Produkty

Jaką spłuczkę wybrać do WC?

Jaką spłuczkę wybrać do WC?

Odpowiednie wyposażenie toalety jest kwestią estetyki, komfortu korzystania z łazienki, a także oszczędności, jakie możemy poczynić w perspektywie długiego czasu. Z tego względu warto uważnie przyjrzeć się ofercie spłuczek, jakie obecnie oferują nam producenci.

Zawór napełniający dolnopłynący chrom
Zawór napełniający dolnopłynący chrom

Wybór spłuczki do muszli sedesowej nie ogranicza się do upatrzenia sobie modelu kompaktowego WC, w jakim zawierają się zarówno miska, jak i zbiornik na wodę do wyczyszczenia wnętrza toalety. Zastosowanie tego typu połączenia jest wygodne, ale nie wyczerpuje wszelkich możliwości, jakie roztaczają przed nami producenci armatury sanitarnej. W wyborze odpowiedniego dla nas rozwiązania możemy kierować się i zasobnością portfela, i swoim gustem. Co więcej – oprócz nowoczesnych rozwiązań wciąż dostępne są na rynku systemy, które, zdawałoby się, przeszły już do historii wyposażenia łazienek. Tymczasem w nowych i modnych aranżacjach ich starodawny wygląd i zasada działania zyskują nową młodość.

Ponieważ duża część modeli spłuczek oferowanych nam przez producentów jest konstrukcyjnie związana z różnymi typami armatury toaletowej, przyjrzyjmy się im kolejno:

1. Miska sedesowa plus dolno- i górnopłuk

Tego typu rozwiązanie wciąż jest bardzo popularne z racji stosunkowo łatwego montażu takiego zestawu oraz korzystnej ceny. Nie jesteśmy też skazani na dobór obu elementów armatury pochodzącej od jednego producenta i możemy wybrać osobno odpowiadające nam kształtem miskę i zbiornik, a także jeden z dwu sposobów jego opróżniania.

2. Sedes kompaktowy

Zintegrowana armatura, na którą składają się zespolone ze sobą dwa elementy, jest prosta w montażu i najczęściej spotykana w naszych łazienkach czy wydzielonych toaletach. Plusem sedesu kompaktowego jest jednorodna linia stylistyczna całości toalety, ten sam materiał wykonania, jakim jest ceramika, a także możliwość zakupu wyrobu o niekonwencjonalnym kształcie, na przykład idealnie wpasowanego w róg pomieszczenia.

Zawór spustowy 3/6 l
Zawór spustowy 3/6 l

3. Sedes podwieszany

Nowocześnie wyposażona łazienka jest z konieczności najczęściej pomieszczeniem niewielkim, w którym liczy się każda odrobina zaoszczędzonej przestrzeni. Z tej racji poszukiwane są rozwiązania umożliwiające po pierwsze zachowanie estetyki pomieszczenia, po drugie – zajmujące jak najmniej miejsca i po trzecie, umożliwiające szybkie i dokładne zadbanie o czystość w pomieszczeniu łazienkowym. Wszystkie powyższe cechy są charakterystyczna dla sedesu podwieszanego.

Kiedy liczy się ładny wygląd

Kwestie estetyczne są sprawą indywidualną i z pewnością swoich zwolenników znajdą wszystkie trzy wyżej wymienione rozwiązania. Jednak możemy pokusić się o wskazanie jednego typu armatury, którego zastosowanie przyczynia się do ładnego wyglądu całego pomieszczenia łazienkowego – takim jest sedes podwieszany. Dlaczego?

- ponieważ zbiornik na wodę do spłukiwania miski ukryty jest w ścianie, armatura zajmuje w łazience mniej miejsca, a przez to możliwe jest zainstalowanie kolejnego urządzenia, na które w przypadku innych rozwiązań braknie wolnej przestrzeni, na przykład bidetu. Jeśli dodatkowo wybierzemy te i inne produkty od jednego producenta charakteryzujące się spójną linią wykonania, cała łazienka zyska spójny, estetyczny wygląd,

- estetyka to również zachowanie czystości, co jest znacznie łatwiejsze, jeśli mamy nieograniczony żadnymi masywnymi przedmiotami dostęp do posadzki, którą możemy umyć – jest tak w przypadku urządzeń mocowanych do stelażu schowanego w ścianie,

- ponieważ wszelkie elementy instalacji ukryte są w ścianie przykrytej glazurą, ich widok nie wpływa negatywnie na optyczny odbiór pokoju łazienkowego.

Przycisk Cersanit Vector chrom matowy
Przycisk Cersanit Vector chrom matowy

Kiedy liczy się wygoda korzystania z łazienki

Każdy z wymienionych typów toalet ma w sobie zalety przekładające się na wygodę korzystania z pomieszczenia, w którym się znajduje. W przypadku sedesów podwieszanych był to nieograniczony dostęp do podłogi, także tej w najbliższej odległości od miski sedesowej. Przyjazne i bezproblemowe używanie miejsca, jakim jest łazienka, oznacza też szybkie przeprowadzenie prac remontowych związanych na przykład z wymianą starych urządzeń na nowe – tu prym wiodą sedesy kompaktowe, których zbiorniki nie są osobno mocowane, a stanowią konstrukcyjną jedność z miską sedesową. Z kolei górno- i dolnopłuki można najłatwiej wymienić bez konieczności demontażu toalety – dotyczy to zarówno samych wspomnianych elementów, jak i mechanizmów spłukujących, które je obsługują.

Czy wiesz, że…

Na komfort korzystania z łazienek wpływa też szum wody uchodzącej do spłukiwanej toalety. W tym przypadku bohaterem negatywnym jest górnopłuk. Spływająca z niego wewnątrz wysokiej rury spustowej woda jest trudna do wyciszenia. Jednak niedogodność tą rekompensuje wygląd tego rodzaju spłuczki, który wraz z zawieszonym pod sufitem zbiornikiem i łańcuszkiem uruchamiającym mechanizm jest niezwykle żywotnym okazem w historii toalet.

Kiedy liczy się oszczędność

Ważna będzie nie tylko cena wyszczególnionych zestawów (w czym bezkonkurencyjne okazują się kupowane osobno miski z dolnopłukami i górnopłukami, które najczęściej nie potrzebują osobno dobieranych przycisków), ale również zastosowanie takich mechanizmów, które umożliwiają nam oszczędność wody pitnej – jeśli tylko zamocujemy przycisk uruchamiający mniejszą lub większą ilość wody potrzebnej do opłukania toalety i nauczymy się – my i nasi domownicy – trwale go stosować, w przeciągu roku możemy liczyć na zaoszczędzone kilkadziesiąt metrów sześciennych wody, co zsumowane daje pokaźną sumę. Ta jest różna dla poszczególnych gmin w Polsce, a cena jednego metra sześciennego brutto wody pitnej, chociaż średnio wynosi około 4 zł, może w konkretnych przypadkach wynosić niecałe 2 zł lub nawet wyraźnie ponad 10 zł, na przykład w miejscowościach górskich.

Zawór kompaktu 3/8 cala biały
Zawór kompaktu 3/8 cala biały

Na szczęście różne typy spłuczek umożliwiają nam oszczędności wody. Najczęściej odbywa się ona za pomocą odpowiedniego użycia dwudzielnego przycisku na spłuczce umożliwiającego spust porcjowanej – mniejszej lub większej – ilości wody. Mogą to być wartości 6 i 3 litrów, a nawet w skrajnym przypadku 4 i 2 litrów – liczy się to, że nie jest konieczne opróżnianie całego zbiornika na raz, jak to ma miejsce w starych, od dawna niewymienianych typach spłuczek. Podobnie wygodny w użyciu jest przycisk Stop blokujący dalszy wypływ wody.

Czy wiesz, że…

Przywoływany wyżej bohater negatywny – górnopłuk – zmienia się w tym wypadku w pozytywnego. Jego skuteczność polega na nadaniu wodzie ze zbiornika dużej szybkości, której impet skutecznie czyści wnętrze muszli sedesowej – z tego względu nie potrzeba jej dużej ilości, a ta wynosi około 5 litrów.

Zestaw Koło Smart Fresh do stelaży Technik GT do WC
Zestaw Koło Smart Fresh do stelaży Technik GT

Pozostałe zalety i wady różnych typów spłuczek

Dolnopłuk:

- może być wykonany z tworzywa sztucznego, co korzystnie wpływa na jego cenę,

- łatwy sposób wymiany mechanizmu spłuczki,

- możliwość zastosowania przycisków stopniujących ilość używanej wody,

Górnopłuk:

- ponieważ umieszczony jest stosunkowo wysoko, powinien być jak najlżejszy, z tego względu najczęściej spotykanym materiałem jego wykonania jest niedrogie tworzywo sztuczne, konkretnie polipropylen,

- ponieważ zbiornik nie jest umieszczony tuż za siedziskiem miski, a wysoko nad nim, możliwe jest przysunięcie sanitariatu do ściany, a przez to zaoszczędzenie cennej przestrzeni w łazience,

- jego konstrukcja nie daje możliwości zastosowania przycisków, dzięki którym możliwe jest oszczędzanie wody,

- nieestetyczny widok rury łączącej miskę ustępową ze zbiornikiem wody.

Spłuczka w kompakcie WC:

- łatwa w montażu,

- możliwość zastosowania dwudzielnego przycisku oszczędzającego wodę,

- duża waga całości – zbiornika i miski – i ich duże gabaryty rzucające się w oczy szczególnie w niewielkich łazienkach.

Wężyk Diall Fil-Nox
Wężyk Diall Fil-Nox

Spłuczka podtynkowa:

- cechuje się niewielkimi rozmiarami, z grubością osiągającą nawet 8 cm,

- jest idealna do zastosowania na skośnych ścianach,

- jest najlepszym rozwiązaniem w małych łazienkach, ponieważ zajmuje najmniej miejsca spośród pozostałych typów spłuczek, które pozostają na widoku,

- wymaga zastosowania przycisku dokupowanego zwykle osobno z oferty tego samego producenta,

- możliwe jest jej skuteczne zaizolowanie akustyczne,

- chociaż materiały wykonania przycisku są różne (stal nierdzewna, stal szczotkowana, szkło, tworzywa sztuczne), nie każdy ich rodzaj może pasować do konkretnego modelu stelaża,

- montaż i demontaż stelaża wiąże się z remontem łazienki,

- chociaż dostęp do mechanizmu spłuczki jest możliwy (przez otwór rewizyjny), to jest utrudniony.

Data publikacji: 17.02.2016
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Montaż sedesu podwieszanego – instrukcja

Montaż sedesu podwieszanego – instrukcja
Podwieszany sedes to charakterystyczny element nowoczesnej łazienki. Gdy przykręcisz stelaż do ściany i sprytnie ukryjesz komponenty toalety w zabudow...
Czytaj więcej

Zabudowa stelaża podtynkowego - lekka czy ciężka? Sprawdź, jaką wybrać!

Zabudowa stelaża podtynkowego - lekka czy ciężka? Sprawdź, jaką wybrać!
Podczas budowy domu lub remontu mieszkania do największych wyzwań należy zaprojektowanie łazienki. Jej odpowiednia aranżacja powinna opierać się na fu...
Czytaj więcej

Montaż WC podtynkowego – Jak wykonać to poprawnie?

Montaż WC podtynkowego – Jak wykonać to poprawnie?
Nowoczesne aranżacje łazienek doskonale ukrywają wszelkie podłączenia kanalizacyjne i rury. Podstawowym wyposażeniem stają się zestawy podtynkowe zar&...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jaką spłuczkę wybrać do WC?