Iglak w domu, czyli jak hodować araukarię

Araukaria jest jednym z nielicznych iglaków, który możemy hodować w doniczce w dom. W naturze jest to drzewo iglaste, rosnące w ciepłym klimacie. Niektóre gatunki pochodzą z Ameryki Południowej, skąd też pochodzi nazwa nadana przez Indian Araukanów zamieszkujących Chile, inne – z Australii. Co warto wiedzieć o tym iglaku i jak go hodować?

Iglak w domu

Gatunki, odmiany

Araukaria ma 19 gatunków, z których tylko nieliczne są znane u nas. Najpopularniejsze z nich to:

Araukaria chilijska

Pochodzi z okolic Andów, osiąga do 12 m wysokości i rośnie w rejonach o łagodnym klimacie. Posiada jadalne nasiona, dzięki czemu przez wieki była rośliną docenianą przez Indian z Chile. Okazy araukarii chilijskiej spotkamy też w Anglii, Belgii i Holandii. W Polsce klimat jest zbyt ostry, jednak i tu rosną w gruncie kilkumetrowe, pojedyncze sztuki. Araukaria chilijska częściej uprawiana jest u nas jako roślina doniczkowa. Jej okazy o wysokości do 2 m najchętniej ustawiane są dla ozdoby w dużych holach, kościołach i innych pomieszczeniach umiarkowanie ogrzewanych w zimie. 

Araukaria wyniosła 

To gatunek wywodzący się z Australii i Nowej Kaledonii, gdzie osiąga do 60 m wysokości. W klimacie umiarkowanym najbardziej jest znana jej odmiana doniczkowa, czyli Araucaria heterophylla. Odmiana ta należy do podgatunku o nazwie Araucaria excelisa, stanowiącego naturalnie stworzoną hybrydę. Ogrodnicy szczególnie zainteresowali się odmianą Araucaria heterophylla z racji jej walorów dekoracyjnych i regularnie ułożonych gałęzi bocznych. Tę właśnie roślinę najczęściej hodujemy w domu.

Rozmnażanie araukarii

Araukarie można rozmnażać z nasion albo ze zdrewniałych sadzonek pobieranych zimą. Nasiona pozyskiwane są z rosnących okazów, a ich zdolność kiełkowania utrzymuje się jedynie przez kilka dni (około 10). Samodzielne wyhodowanie araukarii z nasion będzie jednak dość trudne i nawet po pobraniu sadzonek trzeba uzbroić się w cierpliwość, bo samo ich ukorzenianie trwa do 5 miesięcy. Najlepszym wyjściem będzie więc zakupienie rośliny w sklepie ogrodniczym.

Warunki hodowli araukarii

Araukaria potrzebuje gleby o odczynie lekko kwaśnym, podobnie, jak większość iglaków. Można także użyć podłoża dla innych roślin kwasolubnych np. różaneczników czy azalii. Powinna być to gleba żyzna, przepuszczalna, próchnicza i dość wilgotna. Młode rośliny przesadzamy co 2 lub 3 lata, a starsze, ponad 1-metrowe już tego nie wymagają. Możemy im wymieniać tylko wierzchnią warstwę podłoża.

Araukarie przesadzamy wczesną wiosną lub późnym latem. Powinniśmy pamiętać, żeby umieścić roślinę w doniczce o większej średnicy, ale dokładnie na takiej samej głębokości. Zmianę głębokości iglak może odchorować i zgubić igły. Nie powinno się narażać rośliny na długotrwałe przebywanie w temperaturze ponad 20° na stanowiskach o zbyt suchym powietrzu. Nie służą jej zatem mocno ogrzewane zimą pomieszczenia mieszkalne. Araukaria nie lubi też dymu papierosowego ani gazu z kuchenek. Nie toleruje innych roślin w bezpośredniej bliskości, potrzebuje dla siebie dużo miejsca. Rośnie powoli, po kilku latach osiąga 1,5 do 2 metrów.

Najlepsze stanowisko dla araukarii

Iglak w domu

Araukaria lubi miejsca półcieniste, nie powinniśmy jej wystawiać na bezpośrednie działanie słońca. W lecie donice można wynieść do zacienionego miejsca w ogrodzie, na werandę czy balkon. Zimą najkorzystniejszą dla araukarii temperaturą będzie 5 do 10° C. Dobrze sprawdzi się postawiona np. w zimowym ogrodzie czy na werandzie. Jeśli araukarii będzie zbyt ciepło i za sucho, roślina może być zagrożona atakiem szkodników, takich jak wełnowce czy wciornastki. W takim wypadku trzeba będzie dokonać oprysku i przenieść donicę w chłodniejsze, ale wilgotne miejsce.

Podlewanie i nawożenie araukarii

Od marca do sierpnia araukarie powinniśmy systematycznie i obficie podlewać, do 2 razy w tygodniu. Używamy wody miękkiej, odstanej. Warto też rośliny w tym okresie często zraszać (2 – 3 razy tygodniowo). W zimie araukarię podlewamy znacznie rzadziej, bo dopiero wtedy, gdy zauważymy przeschnięcie ziemi w doniczce.  Zraszamy zimą raz w tygodniu, jeśli trzymamy ją w ogrzewanym, suchym pomieszczeniu. Jesienią i zimą araukarii wcale nie nawozimy. W sezonie wegetacyjnym stosujemy nawozy, najlepiej raz na dwa tygodnie. Dobre będą preparaty w płynie, które dodatkowo zwiększą zakwaszenie gleby. Mogą to być nawozy właściwe dla iglaków, azalii czy różanecznika.

Uwaga: dolne gałązki araukarii u starszych roślin mogą zasychać i jest to proces naturalny. Niepokojące może być to jedynie u okazów młodych.