Produkty

Jak naprawić cieknącą spłuczkę?

Jak naprawić cieknącą spłuczkę?

Problem z działaniem spłuczki może być zmorą każdego domu, dlatego warto wiedzieć, jak postępować w przypadku takiej awarii. Jej powodów może kilka, dlatego najważniejsze jest zlokalizowanie przyczyn usterki, by móc przystąpić do naprawy. W większości przypadków nie jest to zadanie skomplikowane i poradzi sobie z nim każdy gospodarz domu, nawet jeżeli nie ma dużego doświadczenia w domowych naprawach.

cieknąca spłuczkaZawór

W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić ustawienie pływaka, który jest połączony z zaworem odpowiedzialnym za doprowadzenie wody. Jej dopływ jest bowiem zamykany po osiągnięciu przez pływak wyznaczonego poziomu, a przez to regulowana jest jej ilość. To właśnie zbyt wysokie położenie pływaka jest częstym powodem nieprawidłowej pracy mechanizmu napełniającego. Zawór nie ma w takim przypadku możliwości domknięcia i woda napływa bez przerwy, a jej nadmiar jest odprowadzany przez przelew awaryjny, który nie dopuszcza do przelania spłuczki. Gdy ustawimy pływak na odpowiedniej wysokości, problem powinien zostać rozwiązany.

Przyczyną awarii może być także zabrudzenie membrany, które uniemożliwia jej domknięcie. Membrana znajduje się w zaworze doprowadzającym, a zanieczyszczenie sprawia, że woda napływa w sposób ciągły, tak jak ma to miejsce w przypadku źle ustawionego pływaka. Jeżeli czyszczenie membrany nie rozwiąże problemu, powinniśmy wymienić cały zawór na nowy.

Wymiana uszczelki

Drugą częścią mechanizmu spłuczki jest zawór spłukujący, który odpowiada za wypuszczanie wody ze zbiornika wc. Montuje się go w taki sposób, aby blokował odpływ wody do muszli sedesowej. Po naciśnięciu przycisku spłuczki następuje zdjęcie blokady i wylot jest otwarty.

To właśnie tam dochodzi często do awarii, którą jest defekt uszczelki, przez co woda nieprzerwanie płynie wąskim strumieniem do toalety. Aby uszczelkę wymienić, należy zakręcić zawór wody i zdjąć pokrywę spłuczki, a następnie opróżnić zbiornik. Jeżeli na dnie pozostanie reszta wody, możemy użyć gąbki, która wchłonie jej pozostałość. Jest to ważne, ponieważ uszczelka znajduje się nad wylotem rury. Następnie możemy jej się dokładnie przyjrzeć. Jednym z powodów wycieku może być jej podwinięcie lub dostanie się pod nią niewielkiej ilości brudu. Jeżeli oczyszczenie i poprawa jej położenia nie przynosi oczekiwanego rezultatu, powinniśmy wymienić uszczelkę na nową.

Stan uszczelki należy sprawdzić również przy wlocie wody, ponieważ jego defekt w spłuczce może być przyczyną nadmiernej ilości wody, która znajduje ujście w przelewie awaryjnym.

Wymiana całego mechanizmucieknąca spłuczka

Może okazać się, że po zdjęciu pokrywy spłuczka będzie na tyle uszkodzona, że jedynym sposobem naprawy pozostanie jej całkowita wymiana. W takim przypadku najlepiej kupić taki sam model, dzięki czemu unikniemy problemów z niedopasowaniem ramienia mechanizmu do wymiarów zbiornika.

Spłuczka podtynkowa

W przypadku spłuczki podtynkowej zasadniczą różnicą jest sposób dojścia do mechanizmu jej działania. W tym celu musimy zdemontować przycisk i płytkę osłaniającą jej wnętrze. Powody awarii są w zasadzie takie same, a jedynym utrudnieniem może być dostęp do niektórych jej elementów, ponieważ uczynić możemy to jedynie przez niewielki otwór. Chociaż mechanizm jest inaczej ułożony, zasada jego działania jest taka sama.

Hydraulik niepotrzebny

Jak widać, w większości przypadków awarii spłuczki nie musimy prosić o pomoc hydraulika, ponieważ wymaganej naprawy możemy dokonać sami. Nie tylko zaoszczędzimy dzięki temu czas i pieniądze, ale także staniemy się bohaterem we własnym domu.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Montaż sedesu podwieszanego – instrukcja

Montaż sedesu podwieszanego – instrukcja
Podwieszany sedes to charakterystyczny element nowoczesnej łazienki. Gdy przykręcisz stelaż do ściany i sprytnie ukryjesz komponenty toalety w zabudow...
Czytaj więcej

Zabudowa stelaża podtynkowego - lekka czy ciężka? Sprawdź, jaką wybrać!

Zabudowa stelaża podtynkowego - lekka czy ciężka? Sprawdź, jaką wybrać!
Podczas budowy domu lub remontu mieszkania do największych wyzwań należy zaprojektowanie łazienki. Jej odpowiednia aranżacja powinna opierać się na fu...
Czytaj więcej

Montaż WC podtynkowego – Jak wykonać to poprawnie?

Montaż WC podtynkowego – Jak wykonać to poprawnie?
Nowoczesne aranżacje łazienek doskonale ukrywają wszelkie podłączenia kanalizacyjne i rury. Podstawowym wyposażeniem stają się zestawy podtynkowe zar&...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
5 komentarzy
01.03.2018
Dla kogoś, kto pierwszy raz widzi na oczy wnętrze spłuczki i nie ma pojęcia o jej mechanizmie, a zatem o tym, gdzie są jakie zawory, gdzie uszczelki, gdzie membrana i jak się reguluje wysokość pływaka - te rady, niepoparte żadną ilustracją, są bezużyteczne.
27.07.2017
Żeby zdjąć pokrywę trzeba pokręcić kółeczkiem który jest naokoło przycisku spustu ;-) po prostu to się całe wykręca,trzeba ostrożnie,żeby nie złamać plastikowych części wewnątrz.
07.06.2017
Szukałam instrukcji jak rozmontowač dolnopłuk zewnętrzny. Jak zdjąć tę klapę. Potrzebna instrukcja od A-Z ze zdjęciami JAK to zrobić.
23.04.2017
"janek" super konstruktywny komentarz, żałosne, porady dobre niestety zazwyczaj wymiana pomaga
15.09.2016
za przeproszeniem sranie w banie

Ocena i komentarz dla:

Jak naprawić cieknącą spłuczkę?