Kiedy i jak często należy czyścić przewody kominowe?

Właściciele domów bardzo często zapominają o tym, ze przegląd przewodów kominowych to nie to samo, co ich czyszczenie. Przegląd ma na celu sprawdzenie tego, w jakim stanie jest sama konstrukcja, a czyszczenie to zabieg, który usprawnia działanie całego systemu grzewczego.

jak często czyścić przewody kominowe

Przeglądy i systematyczne czyszczenie kominów jest niezbędne do tego, by nie ulec zatruciu lub zaczadzeniu. Wiadomo, że w kominach gromadzi się wiele zanieczyszczeń dymowych i spalinowych. Bez ich czyszczenia nie zapewnimy zatem odpowiedniego ciągu kominowego. Pamiętajmy, że mocno zanieczyszczony komin oznacza nieprawidłowe spalanie się paliwa i powstawanie trującego gazu.

Im częściej, tym lepiej

Kominiarz powinien odwiedzić nasz dom przynajmniej raz na kwartał. Zwłaszcza jeśli dom ogrzewamy różnego rodzaju paliwem stałym typu: węgiel, koks, drewno. Jeśli podczas kolejnych wizyt zauważamy, że zanieczyszczeń jest bardzo dużo, lepiej zdecydować się na częstsze wizyty kominiarza.

Najlepszy moment na sprawdzanie przewodów kominowych

jak często czyścić przewody kominowe

Aby mieć pewność, że nasz przewód kominowy będzie sprawny, najlepiej sprawdzić jego stan czystości przed sezonem grzewczym. Jeśli bowiem na dach spadnie pierwszy śnieg, możemy mieć problem z dostaniem się do komina. Zdarzenia groźne jednak mają miejsce. Jak się okazuje, zimą, głównie z powodu naszych zaniedbań, dochodzi do sytuacji, w których np. zapalają się sadze w kominie. Pamiętajmy, że przy dużym zanieczyszczeniu komina, kiedy dym nie może normalnie wydostawać się na zewnątrz, może wówczas dojść do cofania się powietrza i ryzyko pojawienia się czadu w pomieszczeniu będzie ogromne.

Zgodnie z prawem budowlanym

Przegląd każdego komina powinien zostać przeprowadzony przynajmniej raz na rok. Kontrola musi obejmować sprawdzenie stanu technicznego instalacji grzewczej, w tym też komina. O kontrolach warto pamiętać także w kwestii ubiegania się o ewentualne kwoty z ubezpieczalni. Gdyby doszło do pożaru domu w wyniku niedrożnych przewodów kominowych, konieczne jest posiadanie oświadczeń potwierdzających przeprowadzanie kontroli przez uprawnionego do tego kominiarza.

Uwaga! Ci, którzy nie przeprowadzają przeglądów swoich kominów, mogą zostać ukarani przez powiatowego inspektora nadzoru budowlanego karą w wysokości nawet 500 zł. Powiatowy inspektor może także nakazać zarządcy lub właścicielowi natychmiastowe przeprowadzenie kontroli.