Jakie są najczęstsze choroby pomidorów?

Pomidory to jedne z najczęściej uprawianych warzyw w naszych przydomowych ogródkach. Niestety sztuka ich pielęgnacji i otrzymania naprawdę dużego plonu udaje się tylko nielicznym. Powodem jest wiele chorób czyhających na to pyszne czerwone warzywo.

pomidory

Najczęstsze choroby naszych pomidorów

W tym przypadku lista jest naprawdę długa. Niektórym chorobom można zapobiec lub przynajmniej próbować. Dla większego bezpieczeństwa możemy np. nie uprawiać pomidorów w sąsiedztwie papryki lub ziemniaków lub na podłożu po tych roślinach.

Zaraza ziemniaka-czyli najczęstsza choroba pomidorów?

Ta choroba o nieco mylącej nazwie to chyba najgroźniejsza jaka może je spotkać. Szczególnie intensywnie atakuje nasze pomidory w chłodne i deszczowe lata. Oznaki choroby możemy zobaczyć już w czerwcu, kiedy to na liściach pojawiają się pierwsze szare plamy. W ten sposób nerwy liściowe zamierają. Po upływie krótkiego czasu szary nalot zobaczymy również na owocach. Jak walczyć z zarazą ziemniaka: W momencie zauważenia pierwszych plam konieczne jest wykonanie oprysku fungicydami. W innym wypadku pomidory zamierają nawet w ciągu kilku dni.

Mączniak prawdziwy pomidora

Kolejna groźna choroba wymieniana po zarazie ziemniaka. Pierwsze objawy, które powinny nas zaniepokoić to białe plamki pojawiające się na górnych stronach liścia, zlewając się ze sobą stosunkowo szybko. Ten charakterystyczny biały nalot może być również widoczny na ogonkach liściowych i pędach pomidorów. Choroba ta bardzo łatwo przenosi się na kolejne rośliny, przez co bardzo często niszczy cały plon. Jak walczyć: tradycyjnie zwalczanie warto rozpocząć już w momencie przyuważenia pierwszych niepokojąco wyglądających zmian. Możemy zastosować fungicydy, które idealnie sprawdzają się także podczas zwalczania szarej pleśni.

Szara pleśń na pomidorze

Co to takiego ta szara pleśń? To nic innego jak grzyb, który poraża resztki kwiatów. Pierwsze oznaki choroby rozpoczynają się od plam na łodygach, które z czasem pokrywają się szarym nalotem. Pomidor zarażony tą chorobą zamiera zazwyczaj powyżej miejsca porażenia, a jego owoce gniją. Choroba szczególnie mocno nasila się w momencie długotrwałych opadów oraz przy dużym zagęszczeniu roślin. Jak zwalczać: zabieg opryskiwania można wykonywać już jako element zapobiegawczy. Środki do oprysku podobne jak w przypadku zarazy ziemniaka oraz przy mączniaku.

pomidory

Antraknoza-choroba grzybowa

Choroba grzybowa wywoływana przez patogen Colletotrichum coccodes. Na zniszczenia zostaje tutaj narażona część podziemną i nadziemną pomidora. Na owocach pojawiają się wodniste plamy, które prowadzą do gnicia wszystkich owoców. Jak zwalczać: tak samo jak w przypadku zarazy ziemniaka.

Brunatna plamistość liści pomidora

Widoczna w postaci żółtych, z czasem brunatniejących plam, pojawiających się na zewnętrznej stronie liści. W wyniku porażenia dochodzi do zamierania i zasychania liści, a przy wysokim porażeniu także całych roślin. Jak z nią walczyć: dezynfekcja podłoża, elementów szklarni, zaprawianie nasion. W przypadku zmian chorobowych stosujemy środki grzybowe takie jak Dithane NeoTec 75 WG.

Pomidory wyhodowane w swoim ogródku to niewątpliwa przyjemność oraz niezastąpiony smak. Pomidor zakupiony w sklepie nigdy nie będzie tak pyszny jak własnoręcznie wypielęgnowany owoc. To właśnie dlatego wielu działkowców decyduje się na ich uprawę. Jeśli chcemy, by nasz plon był obfity i smaczny, dbajmy o pomidory już na etapie przygotowania podłoża. Zwracajmy uwagę na wszystkie niepokojące zmiany w ich wyglądzie, ponieważ szybka reakcja może uratować cały plon.