Taras z drenażowym odprowadzaniem wody – jak to zrobić?

Budowa tarasu z uwzględnieniem drenażowego odprowadzania wody uchroni wnętrze domu przed niespodziewanym napływem wody deszczowej. Jeśli powierzchnia przydomowej przestrzeni będzie pokryta materiałem kamiennym lub ceramicznym, warto zastosować system umożliwiający odpływ wody, na który składają się wygodne w zastosowaniu i niezawodne w działaniu podkładki tarasowe.

Taras z drenażowym odprowadzaniem wody – jak to zrobić?

Dlaczego warto wybrać taras wentylowany?

Taras wentylowany charakteryzuje się łatwym montażem okładziny, którą mogą stanowić płyty grubowarstwowe. Ponieważ umieszczone są one na specjalnych podkładkach, a nie mocowane lub klejone na stałe, w powstałej przestrzeni mogą przebiegać odnogi instalacji i zapewniony zostaje odpływ wodzie płynącej przez szczeliny pomiędzy płytami okładzinowymi. System ten jest prosty w zastosowaniu i daje możliwość modyfikacji lub wymiany poszczególnych elementów w każdym momencie, a także czasowego odsłonięcia części tarasu lub balkonu. Co więcej – tego typu rozwiązanie umożliwia ponowne wykorzystanie nieuszkodzonych części, czy będą to podkładki tarasowe, czy płyty betonowe, kamienne lub ceramiczne.

Taras i jego warstwy izolacyjne

Wykonanie tarasu uwzględniać powinno nie tylko zabezpieczenie przeciwwodne, ale również umiejscowioną poniżej warstwę termoizolacji. Co ważne – jeśli planujemy wykonanie okładziny kamiennej, betonowej lub ceramicznej – a więc ciężkiej – termoizolacja musi być przygotowana na tego typu obciążenie. Z tego względu jej wytrzymałość na ściskanie powinna wynosić >300 kPa. Powyżej niej usytuowana jest warstwa folii PE, na której rozpościera się podkład cementowy, a na niej wykonuje się izolację przeciwwodną, o czym piszemy poniżej.

Tuż ponad izolacją wodną znajdować się powinna pusta przestrzeń, którą okresowo wypełnia spływająca woda deszczowa lub z topniejącego śniegu, a całość wieńczy warstwa okładziny tarasowej – w przypadku tarasu może być ona pochodzenia kamiennego, ceramicznego lub wykonana z betonu. Grubowarstwowe płyty z ww. materiałów mają grubość około 20 mm.

Przeczytaj także: Wady i zalety zabudowanego balkonu

Taras z drenażowym odprowadzaniem wody – jak to zrobić?

Z czego wykonać drenaż tarasu?

Umożliwienie wodzie swobodnego spływu ma duże znaczenie w kwestii ochrony wnętrza mieszkania przed zalaniem. Dotyczy to nie tylko ulewnego deszczu, ale również gwałtownej odwilży po śnieżnej zimie, odpływu wody z systemu rynnowego czy wody z myjki, którą dogłębnie czyszczony będzie taras. W celu wykonania odpływu na warstwie nośnej płyty tarasowej stosowane są w pierwszej kolejności różne materiały wykonania izolacji przeciwwodnej:

 • membrany PCV,
 • membrany EPDM,
 • mineralne zaprawy uszczelniające,
 • materiały bitumiczne w rolkach.
   

Czy wiesz, że...

Zastosowanie na ww. materiałach okładziny ceramicznej lub kamiennej nie zagwarantuje w stopniu wystarczającym odpływu wody, ponieważ ta nie znajdzie swobodnego ujścia – w tym celu należy w budowie tarasu uwzględnić specjalną przestrzeń dla niej. I tutaj zastosowanie znajdują podkładki tarasowe, które trwale rozdzielają materiał okrywowy od wykonanej uprzednio warstwy izolacji przeciwwodnej.

Taras z drenażowym odprowadzaniem wody – jak to zrobić?

Jak stosować podkładki tarasowe?

Budowa podkładek tarasowych, a konkretnie ich kształt i wyprofilowanie, umożliwiają ich zastosowanie w miejscach styku płyt grubowarstwowych. Niepozornie prezentujące się krążki wykonane z tworzywa sztucznego (PVC) mają konstrukcję, która wytrzymuje duży nacisk, pozwalając na bezpieczne i trwałe podtrzymywanie płyt kamiennych, betonowych i ceramicznych. Aby precyzyjnie umieścić je na przecięciu osi łączeń, na każdej z czterech części podkładki umiejscawia się jeden róg płyty okładzinowej.

Przeczytaj także: Jak przygotować balkon na wiosnę i lato dla psa i kota?
 

Porada eksperta

Grubowarstwowe płyty okładzinowe mają zróżnicowaną specyfikację techniczną, którą podaje producent. Ważne, by uwzględnić sugestie w niej zawarte odnośnie wymaganej ilości wsporników, jakimi są podkładki tarasowe – być może okaże się, że oprócz umieszczenia ich pod każdym z czterech rogów każdej płyty konieczne będzie zastosowanie większej liczby podpór, do czego wykorzystamy jedną – lub więcej – z czterech części składających się na podkładkę.

 

Prawidłowo zbudowany taras w celu zachowania swobody odpływu wody posiada nieznaczny spadek, na jego powierzchni mogą pozostawać też nierówności – w obu przypadkach zastosowanie podkładek sprawi, że okładzina będzie równą i w razie potrzeby wypoziomowaną powierzchnią. Dlaczego? Do wykonania tego zadania z pomocą przychodzą krążki poziomujące, które wybieramy spośród dostępnych grubości:

 • 0,5 mm,
 • 1 mm,
 • 2 mm,
 • 3 mm.
Taras z drenażowym odprowadzaniem wody – jak to zrobić?

Podkładka Renoplast Smart a Smart Plus – czym się różnią?

Wymienione powyżej krążki poziomujące o różnej grubości przeznaczone są do stworzenia precyzyjnego podparcia dla płyt okładzinowych, tak aby uniknąć wyraźnych różnic pomiędzy poszczególnymi płytami grubowarstwowymi. Jednak konstrukcja wielu tarasów, zwłaszcza o dużej powierzchni, uwzględnia zachowanie większej ilości pustej przestrzeni, której grubość znacznie przekracza najgrubszą podkładkę poziomującą (3 mm), bo sięga nawet 20 cm. Czego użyć w takim przypadku?

Z pomocą przychodzi nam zmodyfikowany model Renoplast Smart, wyposażony w dodatkowe odcinki rur o różnych długościach:

 • 10 cm,
 • 16 cm,
 • 20 cm,

Są one łącznikami pomiędzy umieszczonymi jedna na drugiej podkładkami.

Na pojedynczy moduł Smart składają się 4 rury o wymaganej wysokości, których średnica odpowiada pojedynczej podstawce. Są one nakładane na każdą z czterech części podkładki Smart, a na nie nakłada się dopasowaną kolejną podkładkę. Jeśli zachodzi taka potrzeba, na tej górnej można dodatkowo umieścić wybrane krążki poziomujące, tak aby całość stanowiła wypoziomowaną i stabilną podstawę pod płyty okładzinowe.

Z pomocą przychodzi nam zmodyfikowany model Renoplast Smart, wyposażony w dodatkowe odcinki rur o różnych długościach:

 • 10 cm,
 • 16 cm,
 • 20 cm,

Są one łącznikami pomiędzy umieszczonymi jedna na drugiej podkładkami.

Na pojedynczy moduł Smart składają się 4 rury o wymaganej wysokości, których średnica odpowiada pojedynczej podstawce. Są one nakładane na każdą z czterech części podkładki Smart, a na nie nakłada się dopasowaną kolejną podkładkę. Jeśli zachodzi taka potrzeba, na tej górnej można dodatkowo umieścić wybrane krążki poziomujące, tak aby całość stanowiła wypoziomowaną i stabilną podstawę pod płyty okładzinowe.
 

Czy wiesz, że...

Montaż podstawek wraz z rurami dystansowymi jest równie łatwy, co zastosowanie pojedynczych Smartów. Co więcej – prace polegające na wykończeniu tarasu lub balkonu okładziną kamienną, ceramiczną lub betonową można wykonywać w sprzyjających warunkach pogodowych o każdej porze roku, ponieważ stabilne podparcie posadzki nie wymaga stosowania zapraw murarskich, klejów ani innych substancji o przydatności uwarunkowanej określonym zakresem temperatur powietrza. To duże udogodnienie, które docenią osoby samodzielnie wykańczające przydomowy teren.

Kolejną zaletą produktów Smart i Smart Plus jest ich trwałość i odporność, na które nie mają wpływu warunki pogodowe. Powodem tego jest użycie tworzywa sztucznego – PVC, które jest całkowicie niewrażliwe na wilgoć i kontakt z wodą opadową. Materiał ten jest najbardziej odpowiedni do usprawnienia drenażu balkonu lub tarasu, znajduje też zastosowanie w zmodyfikowanych konstrukcyjnie produktach służących do wykonania swobodnego odpływu wody z tarasów pokrytych deskami drewnianymi lub konglomeratowymi.

System podkładek Smart i Smart Plus a estetyka tarasu lub balkonu

Zastosowanie podkładek Renoplast, zwłaszcza modelu Smart Plus, skutkuje wykonaniem kilkunastocentymetrowej przerwy między płytami grubowarstwowymi a warstwą hydroizolacji na betonowym podkładzie. System odpływu wody będzie działał równie niezawodnie, jeśli wylot wody zasłonimy, dzięki czemu taras zyska wykończenie, będące estetycznym dopełnieniem jego wyglądu. Do tego celu służą specjalne profile okapowe, które z zewnątrz prezentują się podobnie jak metaliczna listwa wyposażona w pojedyncze, symetrycznie rozmieszczone otwory przelewowe umożliwiające wodzie wypłynięcie spod posadzki. Za listwą znajdują się ukryte otwory spływowe, którymi woda deszczowa lub użyta do mycia tarasu przedostaje się bezpośrednio do gleby. Odpływ wody można też ukierunkować – sytuacja ta ma miejsce w przypadku balkonu – do jednej z odnóg systemu rynnowego, przebiegającej tuż pod zakończeniem powierzchni zewnętrznej. Tym sposobem rynna dodatkowo zasłania widok pustej przestrzeni bądź szczeliny, jaka powstała dzięki zastosowaniu podkładek tarasowych.

Porada eksperta

W przeciwieństwie do podkładek tarasowych w obu wersjach wraz z krążkami poziomującymi, profile okapowe w wersji tarasowej i balkonowej należy przymocować na warstwie zaprawy uszczelniającej, dzięki czemu zapewnimy drenażowi lepszą skuteczność działania i przedłużymy jego trwałość. Ważne też, by zapewnić profilom zabezpieczenie antykorozyjne, jeśli wykonane fabrycznie elementy jej nie posiadają – informację na ten temat znajdziemy w karcie technicznej produktu.

Data publikacji: 23.05.2017