Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Forsycja – jeden z najpiękniejszych krzewów

Forsycja – niezwykle urokliwy krzew, który ukwieca nasz ogród pięknym, żółtym kolorem swoich kwiatów. Stosunkowo niewielki, ale za to bardzo dekoracyjny – dzięki niemu z niecierpliwością czekamy na wiosnę, kiedy to będziemy mogli znowu podziwiać jego barwne liście.

Forsycja

Forsycja, krzew niezwykle łatwy w uprawie. Do odpowiedniego wzrostu niezbędna jest mu odrobina słońca i wilgoci. Zwykle też mrozoodporny, wyjątkiem są niektóre z gatunków (np. forsycja pośrednia).

W Europie uprawiana jest właściwie tylko odmiana Goldzauber, która charakteryzuje się bardzo długim okresem kwitnienia. Dzięki niej nasz ogród mieni się żółtymi plamami, szczególnie wtedy, kiedy inne rośliny jeszcze są w stanie spoczynku.

Elementy charakterystyczne

Forsycję bardzo łatwo możemy zlokalizować w ogrodach. Zwykle nasza uwaga skupia się najmocniej na żółtej barwie kwiatów oraz ciemnozielonych, nieco owalnych liściach. Niektóre z gatunków możemy wypatrzeć szybciej, głównie za sprawą ich wielkości. Największe krzewy mogą wspinać się na około 3m wysokości, inne rosną tylko do 30 cm.

Kwiaty forsycji wydzielają delikatny, słodki zapach.

Forsycja

Uprawa i pielęgnacja

Jak już wspomnieliśmy, forsycja nie wymaga od nas przeprowadzania specjalnie wzmożonych zabiegów pielęgnacyjnych. Do pełni szczęścia i pięknego wyglądu potrzebuje dowolnej jakości gleby z wyjątkiem gliniastej. Najważniejsze, aby dane stanowisko było odpowiednio nasłonecznione oraz wilgotne. Wybierzmy też takie, gdzie jest stosunkowo dużo miejsca. Forsycja może bowiem urosnąć do dosyć sporych rozmiarów.

Bezpośrednio po okresie kwitnięcia krzew należy przyciąć. Najlepiej tak, by na starych pędach pozostały po dwa pąki. Forsycji przyda się zresztą raz na jakiś czas także porządne cięcie odmładzające. Bez tego zabiegu nasz krzew prawdopodobnie dosyć szybko będzie ogołocony od dołu, będzie także słabo kwitnął.

Ważnym aspektem jest dokładne przyjrzenie się roślinie, szczególnie w okresach suszy. Nie dopuszczajmy, aby wówczas gleba była przesuszona. Wręcz przeciwnie, regularnie podlewajmy roślinę. Forsycja ma bowiem bardzo płytki system korzeniowy. Miejsce posadzenia krzewu dobrze zatem podsypać też dodatkowo torfem lub korą.

Rozmnażanie forsycji możemy wykonać samodzielnie. Wystarczy przegiąć jedną z gałązek krzaka, następnie włożyć ją do wykopanego obok dołka. Wreszcie zasypać ją ziemią. Systematycznie podlewamy i czekamy. Jeśli nasza gałązka się ukorzeni, możemy ją odciąć od reszty krzaka i spokojnie przesadzić w inne miejsce.

Gdzie wygląda najlepiej?

Forsycja będzie idealną dekoracją parków oraz ogrodów, w których duże znaczenia będzie miał mocny kolor. Posadzona gęściej, w grupach może tworzyć praktyczne żywopłoty. Co najważniejsze, udekoruje nasz ogród już wczesną wiosną, kiedy większość drzew nie ma jeszcze liści. Zwykle forsycja ma kształt stosunkowo luźny. Można ją jednak dowolnie formować także w kształt kuli. Dzięki czemu będzie wspaniałą ozdobą naszego ogrodu.

Dużym niebezpieczeństwem dla forsycji jest lygocoris pabulinus, pluskwiak, który niszczy liście krzewu.