Szklarnia ogrodowa – jakie warzywa i owoce w niej uprawiać?

Szklarnię ogrodową z pewnością docenią wszyscy amatorzy samodzielnie uprawianych warzyw bądź owoców. To konstrukcja, która doskonale przysłuży się ciepłolubnym gatunkom roślin. Jakie zalety niesie uprawa szklarniowa i jakie warzywa i owoce możemy hodować pod osłonami ze szkła?

Szklarnia ogrodowa – dlaczego warto ją mieć?

Szklarnię spotkamy nie tylko na większych plantacjach warzyw czy owoców. Coraz częściej obserwujemy jej obecność również w przydomowych ogrodach bądź na działkach. Oszkloną konstrukcję warto posiadać na swojej posesji, o czym świadczy choćby długi czas uprawy roślin, na jaki pozwala – pod taką osłoną możemy hodować je od lutego aż do listopada.

To nie jedyna korzyść, jaką czerpiemy z uprawy roślin w szklarni. Ze względu na odpowiednie, a przede wszystkim stabilne warunki panujące wewnątrz niej, możliwe jest przyspieszenie wzrostu roślin nawet o kilka tygodni w stosunku do okazów uprawianych bezpośrednio na otwartej przestrzeni. Szklarniowe warunki przyczyniają się ponadto do jakości zbiorów, które w zależności od kaprysów pogody na zewnątrz mogłyby być ograniczone. Zanim jednak przystąpimy do podziwiania plonów, będziemy musieli przygotować rozsady – również w tym celu doskonale sprawdza się szklarnia, która pozwala na uzyskanie dorodnych sadzonek w dość szybkim czasie.

Przeczytaj także: Szklarnia – budowa, podłoże, uprawa roślin

Szklarnia ogrodowa – jakie warzywa i owoce w niej uprawiać?

Jeszcze jedną zaletą szklarni ogrodowej jest fakt, że uprawiane w niej rośliny są w mniejszych stopniu podatne na ataki szkodników. W końcu szklarnia stanowi dla roślin uprawnych oraz ozdobnych doskonałą ochronę przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych, takich jak silny wiatr czy ulewy. Dzięki temu nie musimy martwić się, że gwałtowne zmiany pogody spowodują np. połamanie pędów roślin.

Czy wiesz, że...

Uprawa roślin w szklarni nie musi kończyć się wraz z nadejściem zimy. Jeśli nasz obiekt jest ogrzewany, możemy wykorzystać go jako miejsce zimowania roślin wrażliwych na niskie temperatury.

Budowa szklarni czy gotowy produkt?

Jaką szklarnię ogrodową wybrać? W sklepach znajdziemy gotowe konstrukcje, wśród których wyróżnić można modele o różnej powierzchni i wykonane z rozmaitych materiałów. Niektóre z nich to mini szklarnie w dużym stopniu przypominające inspekty ogrodowe, które doskonale sprawdzą się podczas uprawy niewysokich roślin bądź przygotowywania rozsady. Inne z kolei mogą osiągać powierzchnię kilkunastu metrów kwadratowych, wyposażone są w ściany, spadzisty dach oraz drzwi, które pozwalają na wejście do środka.

Szklarnia ogrodowa – jakie warzywa i owoce w niej uprawiać?

Gotowe szklarnie ogrodowe bywają jednak zastępowane konstrukcjami przygotowanymi samodzielnie od podstaw. Mamy wtedy okazję wykonać szklarnię o odpowiadających nam wymiarach, idealnie dopasowaną do warunków panujących na naszej działce. Samodzielna budowa szklarni ogrodowej może okazać się również mniej kosztowna niż zakup, ponieważ do jej wykonania możemy wykorzystać np. stare okna. Podczas budowy szklarni należy pamiętać, by była ona także estetyczna i jej sklecona z przypadkowych elementów konstrukcja nie szpeciła zadbanego ogrodu.

Uprawa warzyw w szklarni

Nowalijki i rozsady

W szklarni ogrodowej uprawiany przede wszystkim warzywa. Nasiona niektórych z nich możemy wysiewać już w luty i pod koniec marca, co pozwoli nam w kwietniu i maju cieszyć się pierwszymi zbiorami. Nowalijki, czyli młode warzywa pojawiające się wiosną, to m. in. rzodkiewka, rzodkiew, cebula, czosnek, szczypiorek, pietruszka, sałata masłowa, szpinak oraz roszponka i rukola.

Porada eksperta

Na nowalijki wybierajmy gatunki i odmiany roślin wczesnych. Najlepiej decydować się na te o krótkim okresie wegetacyjnym, które wydają obfity plon.

Szklarnia ogrodowa – jakie warzywa i owoce w niej uprawiać?

W tym samym okresie możemy także wysiać wybrane nasiona na rozsady – przygotujemy w ten sposób własne sadzonki porów, selera, brokułów, karczochów czy kapusty.

Uprawa pomidorów, ogórków i papryki

Szklarnia zapewnia idealne warunki do rozwoju warzyw ciepłolubnych, do których należą pomidory, papryka (zarówno słodka, jak i ostra) czy ogórki. Uprawa pomidorów w szklarni rozpoczyna się od przygotowania rozsady – w tym celu nasiona wysiewa się najczęściej w marcu np. do skrzynek. Pod szklaną osłoną z powodzeniem wyhodujemy pomidory wysokopienne oraz krzaczaste, co pozwoli na zróżnicowanie zbiorów. Podobnie przebiega proces uzyskiwania sadzonek papryki. Rozsadę można przygotować także w przypadku uprawy ogórków, o czym więcej szczegółów znajdziemy tutaj. Choć wymienione gatunki można wysadzić do warzywników po 15 maja, gdy zniknie ryzyko przymrozków, ich plony będą pewniejsze, a owoce bardziej aromatyczne, gdy zdecydujemy się na uprawę szklarniową.

Czy wiesz, że...

Pomidory, ogórki i papryka to tylko niektóre gatunki warzyw, którym sprzyjają cieplarniane warunki. Szklarnia ogrodowa jest także dobrym miejscem do uprawy bakłażanów, cukinii czy cykorii. Szklarnia zapewnia również właściwe warunki do wzrostu wielu gatunkom ziół. Doskonale sprawdza się tu np. bazylia, która należy do roślin światło- i ciepłolubnych. Z powodzeniem wyhodujemy pod szkłem także majeranek, estragon, lubczyk, oregano, szałwię, a nawet trawę cytrynową.

Uprawy szklarniowe – owoce

W szklarni ogrodowej możemy uprawiać także niektóre rośliny owocowe. Do najpopularniejszych z nich należą truskawki. Ich uprawa pod osłonami pozwala na zwiększenie plonu, ale także pozytywnie wpływa na aromat owoców, które dojrzewają wcześniej niż owoce zasadzone bezpośrednio na ogrodowych grządkach. Ponadto, do korzyści takiej uprawy należy zaliczyć także fakt, że rośliny nie są atakowane przez ślimaki ani pomrowy.

Do owoców, których uprawa możliwa jest w szklarni, należą także gatunki egzotyczne, takie jak np. ananas, arbuz czy melon. Warto wspomnieć także o kiwano, będącym gatunkiem ogórka, ale charakteryzującym się owocowym smakiem. W nieogrzewanej szklarni można uprawiać także wybrane gatunki cytrusów – jeśli z kolei dysponujemy konstrukcją ocieplaną, przezimujemy w niej o wiele więcej roślin.

Szklarnia ogrodowa – jakie warzywa i owoce w niej uprawiać?

Uprawa roślin ozdobnych w szklarni

W szklarni ogrodowej znajdą miejsce także rośliny ozdobne, wśród których znajdziemy zarówno typowe gatunki uprawiane w naszym klimacie, jak i rośliny o egzotycznym pochodzeniu.

Wczesną wiosną wykorzystamy szklarnię do przygotowania rozsady kwiatów sezonowych, które nieco później ubarwią nasze balkony, tarasy czy ogród. Mogą to być np. begonie, goździki, aksamitki, pelargonie lub lobelie. W warunkach szklarniowych uprawia się także okazałe dalie oraz róże. Warto wiedzieć, że szklarnie stanowią nieodzowny element działalności, polegającej na uprawie roślin ozdobnych na kwiaty cięte.

Ciepła szklarnia zapewni również idealny mikroklimat do uprawy takich roślin ozdobnych, jak np. storczyki, a nawet popularnie hodowanych w warunkach domowych kaktusów.

Uprawy szklarniowe – jakich zasad przestrzegać?

Aby rośliny uprawiane w szklarni miały zapewnione odpowiednie warunki do wzrostu, należy zadbać o następujące aspekty:

- ziemia w szklarni szybko ulega wyjałowieniu i wymaga okresowego wymieniania. Łatwiej i szybciej zrobimy to, jeśli prowadzimy uprawę w pojemnikach;

Szklarnia ogrodowa – jakie warzywa i owoce w niej uprawiać?

- rośliny uprawiane pod szklaną osłoną nie będą zasilane wodą opadową, dlatego należy regularnie je podlewać. Można robić to ręcznie, jak również skorzystać z systemu automatycznego nawadniania;

- w lecie wnętrze szklarni może bardzo mocno się nagrzewać. Szklarnia powinna być więc wyposażona w możliwość wentylacji, którą zapewni np. uchylne okno. Pozwoli ono na obniżenie temperatury panującej pod szkłem;

- silnie palące słońce możemy stanowić latem zagrożenie dla roślin uprawianych w szklarni – z tego powodu warto zadbać o możliwość jej cieniowania. Zrobimy to np. przy użyciu specjalnej siatki bądź metodą bielenia szyb wapnem;

Porada eksperta

Zimą należy dbać o czystość szyb szklarni, aby do jej wnętrza docierało jak najwięcej światła. Pamiętajmy także o to, by natychmiast likwidować wszelkie przeciągi, będące efektem pęknięć czy uszkodzeń w konstrukcji szklarni.

- do ogrzewania szklarni najlepiej wybrać ogrzewanie elektryczne, które mimo że jest kosztowne, nie wpływa na podwyższenie poziomu wilgotności pod osłoną i tym samym nie zwiększa ryzyka rozwoju chorób;

- zachowajmy w szklarni czystość, co również pozwoli na ograniczenie ryzyka występowania chorób.

- nie zapominajmy o czynnościach pielęgnacyjnych, jakich wymagają poszczególne gatunki uprawianych przez nas roślin.