Wady i zalety zabudowanego balkonu

Zabudowanie balkonu pozwala na powiększenie powierzchni mieszkania, ale odbiera możliwość spędzania czasu na świeżym powietrzu bez wychodzenia z domu. Z czym wiąże się to rozwiązanie i jakie są jego wady oraz zalety?

Kiedy warto zabudować balkon?

Zabudowanie balkonu z jednoczesnym wyburzeniem ściany, dzielącej go od mieszkania, wiąże się ze zmianą proporcji przynajmniej jednego pomieszczenia – wydłużeniem go. Bez wyburzania ściany zaś, to sprytny sposób na zyskanie dodatkowej przestrzeni na biuro czy kącik relaksu w niewielkim mieszkaniu w bloku. Jest to także rozwiązanie, które powinny rozważyć osoby zamieszkujące miejsca o silnym natężeniu ruchu, np. budynki usytuowane blisko dróg szybkiego ruchu. W takiej sytuacji zabudowany balkon pomoże ograniczyć hałas oraz przedostawanie się do mieszkania kurzu i innych zanieczyszczeń.

Zabudowany balkon przyda się nam, jeśli dotychczas rzadko z niego korzystaliśmy, a tę przylegającą do mieszkania przestrzeń traktowaliśmy jako składzik dla różnych przedmiotów: nieużywanych mebli, narzędzi, rowerów. Postawienie ściany ochroni te rzeczy przed niszczycielskim działaniem wilgoci, wiatru, promieni UV i zmiennych temperatur. Ponadto częściowo zabudowany balkon doskonale sprawdzi się w roli szklarni dla pięknych roślinwarzyw i ziół, które nie są odporne na zmienne warunki pogodowe lub wysokie bądź niskie temperatury.

Wady i zalety zabudowanego balkonu

Czy wiesz, że...?

Zabudować możemy wszystkie rodzaje balkonów – i tradycyjny balkon wystający, i balkon typu loggia. Ten drugi różni się położeniem: jest równy z linią elewacji i stanowi część kondygnacji budynku. Od mieszkania oddzielony jest drzwiami oraz oknami. Z uwagi na częściowe osłonięcie balkonu typu loggia zabudowanie go jest łatwiejsze – wystarczy postawienie jednej ścianki.

W mieszkaniach usytuowanych nisko zabudowany balkon stanowi barierę chroniącą przed włamywaczami oraz wzrokiem przechodniów – zapewnia właścicielom większą prywatność. W mieszkaniach położonych wysoko będzie stanowić dodatkową przegrodę zabezpieczającą. Wówczas zamurować można tylko połowę ściany, do wysokości barierki. Reszta pozostanie oszklona, umożliwiając nam korzystanie ze świeżego powietrza latem i wiosną.

Kolejną korzyścią wynikającą z zabudowania balkonu jest oszczędność na opłatach jesienią i zimą, gdy zimne powietrze przedostaje się do mieszkania przez okna i drzwi balkonowe.

Zobacz także: Aranżacja małego balkonu

Wady zabudowanego balkonu

Główna wada wynikająca z podjęcia decyzji o zabudowaniu balkonu to oczywiście utrata balkonu. Jeśli to tej pory relaksowaliśmy się na balkonie: pijaliśmy na nim kawę, rozwieszaliśmy pranie lub opalaliśmy się bez konieczności oddalania się od domu, będziemy musieli wykonywać te czynności w innym miejscu.

Zabudowy balkonu nie możemy podjąć się w każdej sytuacji ani w dowolnej chwili. Wcześniej musimy uzyskać zgodę administratora budynku, co wydłuża proces. Zgoda jest potrzebna nie tylko z uwagi na bezpieczeństwo, ale i kwestie wizualne – ma to ogromne znaczenie w przypadku mieszkań w blokach i kamienicach.

Jeśli do tej pory balkon służył nam do trzymania drobnych przedmiotów, zabudowanie go może sprawić, że szybko wyniesiemy na niego większe przedmioty i tym samym przemienimy w rupieciarnię. Przed zabudowaniem balkonu należy podzielić nieużywane sprzęty na ważniejsze oraz mniej przydatne i te drugie znieść do piwnicy.

Jeżeli to kwestia prywatności skłania nas do zabudowania balkonu, możemy skorzystać z prostszego rozwiązania: osłonięcia balkonu.

Przeczytaj także: Jak wybrać najlepszą podłogę na taras – poradnik dla właścicieli domów

Wady i zalety zabudowanego balkonu

Rodzaje zabudowy balkonu: ramowa, bezramowa

Balkon możemy zabudować na dwa sposoby:

- ramowy, popularniejszy i wybierany chętniej z uwagi na atrakcyjniejszą cenę. Ramy – profile – wykonane są najczęściej z aluminium. Wstawia się w nie przesuwne szyby,

- bezramowy, idealny na balkony o każdym kształcie, nawet zaokrąglonym. Do ich powstania używa się szkła hartowanego o grubości od 6 do 10 mm. Tu elementy zabudowy są od siebie niezależne. Szyby można umieścić na prowadnicach poprowadzonych na podłodze i suficie, a także na balustradzie.