Na co zwrócić uwagę kupując rośliny do domu

Aby rośliny w naszych domach były przede wszystkim ciekawą ozdobą, konieczna jest ich właściwa pielęgnacja. Jednak to nie jedyny czynnik mający wpływ na ich piękny i szybki wzrost. Ogromne znaczenie mają także nasze decyzje podjęte już na etapie zakupu sadzonki. Na co powinniśmy zwrócić uwagę wybierając dla siebie rośliny w sklepie?

rośliny do domu

Dlaczego ważny jest wybór odpowiedniej rośliny doniczkowej?

Kupując roślinę doniczkową do domu często kierujemy się impulsem. Jeśli podoba nam się jej wygląd, wybieramy ją bez zastanowienia i nie sprawdzając jej jakości. Takie podejście może jednak okazać się fatalne w skutkach. Wiele chorób roślin przez długi czas przebiega bezobjawowo, by niespodziewanie, w krótkim czasie zaatakować inne posiadane przez nas sadzonki. W ten sposób możemy stracić nasz domowy ogródek. Dlatego właśnie, wybierając się do sklepu po nową roślinę, warto się jej bliżej przyjrzeć. Im nasza decyzja będzie bardziej świadoma, tym dłużej będziemy mogli cieszyć się zdrową i piękną zielenią w najbliższym otoczeniu.

Jak wybrać zdrową roślinę doniczkową?

Aby wybrać zdrową roślinę doniczkową, musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na jej wygląd. Jednak nie powinniśmy kierować się jedynie naszym zmysłem estetycznym – nawet chore sadzonki mogą na pierwszy rzut oka wyglądać zadowalająco i kwitnąco. Dlatego zanim podejmiemy decyzję o zakupie, przyjrzymy się zawartości doniczki bliżej. Jakie są cechy zdrowej rośliny?

- kolor liści jest intensywny i jednolity – ciemniejsze zabarwienie oznacza dobre nawodnienie rośliny, a przebarwienia wynikające z cechy gatunkowej nie wzbudzają zastrzeżeń,

- liście i łodygi w dotyku są miękkie i sprężyste, a ich powierzchnia nie jest pokryta śluzem ani pyłem,

- na liściach nie widać żadnych przebarwień, oznak żerowania szkodników, a brzegi blaszek liściowych są gładkie,

- młode pędy są zielone i wydają się dobrze odżywione,

- łodygi nie wyginają się pod dziwnymi kątami, pnie są w stanie utrzymać całą roślinę w pionie,

- ziemia w doniczce jest lekko wilgotna i pozbawiona nalotów.

rośliny do domu

Rośliny doniczkowe wątpliwej jakości

Jeśli jakakolwiek cecha wybranej przez nas rośliny doniczkowej wzbudza nasze podejrzenia co do jej ogólnego stanu zdrowia, koniecznie powinniśmy zgłosić to obsłudze sklepu. Możemy w ten sposób zapobiec przenoszeniu się chorób i pasożytów na pozostałe egzemplarze. Naszą uwagę powinny zwrócić wszelkie zmiany kolorystyczne, miękkie liście, naloty, krostki oraz drobne robaczki wędrujące po łodygach – także jeśli są to nie kojarzące się z insektami pająki czy biedronki.

Porada eksperta

Czasami decyzja o zakupie rośliny jest spontaniczna i wybieramy nie znany nam wcześniej gatunek. W takiej sytuacji może nam być ciężko ocenić, czy sadzonka jest zdrowa – plamki na liściach, czy ich nieregularny kształt może być uznany za cechę gatunkową. Zanim jednak zaryzykujemy przyniesienie do domu doniczki, w której może zamieszkiwać jakiś pasożyt, lepiej sprawdźmy w internecie, jak powinien wyglądać zdrowy okaz wybranej przez nas rośliny.

rośliny do domu

Zdrowa roślina doniczkowa dzięki odpowiedniej pielęgnacji

Kiedy już znajdziemy zdrową i atrakcyjną roślinę w sklepie, warto zaopatrzyć się także w akcesoria, które pomogą nam zachować ją w tym stanie także po przyniesieniu jej do domu. Wybierzmy zatem ziemię np. ziemię do roślin balkonowych o odpowiednim odczynie, niezbędny nawóz i doniczkę o optymalnym rozmiarze – te, w których sadzonki są sprzedawane często okazują się zbyt ciasne i należy wymienić je jak najszybciej po zakupie. Pamiętajmy także o osłonce lub podstawce, do której wypływać będzie nadmiar wody. Przeczytajmy również o sposobach na utrzymaniu roślin w zdrowiu.