icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Oświetlenie tarasu — jak oświetlić taras i balkon? Podpowiadamy

Nowoczesne, ekonomiczne, mobilne – tak pokrótce można określić ogrodowe lampy solarne. Tego rodzaju oświetlenie łatwo zastosujesz w swojej przestrzeni na świeżym powietrzu. Różne rodzaje lamp solarnych da się wykorzystać jako oświetlenie tarasu, werandy, balkonu, a nawet roślin w ogrodzie. Sprawdź, czym wyróżniają się lampy solarne, jakie rozróżniamy rodzaje i poznaj nasze inspiracje na oświetlenie tarasu.

Świetlana przyszłość – nowoczesne oświetlenie tarasowe

Technologia LED oraz innowacyjny system pobierania energii słonecznej umożliwiają znaczny rozwój w dziedzinie oświetlenia zewnętrznego. Nie musisz już martwić się koniecznością podłączania opraw do prądu, zużywaniem zbyt wielu baterii czy nieestetycznym okablowaniem, które może również stanowić źródło niebezpiecznych wypadków. Solarne lampy wyposażone w żarówki ledowe możesz wykorzystać właściwie w każdym miejscu, nie martwiąc się o konieczność dostarczenia im energii elektrycznej czy wymiany źródeł światła.

Oświetlenie tarasu — jak oświetlić taras i balkon? Podpowiadamy

Czy wiesz, że…?

Solarne lampy są wyposażone w niewielkie panele słoneczne, które w ciągu dnia ładują się po to, żeby później oddawać energię źródłom światła. To dlatego warto umieścić oprawy w najbardziej nasłonecznionym miejscu. Wieczorem możemy je przenieść tam, gdzie chcemy, aby świeciły.

Oświetlenie tarasowe i ogrodowe – rodzaje lamp

Dzięki zaawansowanej technologii i nowoczesnym możliwościom do wyboru masz bardzo wiele lamp solarnych na taras i do ogrodu. Wśród nich znajdziemy:

  • lampy wiszące – to oświetlenie tarasowe, które możesz rozwiesić na drzewach czy np. pomiędzy słupkami a ścianą. Do tej kategorii zaliczają się wszelkie szczególnie dekoracyjne lampki solarne tzw. kulki lub cottonki albo też wiszące na przewodzie kolorowe lampiony w formie girlandy;

  • lampy stojące – to wszelkie słupki, latarnie i inne oprawy, które można postawić na ziemi. Najlepiej sprawdzają się do oświetlania ścieżek, schodów czy też np. narożników tarasu. Wśród lamp stojących znajdziesz także subtelne oprawy, które możemy umieścić na stolikach, murkach czy parapetach. Mogą być np. w formie lampionów;

  • lampy ścienne – to zazwyczaj kinkiety i plafony, które powiesisz na wszelkich powierzchniach płaskich – nie tylko elewacji, ale i murkach czy płotach;

  • lampy solarne w formie słupków, zakończone ostrym szpikulcem – służą one do wbicia w ziemię i szczególnie dobrze prezentują się pomiędzy piękną roślinnością. Możesz śmiało wstawić je do skrzyń z ziołami czy donic z kwiatami lub bezpośrednio do gruntu w ogrodzie. Wśród lamp solarnych umieszczanych bezpośrednio w ziemi znajdziesz ogromny wybór wzorów – od klasycznych okrągłych kul, przez lampy wyglądające pochodnie, po wymyślne wzory, np. imitujące kamień. 

Oświetlenie tarasu — jak oświetlić taras i balkon? Podpowiadamy

Oświetlenie na taras jako dopełnienie wyglądu elewacji

Oświetlenie na taras ma do spełnienia funkcję użytkową, jak również dekoracyjną. Dom nowoczesny wymaga innej zewnętrznej oprawy świetlnej niż utrzymany w stylu wiejskim czy dworkowym budynek o wymyślnych zdobieniach.

Budynki wiekowe lub stylizowane na stare wymagać będą takich dekoracji świetlnych, których kształt nawiązywać będzie do przeszłości, na przykład do gazowego oświetlenia ulicznego z ubiegłych wieków. Zastosowanie jednorodnej linii stylistycznej produktów oświetleniowych wpłynie na spójność odbioru wizualnego przestrzeni budynku i przylegającej do niego posesji. 

W takim samym stopniu dotyczy to również aranżacji nowoczesnych, którym odpowiadać będą oprawy świetlne minimalistyczne w kształcie, wykonane z użyciem metalicznych, chromowanych elementów.

Zobacz także: Jak osłonić balkon i taras – przegląd materiałów

Oświetlenie tarasu – inspiracje 

Przebywanie na tarasie nie musi kończyć się wraz z zachodem słońca – wręcz przeciwnie, po zmroku taras roztacza atmosferę błogiego, wieczornego wypoczynku. W zależności od tego, jakie przeznaczenie ma przedłużenie domowego salonu, może spełniać ono zadanie miejsca do biesiadowania, do pracy, relaksu w ciszy i odpoczynku po dniu pełnym zajęć.

Jak wykonać oświetlenie tarasu? Inspiracje masz na wyciągnięcie ręki! Pamiętaj, aby wybierając oświetlenie tarasu drewnianego, unikać tradycyjnych żarówek, które zanadto rozgrzać mogą wydzielanym przez siebie ciepłem oprawy, w których zostały umieszczone. W tej roli lepiej sprawdzą się żarówki halogenowe lub diody LED. Z ich pomocą dobrze jest też zaznaczyć stopnie schodów, jeśli przedłużeniem tarasu jest ogród.

Przy oświetleniu skąpanego w wieczornym mroku tarasu warto wykorzystać to, co na nim cieszy oczy za dnia – rośliny. Jeśli w Twoim towarzystwie w dużych donicach rosną dekoracyjne okazy flory, punktowo skierowane na nie światło sprawi, że będą widoczne także po zachodzie słońca. Tutaj przydadzą się nisko umieszczone oprawy świetlne, za pomocą których wyeksponujesz samą roślinę rzutem światła od przodu lub jej kształt i ciekawy układ cieni, jeśli światło umieścimy za donicą. Podobnie warto postąpić z altaną, na której kwiaty co prawda po zmroku nie są widoczne, ale dekoracyjne liście – tak. 

Jeśli na Twoim tarasie nie znajdziesz tego typu ozdób, snop światła można skierować na ściany domu, tak aby uwypuklić fakturę nałożonego na nie tynku. Taki efekt dodatkowo rozproszy światło i sprawi, że przebywanie na tak oświetlonym tarasie stanie się cowieczorną rodzinną tradycją. Dodatkowego uroku przydadzą światła dobiegające z pobliskiego oczka wodnego lub większego zbiornika wodnego – ich refleksy wzmocnione przez odbicie w tafli wody nie zwiększą co prawda mocy oświetlenia tarasu, ale stanowić będą dodatkowy walor dekoracyjny miejsca, w którym przebywasz.

Przeczytaj również: Jak przygotować oczko wodne do zimy?

Oświetlenie tarasu — jak oświetlić taras i balkon? Podpowiadamy

Zewnętrzne oświetlenie solarne – czy jest bezpieczne?

Lampki solarne na balkon i taras, dzięki temu, że nie musimy martwić się o konieczność podłączenia ich do prądu, ograniczają ryzyko wystąpienia niebezpiecznych usterek i spięć. W przypadku pojedynczych lamp brak okablowania znacznie upraszcza nam również wykonanie estetycznych stylizacji. Każda solarna lampka przeznaczona do użytku zewnętrznego posiada odpowiednie zabezpieczenie przed wpływem czynników atmosferycznych. Oprawy tego typu możemy zatem śmiało wykorzystać na zewnątrz, mając pewność, że ani deszcz, ani słońce nie zniszczą ich i nie zmienią wyglądu. Co więcej – dzięki temu, że lampy solarne nie wytwarzają ciepła, można je umieścić również w najbliższej bliskości od części zielonych bez obaw o nadmierne rozgrzanie stykających się z oprawą żywych części roślin.

Warto też dodać, że oświetlenie tarasu, podobnie jak ścieżek i bramy wjazdowej wyposażonej w czujniki ruchu, można zintegrować z systemem domu inteligentnego, którego sterowanie możemy modyfikować w każdym miejscu, gdzie tylko jest zasięg internetu.

Obecność światła wpływa nie tylko na zapewnienie odpowiedniej widoczność osobom, z którymi przebywasz poza domem, ale również na ich poczucie bezpieczeństwa – wyraźnie wydobyta z mroku droga prowadząca do wnętrza budynku uniemożliwi ewentualne potknięcie się o pozostawione przez dzieci zabawki, a oświetlenie poszczególnych fragmentów ogrodu rozwieje poczucie zagrożenia czającego się w ciemnościach spowijających w całości teren tuż za barierką tarasu lub schodów prowadzących do zielonej części posesji.