rodziny zajmą z pewnością dość dużo miejsca, dlatego wybierzmy obszerne meble i postawmy je w miejscach łatwo dostępnych. Dobrze sprawdzą się minimalistyczne regały z bezuchwytowymi frontami, aby dzieci nie mogły ich łatwo otworzyć

Szafki z lustrzanymi frontami nie tylko powiększą optycznie naszą łazienkę, ale również umożliwią wygodne przeglądanie się. Mają jeszcze jedną funkcję – pozwolą nam kontrolować dzieci nawet w chwili, gdy jesteśmy do nich odwróceni tyłem.

Suszarka ścienna Telegant 8+1 Protect Plus
Suszarka ścienna Telegant 8+1 Protect Plus

W jednym kącie łazienki możemy urządzić strefę przeznaczoną na pranie. Znajdzie się w niej nie tylko pralka, ale również specjalna suszarka. Jeśli w łazience będziemy mogli wykonać wiele różnych czynności, które normalnie wymagałyby od nas przemieszczania się po całym mieszkaniu, zapewniamy sobie doskonałe warunki do tego, aby jednocześnie pilnować dziecko. Zajmowanie się nim w jednym miejscu podczas realizowania koniecznych zadań domowych i higienicznych znacznie ułatwia codzienne życie.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Idealne rozwiązania w tradycyjnym stylu – sprawdź meble łazienkowe Perma

Idealne rozwiązania w tradycyjnym stylu – sprawdź meble łazienkowe Perma
Meble łazienkowe powinny być funkcjonalne i dawać komfort codziennego użytkowania. Tradycyjne kształty, sprawdzone rozwiązania – klasyczne meble...
Czytaj więcej

Meble do łazienki – sprawdź kolekcję mebli GoodHome Avela

Meble do łazienki – sprawdź kolekcję mebli GoodHome Avela
Projektowanie idealnej łazienki bywa żmudnym i wymagającym procesem, gdy chcesz optymalnie wykorzystać każdy metr pomieszczenia. Warto się do niego od...
Czytaj więcej

Nowa łazienka – inspiracje Doroty Szelągowskiej

Nowa łazienka – inspiracje Doroty Szelągowskiej
Dorota Szelągowska, jako specjalistka od pomysłów na pomieszczenia „bez pomysłu”, bierze na tapetę łazienkę Agaty i Kacpra. Para ci...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Dwie w jednej – łazienka dla całej rodziny