Produkty

Geranium – uprawa i pielęgnacja

Geranium – uprawa i pielęgnacja

Geranium, nazywane również anginowcem, to wieloletnia roślina doniczkowa, którą charakteryzują jasnozielone liście, gruczołkowate włoski, jasnoróżowe kwiaty oraz wyjątkowo przyjemny różanocytrynowy zapach, jaki wydziela na co dzień. Podpowiadamy, jak je uprawiać i pielęgnować.

geraniumWłaściwości lecznicze

Geranium jest wyjątkowo atrakcyjną rośliną nie tylko ze względu na swoją urodę, ale także zawarty w nim olejek eteryczny, wyróżniający się właściwościami antybakteryjnymi i przeciwwirusowymi. Olejek ten wykorzystywany jest w leczeniu chorób układu oddechowego, takich jak przeziębienia czy stany zapalne zatok, jak również wielu infekcji skórnych, na przykład trądziku, łupieżu czy rozstępów. Lista jest jednak znacznie dłuższa, ponieważ stosuje się go także przy problemach z cellulitem, reumatyzmem, zaburzeniami krążenia oraz przy wielu innych dolegliwościach.

Preferowane warunki

Anginowiec nie jest rośliną wymagającą pod względem uprawy, co nie oznacza jednak, że nie powinniśmy zadbać chociażby o jego odpowiednie usytuowanie. Geranium preferuje przede wszystkim dostęp do słońca, dlatego doniczkę z rośliną warto umieszczać na parapecie okna po stronie wschodniej lub zachodniej. W czasie lata możemy ustawić ją na zewnątrz w miejscu, które od rana zapewni jej pełne słońce, od południa zaś zakrywając delikatnym cieniem. W trakcie zimy z kolei należy przechowywać okaz w temperaturze około 10-15 stopni Celsjusza. Zapewniając roślinie takie warunki, możemy być pewni obfitych pędów oraz pięknego i intensywnego zapachu liści.

Podłoże

Geranium dobrze rozwija się w uniwersalnej, przepuszczalnej glebie. Powinniśmy pamiętać jednak o tym, aby podłoże było odpowiednio rozluźnione, gdyż może dojść do przelania go wodą, co prowadzi do choroby grzybowej korzeni i podstawy pędu rośliny.

Rozmnażaniegeranium castorama

Jeśli zależy nam na rozmnażaniu anginowca, możemy tego dokonać od wiosny do jesieni poprzez pobieranie i ukorzeniania sadzonek pędowych. Należy w tym celu uciąć długi i zdrowy pęd oraz umieścić go w wodzie, gdzie wytworzy korzonki.

Przycinanie

Do zabiegów pielęgnacyjnych należeć powinno przede wszystkim regularne podcinanie oraz obrywanie zeschniętych liści. Dbać powinniśmy głównie o wierzchołek rośliny, wyjątkowo mocno przycinając zaniedbane fragmenty w okresie wiosennym. Dzięki temu będziemy w stanie osiągnąć atrakcyjny kształt korony.

Podlewanie

Nie możemy zapominać również o podlewaniu rośliny, którego warto dokonywać poprzez wlewanie wody do podstawki. Geranium potrzebuje znacznie mniej wody w okresie zimowym – podlewamy je wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi jest sucha bądź zauważymy delikatnie opuszczone liście.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Maj w ogrodzie

Maj w ogrodzie
Maj to jeden z bardziej ekscytujących miesięcy w ogrodzie. Przynosi ze sobą mnóstwo nowych kwiatów, a za każdym razem, gdy wyjdziesz na ...
Czytaj więcej

Kwiecień w ogrodzie

Kwiecień w ogrodzie
Wreszcie nadeszły dłuższe dni! W przypadku przyjemnego, słonecznego dnia można poczuć, że lato jest tuż za rogiem. Niemniej jednak istnieje ryzyko poj...
Czytaj więcej

Jak urządzić mały ogródek przed domem? Pomysł na ogród kwiatowy

Jak urządzić mały ogródek przed domem? Pomysł na ogród kwiatowy
Ogródek kwiatowy przed domem kusi feerią barw i przyjemnym zapachem roślin. Jest fantastyczną wizytówką, która zachwyci niejedneg...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Geranium – uprawa i pielęgnacja