Jaką spłuczkę wybrać do WC?

Odpowiednie wyposażenie toalety jest kwestią estetyki, komfortu korzystania z łazienki, a także oszczędności, jakie możemy poczynić w perspektywie długiego czasu. Z tego względu warto uważnie przyjrzeć się ofercie spłuczek, jakie obecnie oferują nam producenci.

Wybór spłuczki do muszli sedesowej nie ogranicza się do upatrzenia sobie modelu kompaktowego WC, w jakim zawierają się zarówno miska, jak i zbiornik na wodę do wyczyszczenia wnętrza toalety. Zastosowanie tego typu połączenia jest wygodne, ale nie wyczerpuje wszelkich możliwości, jakie roztaczają przed nami producenci armatury sanitarnej. W wyborze odpowiedniego dla nas rozwiązania możemy kierować się i zasobnością portfela, i swoim gustem. Co więcej – oprócz nowoczesnych rozwiązań wciąż dostępne są na rynku systemy, które, zdawałoby się, przeszły już do historii wyposażenia łazienek. Tymczasem w nowych i modnych aranżacjach ich starodawny wygląd i zasada działania zyskują nową młodość.

Ponieważ duża część modeli spłuczek oferowanych nam przez producentów jest konstrukcyjnie związana z różnymi typami armatury toaletowej, przyjrzyjmy się im kolejno:

1. Miska sedesowa plus dolno- i górnopłuk

Tego typu rozwiązanie wciąż jest bardzo popularne z racji stosunkowo łatwego montażu takiego zestawu oraz korzystnej ceny. Nie jesteśmy też skazani na dobór obu elementów armatury pochodzącej od jednego producenta i możemy wybrać osobno odpowiadające nam kształtem miskę i zbiornik, a także jeden z dwu sposobów jego opróżniania.

2. Sedes kompaktowy

Zintegrowana armatura, na którą składają się zespolone ze sobą dwa elementy, jest prosta w montażu i najczęściej spotykana w naszych łazienkach czy wydzielonych toaletach. Plusem sedesu kompaktowego jest jednorodna linia stylistyczna całości toalety, ten sam materiał wykonania, jakim jest ceramika, a także możliwość zakupu wyrobu o niekonwencjonalnym kształcie, na przykład idealnie wpasowanego w róg pomieszczenia.

Zawór napełniający

3. Sedes podwieszany

Nowocześnie wyposażona łazienka jest z konieczności najczęściej pomieszczeniem niewielkim, w którym liczy się każda odrobina zaoszczędzonej przestrzeni. Z tej racji poszukiwane są rozwiązania umożliwiające po pierwsze zachowanie estetyki pomieszczenia, po drugie – zajmujące jak najmniej miejsca i po trzecie, umożliwiające szybkie i dokładne zadbanie o czystość w pomieszczeniu łazienkowym. Wszystkie powyższe cechy są charakterystyczna dla sedesu podwieszanego.

Kiedy liczy się ładny wygląd

Kwestie estetyczne są sprawą indywidualną i z pewnością swoich zwolenników znajdą wszystkie trzy wyżej wymienione rozwiązania. Jednak możemy pokusić się o wskazanie jednego typu armatury, którego zastosowanie przyczynia się do ładnego wyglądu całego pomieszczenia łazienkowego – takim jest sedes podwieszany. Dlaczego?

- ponieważ zbiornik na wodę do spłukiwania miski ukryty jest w ścianie, armatura zajmuje w łazience mniej miejsca, a przez to możliwe jest zainstalowanie kolejnego urządzenia, na które w przypadku innych rozwiązań braknie wolnej przestrzeni, na przykład bidetu. Jeśli dodatkowo wybierzemy te i inne produkty od jednego producenta charakteryzujące się spójną linią wykonania, cała łazienka zyska spójny, estetyczny wygląd,

- estetyka to również zachowanie czystości, co jest znacznie łatwiejsze, jeśli mamy nieograniczony żadnymi masywnymi przedmiotami dostęp do posadzki, którą możemy umyć – jest tak w przypadku urządzeń mocowanych do stelażu schowanego w ścianie,

- ponieważ wszelkie elementy instalacji ukryte są w ścianie przykrytej glazurą, ich widok nie wpływa negatywnie na optyczny odbiór pokoju łazienkowego.

Zawór spustowy

Kiedy liczy się wygoda korzystania z łazienki

Każdy z wymienionych typów toalet ma w sobie zalety przekładające się na wygodę korzystania z pomieszczenia, w którym się znajduje. W przypadku sedesów podwieszanych był to nieograniczony dostęp do podłogi, także tej w najbliższej odległości od miski sedesowej. Przyjazne i bezproblemowe używanie miejsca, jakim jest łazienka, oznacza też szybkie przeprowadzenie prac remontowych związanych na przykład z wymianą starych urządzeń na nowe – tu prym wiodą sedesy kompaktowe, których zbiorniki nie są osobno mocowane, a stanowią konstrukcyjną jedność z miską sedesową. Z kolei górno- i dolnopłuki można najłatwiej wymienić bez konieczności demontażu toalety – dotyczy to zarówno samych wspomnianych elementów, jak i mechanizmów spłukujących, które je obsługują.

Czy wiesz, że…

Na komfort korzystania z łazienek wpływa też szum wody uchodzącej do spłukiwanej toalety. W tym przypadku bohaterem negatywnym jest górnopłuk. Spływająca z niego wewnątrz wysokiej rury spustowej woda jest trudna do wyciszenia. Jednak niedogodność tą rekompensuje wygląd tego rodzaju spłuczki, który wraz z zawieszonym pod sufitem zbiornikiem i łańcuszkiem uruchamiającym mechanizm jest niezwykle żywotnym okazem w historii toalet.

Kiedy liczy się oszczędność

Ważna będzie nie tylko cena wyszczególnionych zestawów (w czym bezkonkurencyjne okazują się kupowane osobno miski z dolnopłukami i górnopłukami, które najczęściej nie potrzebują osobno dobieranych przycisków), ale również zastosowanie takich mechanizmów, które umożliwiają nam oszczędność wody pitnej – jeśli tylko zamocujemy przycisk uruchamiający mniejszą lub większą ilość wody potrzebnej do opłukania toalety i nauczymy się – my i nasi domownicy – trwale go stosować, w przeciągu roku możemy liczyć na zaoszczędzone kilkadziesiąt metrów sześciennych wody, co zsumowane daje pokaźną sumę. Ta jest różna dla poszczególnych gmin w Polsce, a cena jednego metra sześciennego brutto wody pitnej, chociaż średnio wynosi około 4 zł, może w konkretnych przypadkach wynosić niecałe 2 zł lub nawet wyraźnie ponad 10 zł, na przykład w miejscowościach górskich.

Jaką spłuczkę wybrać

Na szczęście różne typy spłuczek umożliwiają nam oszczędności wody. Najczęściej odbywa się ona za pomocą odpowiedniego użycia dwudzielnego przycisku na spłuczce umożliwiającego spust porcjowanej – mniejszej lub większej – ilości wody. Mogą to być wartości 6 i 3 litrów, a nawet w skrajnym przypadku 4 i 2 litrów – liczy się to, że nie jest konieczne opróżnianie całego zbiornika na raz, jak to ma miejsce w starych, od dawna niewymienianych typach spłuczek. Podobnie wygodny w użyciu jest przycisk Stop blokujący dalszy wypływ wody.

Czy wiesz, że…

Przywoływany wyżej bohater negatywny – górnopłuk – zmienia się w tym wypadku w pozytywnego. Jego skuteczność polega na nadaniu wodzie ze zbiornika dużej szybkości, której impet skutecznie czyści wnętrze muszli sedesowej – z tego względu nie potrzeba jej dużej ilości, a ta wynosi około 5 litrów.

Zawór do kompaktu

Pozostałe zalety i wady różnych typów spłuczek

Dolnopłuk:

- może być wykonany z tworzywa sztucznego, co korzystnie wpływa na jego cenę,

- łatwy sposób wymiany mechanizmu spłuczki,

- możliwość zastosowania przycisków stopniujących ilość używanej wody,

Górnopłuk:

- ponieważ umieszczony jest stosunkowo wysoko, powinien być jak najlżejszy, z tego względu najczęściej spotykanym materiałem jego wykonania jest niedrogie tworzywo sztuczne, konkretnie polipropylen,

- ponieważ zbiornik nie jest umieszczony tuż za siedziskiem miski, a wysoko nad nim, możliwe jest przysunięcie sanitariatu do ściany, a przez to zaoszczędzenie cennej przestrzeni w łazience,

- jego konstrukcja nie daje możliwości zastosowania przycisków, dzięki którym możliwe jest oszczędzanie wody,

- nieestetyczny widok rury łączącej miskę ustępową ze zbiornikiem wody.

Spłuczka w kompakcie WC:

- łatwa w montażu,

- możliwość zastosowania dwudzielnego przycisku oszczędzającego wodę,

- duża waga całości – zbiornika i miski – i ich duże gabaryty rzucające się w oczy szczególnie w niewielkich łazienkach.

Zestaw do stelaży

Spłuczka podtynkowa:

- cechuje się niewielkimi rozmiarami, z grubością osiągającą nawet 8 cm,

- jest idealna do zastosowania na skośnych ścianach,

- jest najlepszym rozwiązaniem w małych łazienkach, ponieważ zajmuje najmniej miejsca spośród pozostałych typów spłuczek, które pozostają na widoku,

- wymaga zastosowania przycisku dokupowanego zwykle osobno z oferty tego samego producenta,

- możliwe jest jej skuteczne zaizolowanie akustyczne,

- chociaż materiały wykonania przycisku są różne (stal nierdzewna, stal szczotkowana, szkło, tworzywa sztuczne), nie każdy ich rodzaj może pasować do konkretnego modelu stelaża,

- montaż i demontaż stelaża wiąże się z remontem łazienki,

- chociaż dostęp do mechanizmu spłuczki jest możliwy (przez otwór rewizyjny), to jest utrudniony.

Wężyk