Produkty

Czym jest szyna prądowa i do czego ją wykorzystamy?

Czym jest szyna prądowa i do czego ją wykorzystamy?

Podczas organizowania domowej instalacji elektrycznej z pewnością będziemy się zastanawiać nad tym, w jaki sposób najlepiej doprowadzić energię do wszystkich odbiorników. Z pomocą może nam tutaj przyjść szyna prądowa, zwana również łączeniową. Czym jest do akcesorium i jak działa?

szyna prądowaSzyna prądowa to niewielkie akcesorium, które zadba o to, aby energia elektryczna została sprawnie dostarczona do wszystkich odbiorników znajdujących się w naszym domu. Element cechuje się formą listwy z cienkimi stykami łączeniowymi u góry – przypomina ona nieco grzebień. Najmniejsze dostępne na rynku szyny posiadają 12 styków.

Wbrew powszechnemu przekonaniu szyna łączeniowa wcale nie służy do mocowania aparatury elektrycznej w rozdzielnicy. Element ma jednak za zadanie rozlokować aparaty modułowe w rozdzielnicy w taki sposób, aby nie było konieczne korzystanie z wielu różnych przewodów, które plączą się i przez to utrudniają widoczność – zamiast wykonywać mostki ręcznie przy użyciu kabli i końcówek tulejkowych, możemy posłużyć się szyną. Z pewnością podniesie to nasz komfort podczas dokonywania prac naprawczych, ponieważ miejsce awarii będzie dobrze widoczne i łatwe do zlokalizowania.

Porada eksperta

Jeśli szyna prądowa posiada zbyt dużo wypustek, możemy ją łatwo skrócić tak, aby pasowała do naszych potrzeb. Wystarczy tylko przyciąć ją brzeszczotem do metalu lub szlifierką kątową na pożądaną długość. Czasem wycięcie jednego styku łączeniowego w środku szyny staje się konieczne – np. wtedy, gdy chcemy ominąć zacisk neutralny umieszczony w wyłączniku różnicowoprądowym.

Szyna prądowa trzytorowa Pawbol 3F S-12Montujemy szynę w domowej instalacji elektrycznej

Tworzenie domowej instalacji elektrycznej powinniśmy rozpocząć od podłączenia przewodu zasilającego do tego wyłącznika, który jest umieszczony jako pierwszy z brzegu. Zarówno ten wyłącznik, jak i te położone za nim, łączymy następnie przy pomocy szyny prądowej. W ten sposób napięcie znajdujące się w przewodzie jest rozdzielane na wszystkie podłączone wyłączniki, co pozwala rozprowadzić energię elektryczną po całym domu.

Rodzaje szyn łączeniowych

Biorąc pod uwagę budowę akcesorium, możemy wyróżnić jego 3 rodzaje:

Szyna prądowa - szynę łączeniową grzebieniową – jest przeznaczona do tworzenia pionowych lub poziomych połączeń pomiędzy wyłącznikami nadprądowymi i różnicowoprądowymi. Możemy spotkać się z modelami o różnej liczbie biegunów i rzędów;

- szynę łączeniową widełkową – jej styki są uformowane na kształt widełek, najczęściej do jej wykonania stosuje się miedź. Produkt ten najczęściej posiada dodatkową powłokę izolacyjną, dlatego też cechuje się szerokim obszarem zastosowań – w domowej instalacji elektrycznej, przemyśle czy też budownictwie. Do wyboru mamy krótkie oraz długie modele;

- szynę łączeniową sztyftową – nazwa nawiązuje do kształtu styków, który przypomina właśnie sztyfty lub wydłużone pręty. Tego rodzaju akcesorium stosuje się najczęściej w instalacjach przemysłowych lub budowlanych, ponieważ jest ono zazwyczaj dość długie i wyposażone w dużą liczbę modułów. Na rynku znajdziemy najróżniejsze modele szyn sztyftowych – pionowe, poziome, a także jedno- i kilkurzędowe.

Data publikacji: 29.11.2017
Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Czym się kierować przy wyborze szyny prądowej?

Czym się kierować przy wyborze szyny prądowej?
Planując rozkład domowej instalacji elektrycznej, z pewnością bierzemy pod uwagę zastosowanie szyny łączeniowej – dzięki niej cały układ zyska na ...
Czytaj więcej

Montaż tablicy rozdzielczej - krok po kroku

Montaż tablicy rozdzielczej - krok po kroku
Rozdzielnica jest głównym elementem domowej instalacji elektrycznej, dlatego jej prawidłowy montaż ma zasadniczy wpływ na sprawne zasilanie odbiornikó...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Czym jest szyna prądowa i do czego ją wykorzystamy?