Jak uprawiać wanilię w domu?

Wanilia jest rośliną o bogatym zastosowaniu i przyjemnym, charakterystycznym aromacie. Nie każdy jednak wie, że z powodzeniem można ją także hodować w domu. Jak o nią dbać i o czym pamiętać, uprawiając wanilię w domu?

Jak uprawiać wanilię w domu

Wanilia i jej zastosowanie

Wanilia to roślina należąca do rodziny storczykowatych, liczącą ponad 100 gatunków. Naturalnie żyje m.in. w Meksyku i na Madagaskarze. Ma delikatne smukłe listki oraz długie pędy – dorosły okaz potrafi osiągnąć nawet 15 metrów długości. U nas najbardziej znane są jej owoce, czyli laski wanilii. To jedna z najdroższych przypraw na świecie i ceniona tak bardzo, że hodowcy, aby zapobiegać kradzieży i łatwo zidentyfikować swoje nasionka, niekiedy naznaczają je za pomocą szpilki.

Ta przyprawa wykorzystywana jest na przykład do sporządzenia cukru waniliowego (nie mylić z jego tańszym zamiennikiem – cukrem wanilinowym), który z kolei dodaje się do deserów, ciast i lodów zwłaszcza na terenie Skandynawii i Europy Środkowej. Cukier waniliowy jest stosunkowo drogi, chyba że wykonamy go sami, właśnie dzięki laskom wanilii oraz cukrowi mielonemu. Wanilia wykorzystywana jest również do innych celów, na przykład jako aromat w perfumach, likierach czy cygarach, a olejek waniliowy doskonale nawilża skórę.

Uprawa wanilii

Wanilia, którą możemy uprawiać w mieszkaniu, co prawda nie da nam aromatycznych lasek, ale jako pnącze pięknie ozdobi każde pomieszczenie dużymi, żółto-zielonymi, pachnącymi kwiatami. Wanilię w doniczce dostaniemy w sklepach ogrodniczych. Aby prawidłowo rosła, musimy zapewnić jej wilgoć oraz ciepło, jednak tak, by promienie słońca bezpośrednio na roślinę nie padały. Kupując tę roślinę, należy zwrócić uwagę na to, by kwiaty były w pączkach, a liście miały zielony kolor i nie wykazywały oznak choroby.

Wanilia jako storczyk kwitnie przez kilka miesięcy, co ok. 3 lata, zwykle między majem a sierpniem.

Jak podlewać wanilię?

Przede wszystkim obficie, aby roślina miała wilgotne podłoże. Należy jednak uważać, żeby nie zalać i nie przemoczyć jej korzeni. Można ją też zraszać, najlepiej rano lub wieczorem, zwłaszcza wodą pozbawioną wapnia, destylowaną, ale także zwykłą – letnią, przegotowaną.

Jak uprawiać wanilię w domu?

Najlepsze stanowisko i podłoże

Wanilia potrzebuje ciepła, ale należy ją umieścić tak, aby słońce nie świeciło bezpośrednio na jej liście. Najlepiej zawiesić ją przy południowym lub północnym oknie, za dnia zapewniając temperaturę ok. 28 stopni, w nocy – ok. 21. Jeśli chodzi o doniczkę, to najlepsza będzie ta przeznaczona do storczyków, wyposażona w otworki w podstawie, dzięki którym korzenie storczykowatych mogą oddychać.

Jakie podłoże? 

Zdecydowanie takie, które nadaje się do storczyków. W zwykłej ziemi wanilia nie będzie rosła i szybko zmarnieje. Specjalne podłoże możemy również przygotować sami – z przekompostowanych modrzewiowych igieł lub ugotowanej i utartej kory robinii akacjowej bądź wierzby.

Jak rozmnażać wanilię?

Odcinamy od rośliny pędy z około trzema spiralami i umieszczamy je w pojemniku z piaskiem. Kiedy sadzonki wypuszczą listki, przenosimy je do doniczki. Rozmnażanie wanilii nie jest jednak wbrew pozorom łatwe i nie polecamy go początkującym ogrodnikom.