Choroby i szkodniki lilii ogrodowych – jak z nimi walczyć?

Jeśli marzymy o tym, aby lilie w naszym ogrodzie kwitły jak najdłużej, powinniśmy chronić je przed chorobami i szkodnikami, które mogą je zniszczyć. Poniżej prezentujemy największe zagrożenia dla tych roślin – zobaczmy jak je rozpoznawać i zwalczać!

Poskrzypka liliowa – niewielki pasożyt, wielkie straty

Jeśli zajmujemy się uprawą lilii już od pewnego czasu, z pewnością znamy małe, czerwone szkodniki, które uwielbiają żerować na liściach tej rośliny. To właśnie poskrzypka liliowa – zmora każdego ogrodnika, który marzy o tym, by jego lilie kwitły długo i obficie.

Czy wiesz, że…

Nazwa tego owada ma związek z charakterystycznym dźwiękiem, który wydaje podczas pocierania o odwłok – przypomina to dość głośne skrzypienie.

Choroby i szkodniki lilii ogrodowych – jak z nimi walczyć?

Nawet jeśli nie widzimy owadów gołym okiem, ich obecność poznamy po wyglądzie samych liści i pąków – znajdziemy na nich widoczne, wygryzione dziury o pożółkłym brzegu. Na roślinie mogą żerować zarówno larwy (pomarańczowe i grube), jak i dorosłe osobniki – długie do 8 mm i cechujące się ceglastym kolorem.

Najlepszą metodą na pozbycie się poskrzypki liliowej jest ręczne wyłapywanie szkodników – choć trzeba przyznać, że nie jest to zbyt przyjemne. Nie należy tu pomijać jaj i larw, które później mogłyby przerodzić się w dorosłe okazy. Jeśli metoda mechaniczna nie zdaje egzaminu, możemy sięgnąć po specjalny oprysk. Musimy się jednak pogodzić z tym, że najczęściej trzeba trochę poczekać na jego działanie. Preparat zostanie bowiem wchłonięty przez roślinę, a szkodniki będą powoli wymierać podczas żerowania na niej. Oprysk trzeba będzie najpewniej powtórzyć kilka razy, gdyż nie działa na jaja i larwy poskrzypki.

Po czym poznać choroby wirusowe lilii?

Liście lilii ogrodowej są poskręcane i pokryte plamami? Najpewniej roślina została zaatakowana przez wirusy, które poraziły liście i spowodowały ich zniekształcenie. Takie choroby najczęściej są przenoszone przez mszyce – to właśnie dlatego tak ważne jest dbanie o to, by usuwać je z naszych roślin. Możemy zastosować w tym celu środek biobójczy – taki jak np. ten preparat. Z mszycami możemy też walczyć alternatywnymi sposobami, wykorzystując składniki znajdujące się w każdym gospodarstwie domowym. Zobaczmy, jak je usunąć bez sięgania po chemiczne środki!

Czy można jakoś pomóc roślinom, które zostały już zaatakowane chorobami wirusowymi? Niestety nie – pozostaje nam tylko jak najszybciej usunąć je z ogrodu tak, aby nie sąsiadujące z nimi kwiaty nie zaraziły się. Powinniśmy więc zminimalizować straty, a następnie zasadzić nowe kwiaty – najlepiej w innej części ogrodu.

Choroby i szkodniki lilii ogrodowych – jak z nimi walczyć?

Co zrobić, gdy liście lilii ogrodowej płowieją?

Płowiejące liście lilii mogą być oznaką chorób na tle fizjologicznym, czyli wynikających z niewłaściwej pielęgnacji. Przyczyną najczęściej będzie po prostu nieprawidłowy odczyn gleby. Lilie nie lubią bowiem bardzo kwaśnej ziemi – to właśnie wtedy końce ich liści brązowieją i schną. Możemy sobie z tym łatwo poradzić, mieszając ziemię z odrobiną wapna, które zneutralizuje kwaśny odczyn. Jak upewnić się, czy gleba rzeczywiście jest zbyt kwaśna? Wskazówki dotyczące sprawdzania odczynu ziemi znajdziemy, przeglądając ten artykuł.