Jak przygotować balkon na wiosnę i lato dla psa i kota?

Przygotowanie balkonu na ciepły sezon jest ważne zwłaszcza wtedy, gdy w domu jest pies lub kot. Wymaga zastosowania zabiegów, które zapewnią zwierzęciu bezpieczeństwo oraz komfort. O paru istotnych kwestiach nie wolno zapomnieć.

Zabezpieczenie balkonu siatką

Pierwszym krokiem podczas zabezpieczania balkonu z myślą o kocie i psie jest zadbanie o to, by ryzyko wypadnięcia zwierzaka przez barierkę było jak najmniejsze. Popularne balustrady mają szczeble usytuowane szeroko, przez co na niebezpieczeństwo narażone są nawet większe psy. Ciekawska natura zwierzaka może spowodować, że będzie chciał spojrzeć na dół na przechadzających się ludzi bądź inne zwierzęta. Dla kotów szczególnie kuszące są przesiadujące na parapetach i drzewach ptaki.

Jak przygotować balkon na wiosnę i lato dla psa i kota?

Rodzaje siatki zabezpieczającej na balkon

Do zabezpieczania balkonu świetnie nadaje się siatka z dużym oczkiem (ok. 40x40 mm). Miękka siatka rybacka ze sznurka, zwana także siatką polietylenową, jest mocniejsza od popularnej moskitiery instalowanej na oknach i drzwiach balkonowych. Nadaje się do zabezpieczania tarasu, na który wypuszczamy spokojnego kota. Jest odporna na zmienne warunki pogodowe oraz nie zrani zwierzaka. Istnieje znikome ryzyko, że pies i kot ją przegryzą bądź rozerwą. W razie potrzeby łatwo ją ściągnąć i wyczyścić.

Przeczytaj także: Witamy nowego członka rodziny – jak przygotować taras i ogród na dziecko

Estetyczna, łatwa w montażu i atrakcyjna cenowo jest siatka transparentna. Niestety ma słabą strukturę, naciąga się i może ulec zniszczeniu wskutek prób wspinania się kota lub pogryzania przez szczeniaka.

Dobrym wyborem na balkon i taras jest siatka wzmacniana, w której cienki drut został otoczony miękkim materiałem. Takiej siatki zwierzę nie przegryzie, ale też nie zrani się o ostre krawędzie.

Alternatywa dla miękkich siatek to siatka metalowa ocynkowana – jej montaż warto rozważyć na etapie remontowania balkonu. Jest pewniejsza od rybackiej, jednak nieodpowiednio dobrany rozmiar oczek może sprawić, że zwierzakowi utknie łapa – dopasowujemy ją do wielkości pupila. Jest najdroższa z przedstawionych, jednak najsolidniejsza. Demontaż zajmuje sporo czasu, więc nie poleca się zakładać jej w miejscach, które stanowią drogę ewakuacji.

Porada eksperta

Siatkę ochronną na balkon przytwierdzamy za pomocą gęsto umieszczonych w ścianie haków. To ważne, by wybierać haki zakończone zamkniętym okręgiem. Zminimalizują ryzyko zranienienia się zwierzaka.

Jeśli kota lub psa wypuszczamy na balkon tylko wtedy, gdy sami na nim jesteśmy, zamiast siatki zajmującej całą przestrzeń możemy zastosować różnorodne maty i osłony, którymi przepleciemy pręty balustrady. Do wyboru mamy maty naturalne, np. z wikliny bądź trzciny, oraz maty sztuczne, m.in. z technorattanu i PVC.

Zobacz też: Maty balkonowe – przegląd dostępnych możliwości

Jak przygotować balkon na wiosnę i lato dla psa i kota?

Balkon gotowy na psa i kota

Balkon będzie gotowy na pobyt zwierzaka, gdy poza zabezpieczeniem w postaci siatki zadbamy o kącik dla pupila. Wiosną i latem pies lub kot będzie chętnie spędzał na balkonie długie godziny. Radość sprawi mu wygrzewanie się w słońcu, jednak umieszczenie kocyka w trwale oświetlonym miejscu nie jest najlepszym rozwiązaniem. Przez dobę słońce wędruje, więc powinniśmy zaglądać do zwierzaka i zmieniać położenie koca. Dobrze rozłożyć go szeroko, by pies lub kot sam mógł wybrać, czy woli leżeć w cieniu, czy w słońcu.

Jeśli mieszkamy w dużym domu, a miski znajdują się daleko od balkonu, warto zadbać o dodatkową miseczkę z wodą, którą ustawimy w rogu balkonu lub tuż za balkonem, by nie dostawały się do niej zanieczyszczenia: kurz, owady, pyłki roślin.

Obecność roślin na balkonie to dodatkowa bariera ochronna. Należy jednak pamiętać, że kwitnące kwiaty zwabią owady, m.in. pszczoły i osy. Zwierzak może chcieć na nie zapolować, a wówczas owad go użądli. Musimy rozważyć, czy ściągnąć rośliny z balkonu na czas pobytu psa lub kota, albo ustawić wyżej – zawiesić na barierce lub suficie na specjalnych hakach zamiast stawiać na parapecie.