Jak wymienić spłuczkę? Instrukcja wideo

Na co dzień nie zwracamy uwagi na spłuczkę i jej działanie, jednak spełnia ona ważną funkcję w każdym domu – zapewnia czystość muszli klozetowej, której jest nieodłącznym elementem. Zepsutą lub nieoszczędną spłuczkę łatwo wymienić samodzielnie – sprawdź, jak możesz zrobić to zupełnie sam. Jeśli nie wiesz, jak wymienić pływak w spłuczce – ta porada jest także dla Ciebie!

Jak wymienić spłuczkę w toalecie?

Spłuczki są zaprojektowane tak, aby umożliwić maksymalną oszczędność wody. Spłuczka niedziałająca lub tylko z jednym przyciskiem? Każdy powód jest dobry, aby zainstalować spłuczkę z dwoma przyciskami, która pozwala oszczędzać wodę. Zobacz, jak to zrobić!

Krok pierwszy – wymontowanie starej spłuczki

Zaczynamy od odcięcia dopływu wody na poziomie kranu, następnie spuszczamy wodę ze spłuczki. Odkręcamy uchwyt spustowy i zdejmujemy pokrywę. Przy pomocy klucza nastawnego i klucza płaskiego odkręcamy zawór zasilający. Następnie zdejmujemy nakrętkę mocującą dolnopłuk. 

Możemy wyjąć mechanizm opróżniania, wykonując ¼ obrotu. Odkręcamy nakrętkę motylkową znajdującą się pod podstawą i zdejmujemy zbiornik wody. Opróżniamy go. Następnie kładziemy zbiornik na płaskiej powierzchni i przechodzimy do następnego etapu. Aby ułatwić sobie pracę, zdejmujemy nakrętki mocujące zbiornik. Używając śrubokrętu i klucza płaskiego, odkręcamy nakrętkę mocującą i zdejmujemy uszczelkę. Wpychamy śrubę do środka, ściągamy stare połączenie i usuwamy uszczelkę. Potem odkręcamy mocowanie kluczem do odkręcania dzwonu spustowego i usuwamy całość. Gdy wyjmiemy już stary dzwon spustowy, możemy przystąpić do montażu nowego.

jak wymienić spłuczkę

Krok drugi – montaż nowego mechanizmu

Umieszczamy uszczelkę na wewnętrznej części i przytwierdzamy ją. Wystarczy przykręcić część wewnętrzną do zewnętrznej. Ponownie sięgamy po śrubę mocującą. Przykręcamy ją kluczem płaskim. Nowy dzwon spustowy jest zamontowany. Po zewnętrznej stronie mocujemy nową uszczelkę. 

Ponownie montujemy spłuczkę na podstawie, przykręcamy nakrętką motylkową. Instalujemy nowy dolnopłuk i przykręcamy go kluczem nastawnym. Sięgamy po nowy mechanizm opróżniania i dostosowujemy jego wysokość do tej w zbiorniku. W tym celu rozłączamy wszelkie połączenia zatrzaskowe na dźwigni spustowej. Ustawiamy odpowiednią wysokość i zatrzaskujemy. Mocujemy zawór pływakowy małego przepływu i sprawdzamy jego działanie. Zatrzaskujemy kompletny mechanizm w komorze spustowej. Podłączamy dopływ wody do dolnopłuka – pamiętamy o uszczelce. Przykręcamy kluczem płaskim. Zakończyliśmy montaż nowego mechanizmu!

Krok trzeci – regulacja

Odkręcamy dopływ wody. Jeśli jest to konieczne, gdy zbiornik się napełni, regulujemy poziom zaworu pływakowego w dużym zbiorniku. Zakładamy pokrywę, przekręcamy uchwyt przycisku spustowego. Sprawdzamy, czy uchwyt dźwigni spustowej działa prawidłowo, jeśli tak to spłuczka została dobrze zainstalowana. 

Sprawdź również naszą instrukcję wideo, jak wymienić spłuczkę w toalecie: 

Jak wymienić spłuczkę w WC? Narzędzia, których potrzebujesz

Dzięki tej poradzie dowiedziałeś się nie tylko jak wymienić spłuczkę w kompakcie, ale także jak wymienić pływak w spłuczce – teraz tanio i prosto naprawisz niedziałającą lub nieoszczędną spłuczkę w swojej łazience!

Nie zrobisz tego jednak bez odpowiednich narzędzi. Zanim przystąpisz do pracy, zaopatrz się w odpowiednie narzędzia, które z pewnością masz w swoim domu. Do wymiany spłuczki na pewno potrzebne Ci będą:

  • zestaw kluczy płaskich – przydadzą się do odkręcenia śrub mocujących spłuczkę do muszli klozetowej;

  • klucz nastawny – odkręcisz i przykręcisz nim doprowadzenie wody do swojej spłuczki;

  • narzędzie do przykręcenia dzwonu spustowego – dzięki niemu łatwo odkręcisz mechanizm spustowy wody i wymienisz go na całkiem nowy;

  • śrubokręt – dokręcisz nim śruby i mocowania.

Sprawdź także: Jak naprawić spłuczkę? Instrukcja krok po kroku

Tych kilka narzędzi sprawi, że wymiana całej spłuczki lub samego pływaka będzie dziecinnie prosta. Są to uniwersalne narzędzia, które z pewnością znajdziesz w swojej skrzynce z narzędziami. Sama wymiana pływaka oraz całej spłuczki także nie jest aż nadto skomplikowana – wystarczy zakręcić dopływ wody, opróżnić spłuczkę i zdemontować ją, dopasować i wymienić mechanizm spustowy oraz zamontować go na nowo. Dzięki temu można cieszyć się oszczędnością przy każdym spłukaniu wody w toalecie!

W zależności, czy szukasz kompletnej spłuczki, czy samego mechanizmu spustowego zajrzyj na stronę Castorama.pl. Tam z pewnością znajdziesz to, czego potrzebujesz, by spłuczka w Twojej łazience przyczyniała się do oszczędzania wody. Nie zdajemy sobie nawet sprawy, że przestarzałe spłuczki mogą zużywać nawet do 9 litrów wody na każde spłukanie, natomiast spłuczki nowej generacji, które wyposażone są w dwa przyciski, równie dokładnie spiszą się, zużywając zaledwie 2 litry wody. Dzięki codziennej oszczędności tego surowca przyczyniamy się do oszczędzania wody, która jest teraz bardzo ważna. Małe kroki prowadzą do wielkich efektów!

Data publikacji: 07.04.2015