Jak zwalczać fytoftorozę?

Fytoftoroza to jedna najgroźniejszych chorób grzybowych, które atakują drzewa i krzewy iglaste oraz liściaste, a także rośliny, takie jak różanecznik, azalia, chryzantema, fiołek afrykański, dracena, gerbera, cyklamen, skrzydłokwiat i difenbachia. Należy jej się obawiać przede wszystkim wtedy, gdy mamy do czynienia z bardzo wysoką wilgotnością powietrza, wodą zalegającą w podłożu oraz temperaturą przekraczającą 20 stopni Celsjusza. Co robić, gdy się pojawi?

Jak zwalczać fytoftorozę

Objawy

Fytoftoroza daje się poznać głównie poprzez plamistość liści, brązowienie i zamieranie łodyg oraz zgniliźnie widocznej na korzeniach i podstawie pędu. Zaatakowane przez nią rośliny przestają również rosnąć i tracą swoje naturalne barwy. Na iglakach ujawnia się również poprzez żółknięcie igieł oraz przypaloną barwę pędów. Na drzewach i krzewach liściastych występuje w postaci nekrozy na ogonkach i blasze liściowej, rozszerzając się w stronę wierzchołków liści, tworząc ciemnobrunatne plamy.

Zwalczanie

Fytoftoroza wyjątkowo szybko się rozprzestrzenia, także wewnątrz rośliny, konsekwentnie prowadząc do jej zamierania. Co więcej, może przenosić się także na sąsiadujące okazy. Kiedy zauważymy więc jej objawy, powinniśmy reagować jak najszybciej, jak to możliwe. Niestety proces jej zwalczania nie jest łatwy. Pojawienie się fytoftorozy oznacza w wielu przypadkach konieczność wykopania i spalenia zainfekowanej rośliny. Należy tak postąpić, szczególnie jeśli jest ona silnie porażona. Na mniej zainfekowane okazy oraz sąsiadujące z nimi rośliny należy natomiast zaaplikować przystosowany do danego gatunku preparat. Możemy tego dokonać obsypując roślinę środkiem sypkim lub opryskać ją płynnym preparatem. Wszystkie zabiegi wykonujemy zgodnie z zaleceniami producenta danego wyrobu. W przypadku fytoftorozy koniecznie jest również odkażenie podłoża.

Jak zwalczać fytoftorozę

Zapobieganie

Chcąc uniknąć tej groźnej choroby, należy dbać przede wszystkim o optymalną wilgotność dla naszych roślin. Bardzo istotne jest ich prawidłowe podlewanie – nawet jeśli rośliny wymagają obfitego podlewania, nie należy przesadzać z ilością wody. Fytoftoroza rozwija się najszybciej właśnie podczas podlewania oraz opadów atmosferycznych. Poza tym wszystkie rośliny narażone na ten patogen powinniśmy regularnie opryskiwać środkami przeciwdziałającymi chorobom grzybowym. W ten sposób będziemy w stanie zachować nasz ogród i przydomową przestrzeń w jak najlepszej kondycji.