Produkty

Wady i zalety zabudowanego balkonu

Wady i zalety zabudowanego balkonu

Zabudowanie balkonu pozwala na powiększenie powierzchni mieszkania, ale odbiera możliwość spędzania czasu na świeżym powietrzu bez wychodzenia z domu. Z czym wiąże się to rozwiązanie i jakie są jego wady oraz zalety?

niebieska loggiaKiedy warto zabudować balkon?

Zabudowanie balkonu z jednoczesnym wyburzeniem ściany, dzielącej go od mieszkania, wiąże się ze zmianą proporcji przynajmniej jednego pomieszczenia – wydłużeniem go. Bez wyburzania ściany zaś, to sprytny sposób na zyskanie dodatkowej przestrzeni na biuro czy kącik relaksu w niewielkim mieszkaniu w bloku. Jest to także rozwiązanie, które powinny rozważyć osoby zamieszkujące miejsca o silnym natężeniu ruchu, np. budynki usytuowane blisko dróg szybkiego ruchu. W takiej sytuacji zabudowany balkon pomoże ograniczyć hałas oraz przedostawanie się do mieszkania kurzu i innych zanieczyszczeń.

Zabudowany balkon przyda się nam, jeśli dotychczas rzadko z niego korzystaliśmy, a tę przylegającą do mieszkania przestrzeń traktowaliśmy jako składzik dla różnych przedmiotów: nieużywanych mebli, narzędzi, rowerów. Postawienie ściany ochroni te rzeczy przed niszczycielskim działaniem wilgoci, wiatru, promieni UV i zmiennych temperatur. Ponadto częściowo zabudowany balkon doskonale sprawdzi się w roli szklarni dla pięknych roślin, warzyw i ziół, które nie są odporne na zmienne warunki pogodowe lub wysokie bądź niskie temperatury.

Czy wiesz, że...?

Zabudować możemy wszystkie rodzaje balkonów – i tradycyjny balkon wystający, i balkon typu loggia. Ten drugi różni się położeniem: jest równy z linią elewacji i stanowi część kondygnacji budynku. Od mieszkania oddzielony jest drzwiami oraz oknami. Z uwagi na częściowe osłonięcie balkonu typu loggia zabudowanie go jest łatwiejsze – wystarczy postawienie jednej ścianki.

W mieszkaniach usytuowanych nisko zabudowany balkon stanowi barierę chroniącą przed włamywaczami oraz wzrokiem przechodniów – zapewnia właścicielom większą prywatność. W mieszkaniach położonych wysoko będzie stanowić dodatkową przegrodę zabezpieczającą. Wówczas zamurować można tylko połowę ściany, do wysokości barierki. Reszta pozostanie oszklona, umożliwiając nam korzystanie ze świeżego powietrza latem i wiosną.

Kolejną korzyścią wynikającą z zabudowania balkonu jest oszczędność na opłatach jesienią i zimą, gdy zimne powietrze przedostaje się do mieszkania przez okna i drzwi balkonowe.

Wady zabudowanego balkonu

osteospermumGłówna wada wynikająca z podjęcia decyzji o zabudowaniu balkonu to oczywiście utrata balkonu. Jeśli to tej pory relaksowaliśmy się na balkonie: pijaliśmy na nim kawę, rozwieszaliśmy pranie lub opalaliśmy się bez konieczności oddalania się od domu, będziemy musieli wykonywać te czynności w innym miejscu.

Zabudowy balkonu nie możemy podjąć się w każdej sytuacji ani w dowolnej chwili. Wcześniej musimy uzyskać zgodę administratora budynku, co wydłuża proces. Zgoda jest potrzebna nie tylko z uwagi na bezpieczeństwo, ale i kwestie wizualne – ma to ogromne znaczenie w przypadku mieszkań w blokach i kamienicach.

Jeśli do tej pory balkon służył nam do trzymania drobnych przedmiotów, zabudowanie go może sprawić, że szybko wyniesiemy na niego większe przedmioty i tym samym przemienimy w rupieciarnię. Przed zabudowaniem balkonu należy podzielić nieużywane sprzęty na ważniejsze oraz mniej przydatne i te drugie znieść do piwnicy.

Jeżeli to kwestia prywatności skłania nas do zabudowania balkonu, możemy skorzystać z prostszego rozwiązania: osłonięcia balkonu.

Rodzaje zabudowy balkonu: ramowa, bezramowa

zabudowany balkonBalkon możemy zabudować na dwa sposoby:

- ramowy, popularniejszy i wybierany chętniej z uwagi na atrakcyjniejszą cenę. Ramy – profile – wykonane są najczęściej z aluminium. Wstawia się w nie przesuwne szyby,

- bezramowy, idealny na balkony o każdym kształcie, nawet zaokrąglonym. Do ich powstania używa się szkła hartowanego o grubości od 6 do 10 mm. Tu elementy zabudowy są od siebie niezależne. Szyby można umieścić na prowadnicach poprowadzonych na podłodze i suficie, a także na balustradzie.

Data publikacji: 20.05.2018
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Instrukcja wideo - sadzimy kwiaty balkonowe w skrzynkach

Instrukcja wideo -  sadzimy kwiaty balkonowe w skrzynkach
Wiosna powoli rozgaszcza się na dobre. Upewnijmy się, że nasze otoczenie również się zazieleni i stanie bardziej kolorowe. Na balkonie możesz umieścić...
Czytaj więcej

Rabaty ogrodowe krok po kroku – projekt i dobór roślin ozdobnych

Rabaty ogrodowe krok po kroku – projekt i dobór roślin ozdobnych
Efektowne rabaty to jedne z najpiękniejszych elementów ogrodowego krajobrazu. Aby jednak takie były, należy odpowiednio je zaprojektować. Jakie rodzaj...
Czytaj więcej

Jesienne rośliny na balkon

Jesienne rośliny na balkon
Jesienny balkon nie musi być nudny, wręcz przeciwnie! Kiedy barwne lato jest już za nami, możemy go ożywić gatunkami kwiatów kwitnących przez całą jes...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Wady i zalety zabudowanego balkonu