Najokazalszy krzew w naszych ogrodach – złotokap zwyczajny

Złotokap zwyczajny, to krzew liściasty, który dzięki swoim obfitym i pięknym złocistożółtym kwiatom jest uważany za jeden z najbardziej okazałych drzew ozdobnych w całej Europie. Ozdoba parków, a także przydomowych ogrodów, która szczególną uwagę zwraca bujnymi, złotymi kwiatostanami.

Najokazalszy krzew w naszych ogrodach – złotokap zwyczajny

Złotokap pospolity – skąd taka nazwa?

Pochodzi ona właśnie od kwiatów: żółtych i bardzo okazałych, które pojawiają się wiosną i zwisają z gałęzi. Drzewo wygląda zatem, jakby złoto kapało z niego prosto na ziemię. Stąd właśnie nazwa złotokap. Krzew ten to nie tylko piękne i bujne kwiaty, ale również ciekawa forma liści – trójlistkowych. Te swoim nietypowym kształtem mogą nieco przypominać koniczynę. Są jednak od niej zdecydowanie większe.

Przeczytaj także: Wiosenne rozmnażanie roślin – byliny i krzewy kwitnące

Wymagania glebowe i pielęgnacyjne

Krzew złotokapu lubi glebę żyzną, niezbyt suchą ze sporą zawartością wapnia. Pomimo swoich upodobań świetnie poradzi sobie także w gorszych warunkach. Gleba powinna mieć pH neutralne lub najlepiej lekko alkaliczne. Złotokap dobrze znosi też krótkie okresy suszy.

Pięknie zakwita w miejscach, gdzie panuje duże nasłonecznienie. Tam też wzrasta do naprawdę sporych rozmiarów. Z reguły dobrze znosi zimę. Może zmarznąć, jeśli temperatura spadnie naprawdę bardzo mocno poniżej zera. Wówczas słabiej kwitnie. Złotokap nie lubi cięć, zwłaszcza tych bardzo silnych. Podczas przycinania skupmy się zatem raczej na tych pędach, które są zgrubiałe lub zniszczone.

Krzew będzie ciekawą ozdobą przydomowego ogródka. Można go sadzić równie dobrze pojedynczo, jak i w grupach. Świetnie nadaje się także do obsadzania podpór i pergoli, dzięki temu, że wygląda naprawdę okazale – szczególnie w porze kwitnienia. Może również stanowić podstawę do tworzenia ozdobnych tuneli w parkach lub przy altanach.

Zobacz też: Na co zwrócić uwagę kupując rośliny do domu

Najokazalszy krzew w naszych ogrodach – złotokap zwyczajny

Piękny, ale niebezpieczny

Pamiętajmy, że złotokap to wspaniała ozdoba dla naszego ogrodu, ale i duże niebezpieczeństwo. Krzew ten jest bowiem rośliną trującą, wszystkie jego części zawierają cytyzynę – substancję, która działa drażniąco na układ pokarmowy oraz nerwowy. Wyjątkowo niebezpieczne są małe nasiona- zjedzenie kilkudziesięciu sztuk grozi śmiercią.