Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jaki przedłużacz wybrać?

Wybór przedłużacza może wydawać się nieskomplikowany. Gdy o nim myślimy, przed naszymi oczami mamy zwykły przedłużacz mieszkaniowy, który najczęściej wybieramy pod kątem ilości gniazdek i długości kabla. Tu wybór jest prosty. A jak jest w innych przypadkach?

przedłużacz

Przedłużacz budowlany – bębnowy

Z racji na specyficzne warunki, które panują na budowie, wybór przedłużacza nie może być przypadkowy. Niezwykle istotne jest wybranie bezpiecznego przewodu pod względem dostarczenia prawidłowej ilości prądu. Dzięki temu zapobiegniemy spięciom i przepaleniom się przewodu. Tym samym musimy zwrócić uwagę na przekrój przewodu, jego długość, a przede wszystkim na rodzaj izolacji przewodu oraz izolacji poszczególnych żył. Dzięki odpowiednim parametrom przedłużacz sprawdzi się w każdych warunkach pogodowych. Na budowie najlepiej posłużą tzw. przedłużacze budowlane. Nie będzie zatem większego problemu z ich dobraniem. Oprócz odmiennych parametrów możemy wybierać pośród przedłużaczy nawijanych na bęben lub też w formie tradycyjnej.

Przedłużacz siłowy

W niektórych sytuacjach możemy się spotkać z wymogiem użycia przedłużacza siłowego. Służy on do profesjonalnego użytku na budowach, w warsztatach, zakładach produkcyjnych czy też w kopalniach. W zależności od zastosowania możemy wybierać przedłużacze o przeznaczeniu do urządzeń o różnej mocy, innej obciążalności prądowej, a także o różnych wtykach i gniazdach. 

przedłużacz

Przedłużacz mieszkaniowy

Z przedłużaczem mieszkaniowym każdy z nas miał do czynienia. Większość z nas najchętniej wykorzystuje przedłużacze z uziemieniem i z zabezpieczeniem przeciwprzepięciowym – tak jest najbezpieczniej. Wśród przedłużaczy mieszkaniowych możemy wyróżnić także przedłużacze komputerowe. W ofertach sklepów budowlanych znajdziemy także przedłużacze z gniazdkami USB, dzięki którym będziemy mogli swobodnie ładować telefon lub podłączyć inne urządzenie tego typu.

Przedłużacz ogrodowy

Wybierając przedłużacz ogrodowy warto zwrócić uwagę na jego długość, dzięki czemu dopasujemy go do powierzchni ogrodu i zagwarantujemy wygodne wykonywanie określonych czynności porządkowych i pielęgnacyjnych. Przeciętny przedłużacz do urządzeń, które nie wymagają uziemienia ochronnego (kosiarki, lampy oświetleniowe) są obciążone maksymalnym prądem 10 A. Przy napięciu sieci 230 V odpowiada to mocy urządzeniom zasilanym 2300 W. Przedłużacze tego typu sprawdzą się w każdym ogrodzie.