Rodzaje spłuczek przy toaletach

Łazienkowa moda dotycząca elementów armatury sanitarnej zmienia się średnio co kilka lat. Plastikowe pudła – dawne i mało estetyczne spłuczki - na szczęście powoli odchodzą w zapomnienie. Zastępują je spłuczki zabudowane i energooszczędne.

zestaw podtynkowy wc

Woda na pociągnięcie linką

Plastikowe spłuczki, czyli te, w których woda była uruchamiana przy pomocy linki lub wbudowanego przycisku, to udręka poprzednich lat. Na szczęście powoli odchodzi ona w zapomnienie.

To spłuczki mało estetyczne, trudne w utrzymaniu w czystości i awaryjne. To właśnie w nich bardzo trudno było nam regulować ilość zużywanej wody, a przez to wzrastały rachunki.

Skupiając się na oszczędnościach, producenci armatury sanitarnej zaczęli wprowadzać inne rozwiązania. Spośród nich pierwszymi stały się ceramiczne spłuczki, które można całkowicie ukryć w ścianie. Na zewnątrz pozostawał sam przycisk.

Współczesne spłuczki to właściwie już całkowite odejście od plastikowych pudeł. Spłuczki zabudowane możemy uruchamiać albo przez naciśnięcie przycisku, albo stosując przyciski bezdotykowe. Co najważniejsze, potrafią one zaoszczędzić zużycie wody nawet o 50%.

Oczywiście produkty te są stale udoskonalane, dzięki czemu najnowsze serie mają także możliwość współgrania z przyciskami światła stosowanymi w łazience. Aranżacja tego pomieszczenia wydaje się przez to jeszcze bardziej jednolita.

Nowoczesne spłuczki podtynkowe możemy stosować w technice zabudowy na mokro albo w stelażu podtynkowym. Dzięki temu miskę ustępową w prosty sposób zamontujemy nie tylko w ścianie, ale też w narożnikach, które w ten sposób pozostają zabudowane w ciekawy i funkcjonalny sposób.

Jeśli zależy nam na jak najmniejszym zużyciu wody, to warto zwrócić uwagę na spłuczki ustępowe, które mają dwa typy przycisków: pojedynczy z funkcją stop oraz dwudzielny.

Rodzaj spłuczek to także sposób, przy pomocy którego spuszczamy wodę:

Z ciągadłem – czyli takie które uruchamia się za pomocą naciśnięcia dźwigni zamocowanej zwykle z boku.

Kompaktowe – wykonane z plastiku, ceramiki lub chromowane. Nazywane energooszczędnymi.

Pisuarowe – do montażu przy pisuarach.

Podczas wyboru spłuczki nie zapominajmy o walorze estetycznym. Plastik lepiej zastąpić czymś, co będzie pokryte stalą lub chromem.

Rodzaj spłuczki zależy oczywiście od tego, jaki sedes chcemy zakupić. Podstawowe rodzaje to: kompakt, sedes podwieszany i z dolnopłukiem.

sedesach kompaktowych miska ustępowa jest połączona z ceramicznym zbiornikiem na wodę. Z reguły ma on pojemność 6-9 litrów.

Sedes podwieszany to zestaw, który składa się ze stelaża, przycisku spłukującego, miski podwieszanej, deski i maty wygłuszającej. Spłuczka znajduje się w nich pod tynkiem – tak, że widać tylko sedes i przycisk.

Miska ustępowa z dolnopłukiem – to zdecydowanie najtańszy wariant. Osobno kupuje się tutaj sedes i osobno zbiornik na wodę.

Data publikacji: 12.12.2014