Jak naprawić spłuczkę? Instrukcja krok po kroku

Problem z działaniem spłuczki może być zmorą każdego domu, dlatego warto wiedzieć, jak postępować w przypadku takiej awarii. Jej powodów może być kilka, dlatego najważniejsze jest zlokalizowanie przyczyn usterki, by móc przystąpić do naprawy. W większości przypadków nie jest to zadanie skomplikowane. Jak naprawić spłuczkę? Wyjaśniamy w naszym poradniku!

Przejdź do następnych akapitów:
Jak naprawić spłuczkę? Instrukcja z poradami
Naprawa spłuczki – niezbędne narzędzia oraz materiały
Jak naprawić spłuczkę? Hydraulik nie jest Ci potrzebny
 

Jak naprawić spłuczkę? Instrukcja z poradami

Gdy szukasz porady, jak naprawić spłuczkę w toalecie, dobrze trafiłeś. Przygotowaliśmy kompleksowy poradnik, w którym krok po kroku wyjaśnimy, jak zabrać się do pracy. Zarezerwuj zatem trochę wolnego czasu, przygotuj narzędzia i humor do majsterkowania. Z Castoramą dowiesz się, jak naprawić spłuczkę – szybko, sprawnie i w niskim budżecie.

Sposób pierwszy: zawór

W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić ustawienie pływaka, który jest połączony z zaworem odpowiedzialnym za doprowadzenie wody. Jej dopływ jest bowiem zamykany po osiągnięciu przez pływak wyznaczonego poziomu, a przez to regulowana jest jej ilość. To właśnie zbyt wysokie położenie pływaka jest częstym powodem nieprawidłowej pracy mechanizmu napełniającego. Zawór nie ma w takim przypadku możliwości domknięcia i woda napływa bez przerwy, a jej nadmiar jest odprowadzany przez przelew awaryjny, który nie dopuszcza do przelania spłuczki. Gdy ustawimy pływak na odpowiedniej wysokości, problem powinien zostać rozwiązany.

Jaka może być inna przyczyna awarii? Częsty powód zepsucia spłuczki to także zabrudzenie membrany, które uniemożliwia jej domknięcie. Membrana znajduje się w zaworze doprowadzającym, a zanieczyszczenie sprawia, że woda napływa w sposób ciągły, tak jak ma to miejsce w przypadku źle ustawionego pływaka. Jak naprawić spłuczkę od WC, jeżeli czyszczenie membrany nie rozwiąże problemu? W tej sytuacji powinniśmy wymienić cały zawór na nowy.

Sposób drugi: wymiana uszczelki

Drugą częścią mechanizmu spłuczki jest zawór spłukujący, który odpowiada za wypuszczanie wody ze zbiornika wc. Montuje się go w taki sposób, aby blokował odpływ wody do muszli sedesowej. Po naciśnięciu przycisku spłuczki następuje zdjęcie blokady i wylot jest otwarty.

To właśnie tam dochodzi często do awarii, którą jest defekt uszczelki, przez co woda nieprzerwanie płynie wąskim strumieniem do toalety. Jak naprawić cieknącą spłuczkę, gdy problemem jest uszczelka? Aby tę uszczelkę wymienić, należy zakręcić zawór wody i zdjąć pokrywę spłuczki, a następnie opróżnić zbiornik. Jeżeli na dnie pozostanie reszta wody, możemy użyć gąbki, która wchłonie jej pozostałość. Jest to ważne, ponieważ uszczelka znajduje się nad wylotem rury. Następnie możemy jej się dokładnie przyjrzeć, aby znaleźć przyczyny awarii.

Jednym z powodów wycieku może być jej podwinięcie lub dostanie się pod nią niewielkiej ilości brudu. Jeżeli oczyszczenie i poprawa jej położenia nie przynosi oczekiwanego rezultatu, powinniśmy wymienić uszczelkę na nową. Stan uszczelki należy sprawdzić również przy wlocie wody, ponieważ jego defekt w spłuczce może być przyczyną nadmiernej ilości wody, która znajduje ujście w przelewie awaryjnym.

Jak naprawić spłuczkę

Sposób trzeci: wymiana całego mechanizmu

Niestety niekiedy może okazać się, że po zdjęciu pokrywy spłuczka będzie na tyle uszkodzona, że jedynym sposobem naprawy pozostanie jej całkowita wymiana. W takim przypadku najlepiej kupić taki sam model, dzięki czemu unikniemy problemów z niedopasowaniem ramienia mechanizmu do wymiarów zbiornika.

Jeśli jednak nie wiesz, na jaki produkt się zdecydować, możesz odwiedzić Castoramę i porozmawiać z naszymi ekspertami. Porady o wyborze odpowiedniej spłuczki znajdziesz też w naszym artykule: Jaką spłuczkę wybrać do WC?

Sposób czwarty: jak naprawić spłuczkę podtynkową?

W przypadku spłuczki podtynkowej zasadniczą różnicą jest sposób dojścia do mechanizmu jej działania. W tym celu musimy zdemontować przycisk i płytkę osłaniającą jej wnętrze. Powody awarii są w zasadzie takie same, a jedynym utrudnieniem może być dostęp do niektórych jej elementów, ponieważ uczynić możemy to jedynie przez niewielki otwór. Chociaż mechanizm jest inaczej ułożony, zasada jego działania jest taka sama.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Montaż WC podtynkowego – Jak wykonać to poprawnie?

Naprawa spłuczki – niezbędne narzędzia oraz materiały

Gdy już znasz sposoby na to, jak naprawić pływak w spłuczce, skupmy się jeszcze na narzędziach, które przydadzą Ci się podczas pracy. Otóż jest ich bardzo niewiele i z pewnością część już posiadasz.

Do naprawy zepsutej spłuczki potrzebujesz klucza, dzięki któremu odkręcisz zawory oraz ścierek i gąbek do wyczyszczenia i osuszenia cieknących części. Niekiedy przydadzą się też części zamienne, ale te najlepiej kupić dopiero po weryfikacji, czy wymiana jest konieczna. Wszystkie niezbędne materiały znajdziesz w Castoramie. 

A jeśli zastanawiasz się, jakie narzędzia warto mieć w domu, koniecznie sprawdź nasz artykuł: Artykuły i narzędzia dla każdego – co musimy mieć w domu?

Jak naprawić spłuczkę

Jak naprawić spłuczkę? Hydraulik nie jest Ci potrzebny!

Jak widać, w większości przypadków awarii spłuczki nie musimy prosić o pomoc hydraulika, ponieważ wymaganej naprawy możemy dokonać sami. Nie tylko zaoszczędzimy dzięki temu czas i pieniądze, ale także staniemy się bohaterem we własnym domu.

Co ważne, do samodzielnej naprawy nie potrzebujesz specjalistycznych narzędzi, a awaria zwykle może być naprawiona w szybkim czasie – pomoże Ci w tym oczywiście nasz poradnik.

Jeśli jednak reperowanie spłuczki nie przyniesie efektów, zapraszamy Cię do sieci sklepów Castorama lub naszego sklepu internetowego. Znajdziesz u nas nowoczesne i solidne zestawy podtynkowe, miski WC, a nawet całe kompakty. To produkty wykończeniowe od renomowanych producentów, dlatego nie musisz się martwić, że spłuczka szybko ulegnie awarii. Przejrzyj nasz asortyment, skorzystaj z porad ekspertów Castoramy i ciesz się sprawnie działającą toaletą! 

Data publikacji: 08.01.2015