Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

5 zastosowań opasek kablowych

Znana jest pod nazwami: trytytka, trytka, ziperek czy zip – opaska zaciskowa doczekała się wielu synonimów. Jeszcze więcej ma zastosowań. Poznajmy 5 praktycznych sposobów na wykorzystanie opaski kablowej.

5 zastosowań opasek kablowych

Krótka historia trytytki

Opaska zaciskowa jest wynalazkiem z 1958 roku. Została wynaleziona przez firmę Thomas&Betts. Początkowo była wykorzystywana jako element do układania kabli w samolotach – wówczas była produkowana z metalu. Później materiał ten zamieniono na nylon, choć w sprzedaży nadal są dostępne metalowe obejmy. Budowa opaski jest bardzo prosta. Zwężony koniec pokryty jest zębatką, natomiast z drugiej strony ma główkę. Taśmę przewleka się przez tę główkę, tworząc prostą, ale mocną pętlę. Nadmiar taśmy można odciąć.

Jak otworzyć opaskę zaciskową?

Samoczynne rozpięcie obejmy jest niemożliwe. Rozpięcie opaski wiąże się zwykle z jej uszkodzeniem – można ją jedynie rozciąć lub podważyć ostrożnie zapadkę małym narzędziem, np. śrubokrętem. Jeśli otworzymy opaskę bez jej uszkadzania, co nie zawsze jest możliwe, to będzie nadawać się do ponownego użytku. Niektórzy producenci oferują trytytki wielokrotnego zastosowania ze specjalną dźwignią do otwierania zapadki. Dostępne są też opaski z podwójnym „zamkiem”.

1. Tradycyjne zastosowanie opaski

Opaski stosuje się do spinania kabli w większe wiązki. Do zastosowania na zewnątrz pomieszczeń używa się trytytek wytrzymałych na działanie czynników pogodowych. Mogą być wykonane na przykład z poliamidu zmodyfikowanego węglanem, który zabezpiecza materiał przed niszczeniem się w wyniku działania promieni UV. Przy kupowaniu obejm do instalacji elektrycznej sprawdźmy, czy produkty posiadają potrzebne atesty.

Zobacz także: Jak pozbyć się nieestetycznych kabli w Twoim salonie?

2. Mocowanie kołpaków w samochodach

To zastosowanie znają zapewne kierowcy, którym zdarzyło się zgubić kołpak. Aby temu zapobiec, można zastosować zwykłą lub specjalnie do tego wyprodukowaną trytytkę. Przytrzyma ona kołpak i zabezpieczy go przed zgubieniem w trakcie jazdy.

5 zastosowań opasek kablowych

3. Opaski zaciskowe w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym

Do produkcji opasek wykrywalnych wykorzystuje się polimery z tlenkami metali, na przykład żelaza. Dzięki temu są one łatwo wykrywalne za pomocą skanerów X-Ray i czujników metali. Po co się je stosuje w przemyśle spożywczym? Na przykład do przytwierdzania etykiet do worków i kartonów, w których przewożona jest żywność. Detektowalne opaski minimalizują ryzyko zanieczyszczenia produktów powstających z tej żywności – gdyby zapięcia przypadkowo zmieszały się ze składnikami spożywczymi, sprzęty do kontroli żywności szybko to wyłapią.

4. Plombowanie zamknięć

Kolorowej opaski kablowej z oznaczeniem można użyć do plombowania zamknięć. To zniesie możliwość podmiany zabezpieczenia – będziemy mieć pewność, że nikt nie miał pod naszą nieobecność dostępu do zamkniętych przedmiotów.

5. Opaski do oznaczeń towarów

Opaski zaciskowe stosuje się do oznaczeń przedmiotów, np. przewożonych towarów lub przewodów hydraulicznych. W tym celu stosuje się trytytki w różnych kolorach. Dostępne są też uzupełniające je akcesoria w postaci tabliczek opisowych ułatwiających identyfikację produktów.

Oprócz tego opasek zaciskowych używa się podczas tymczasowych napraw i mocowanie sprzętów – te małe akcesoria mają wszechstronne zastosowanie.