Jak przycinać geranium? Poradnik

Geranium to piękna roślina, która ozdabia wiele posesji w Polsce. Jej niepowtarzalny różano-cytrusowy zapach orzeźwia w gorące dni. Jego uprawa wymaga jednak odpowiedniej pielęgnacji. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak przycinać geranium oraz dlaczego żółkną liście w Twojej ulubionej roślinie, przeczytaj nasz krótki poradnik!

geranium

Jak wygląda geranium? - podstawowe informacje o roślinie

Geranium to wieloletnia roślina doniczkowa nazywana także anginowcem. Jak wygląda geranium? Ma jasnozielone liście pokryte gruczołkowatymi włoskami oraz jasnoróżowe kwiaty. Roślina ta ma nie tylko walor estetyczny – jej zapach bardzo działa na zmysły. Do tego olejki eteryczne zawarte w kwiatach geranium mają właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe. 

Olejki geranium wykorzystywane są w leczeniu schorzeń układu oddechowego – znajdują się w lekach na przeziębienie, zapalenie zatok, a także na infekcje skórne, jak trądzik, łupież suchy, rozstępy. Ponadto olejki anginowca pozytywnie wpływają na leczenie reumatyzmu, zaburzeń krążenia oraz  wielu innych schorzeń.

Kiedy i czy w ogóle przycinać geranium? Wskazówki 

Anginowiec to niezbyt wymagająca roślina, stąd duże zainteresowanie działkowiczów geranium. Pielęgnacja na co dzień w zasadzie nie jest konieczna. Jednak jednym z ważniejszych potrzeb tej rośliny jest jej usytuowanie w taki sposób, by miała możliwie jak najwięcej dostępu do światła słonecznego. Najlepszym miejscem, jakie upodoba sobie anginka, jest parapet okna wychodzącego na kierunek wschodni lub zachodni.

Sprawdź także: Jak i po co zrobić drenaż w doniczce? 

Jako że geranium to roślina wieloletnia, konieczne jest jej odpowiednie przechowywanie do kolejnego sezonu. O ile latem doniczka z anginowcem może stać na zewnątrz, o tyle zimą należy zapewnić miejsce w pomieszczeniu, gdzie temperatura wynosi ok. 10-15 st. Celsjusza. Takie warunki sprzyjają wypuszczaniu obfitych pędów w kolejnym sezonie letnim.

Geranium lubi podłoże uniwersalne. Warto zadbać, by nie było ono jednak zbyt zbite – grozi to przelaniem podczas podlewania. Zbyt duża ilość wody natomiast może doprowadzić do rozwoju choroby grzybiczej. 

Od wiosny do jesieni można rozmnażać geranium anginka. Uprawa młodych pędów polega na podbieraniu i ukorzenianiu ich, tworząc sadzonki pędowe. Wybierając pęd do rozmnożenia, wykorzystuj ten, który jest długi i zdrowy. Umieść go w wodzie i czekaj, aż wypuści w niej korzonki. Kiedy je zauważysz, oznacza to, że czas przesadzić zaczątek rośliny do podłoża. 

Pamiętaj jednak, by nie wybierać zbyt dużej doniczki. Najlepiej posadzić roślinę w małej osłonie. Następnie wraz z jej wzrostem, przesadzać do coraz większej. Posadzenie rośliny do zbyt dużej doniczki sprawia, że rozbudują się jej korzenie, a nie korona i zaburzy się jej prawidłowy rozwój.

Geranium nie powinno się podlewać bezpośrednio do ziemi – wodę należy wlewać do podstawki, by korzenie same pobierały jej tyle, ile potrzebuje.Pielęgnacja rośliny nie polega tylko na jej podlewaniu. Geranium wymaga także przycinania. Jak przycinać geranium? Przede wszystkim – regularnie!

Jak przycinać geranium? - poradnik

Regularne przycinanie geranium pozwala zachować roślinę w dobrej kondycji. W przeciwnym razie pozostaną na niej uschnięte liście. Szczególnej uwagi wymaga wiosną wierzchołek rośliny, który należy wypielęgnować. Gwarantuje to osiągnięcie atrakcyjnego kształtu korony. Przycinając geranium, należy postępować bardzo delikatnie, najlepiej dosłownie „oszczypując” wierzchołki pędów. Taka czynność pobudza roślinę do rozrostu i rozkrzewiania się. Zabieg ten można wykonywać wielokrotnie. 

Jeśli chcesz, by Twoje geranium przybrało kulisty kształt, musisz do przycinania używać sekatora. Jeśli natomiast chcesz wypielęgnować swoją roślinę po sezonie zimowym, należy sekatorem ogrodniczym wyciąć suche i zniszczone pędy, pozostawiając maksymalnie 3-4 pędy nad ziemią.

Oprócz przycinania i modelowania kształtu rośliny, przez cały rok prace pielęgnacyjne nad anginką obejmują także obrywanie suchych liści oraz kwiatostanów. Czasami zdarza się tak, że geranium żółkną liście. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego liście geranium żółkną, zajrzyj do kolejnego akapitu – tam wyjaśnimy, czym jest to spowodowane.

jak-przycinac-geraniumjak-przycinac-geraniumjak-przycinac-geraniumjak-przycinac-geranium

Ciekawostki o geranium

Geranium jest dosyć wytrzymałą rośliną, której choroby nie przytrafiają się często. Jednak jeśli stała ekspozycja anginki to mieszkanie, w którym jest zbyt suche powietrze, w jej liściach mogą zamieszkać przędziorki oraz mączniki. Żerowanie mączników rozpoznasz po skupiskach białych muszek oraz żółknięciu liści, które są jakby oblepione czarną, lepką grzybnią. Pozbycie się mączników jest bardzo trudne, gdyż to uporczywe stworzenia. Często niezbędne do ich wytępienia są silne środki owadobójcze. 

Dowiedz się więcej: Choroby grzybowe roślin 

Przędziorki natomiast poznasz po drobnych pajęczynkach na liściach. Do ich usunięcia także często potrzebne są specjalne środki. Dlatego zawsze, kiedy zauważysz coś niepokojącego (np. zżółknięte liście), bardzo dokładnie obejrzyj roślinę i sprawdź, czy nie została zaatakowana przez insekty. Ich wytępienie jest bardzo trudne, a im więcej ognisk zajętych przez mączniki i przędziorki, tym większe prawdopodobieństwo, że rośliny nie da się uratować.

Anginka ma wiele zastosowań. Jej liście (świeże i zgniecione) mogą uśmierzyć ból ucha, bóle reumatyczne, stłuczenia oraz stany zapalne. Liście pelargonii (czyli geranium) to także doskonały materiał na zdrowotną nalewkę. Wystarczy posiekane liście zalać alkoholem na 10 dni. Tak przygotowana mikstura ma obniżać ciśnienie krwi, wspomagać procesy trawienne oraz wzmacniać organizm.

A czy wiesz, że geranium przywędrowało do Polski aż z Afryki Południowej? Mimo odmiennego klimatu geranium doskonale uprawia się w wielu miejscach na świecie. Nie każdy też wie, że nazwy zwyczajowe geranium to anginka, anginowiec, ruzyndla oraz pelargonia pachnąca.

Geranium ma wiele odmian, jednak nie sposób już określić od którego gatunku pochodzą. Najczęściej spotykane są rośliny mieszane, określane jako Pelargonium graveolens hort. lub Pelargonium ×graveolens.