Produkty

Remont komina, część 1

Remont komina, część 1

Remont komina zazwyczaj wynika z normalnego zużycia eksploatacyjnego. O tym, że nadszedł czas na remont informują nas uszkodzenia widoczne gołym okiem – przebarwienia, pęknięcia, zapach spalin w domu – modernizacja jest również konieczna w czasie wymiany kotła. Częstotliwość napraw zależy do jakości jego wykonania, użytych materiałów i wykonywanych przeglądów.

remont kominaPrzyczyn uszkodzeń komina może być kilka – najczęściej są to:

- błędy popełnione przez murarza – jeśli pierwsze uszczerbki w konstrukcji zauważyliśmy krótko po jego wybudowaniu, to prawdopodobnie odpowiedzialny jest za to nierzetelny fachowiec. Najczęściej chodzi o: użycie niewłaściwych cegieł (zamiast pełnych np. dziurawek) lub pozostawienie szczelin w czasie spoinowania muru (dostanie się w nie woda i dojdzie do zawilgocenia, a w zimę będzie ona lodowacieć i rozsadzi cegły od środka).

- wymiana kotła – komin niszczy się w przyspieszonym tempie, gdy wymieniliśmy stary kocioł gazowy lub olejowy na nowy. Uboczny produkt spalania w postaci spalin przy tego rodzaju źródłach zasilania ma niską temperaturę (do 120°C), oprócz tego nie pracuje on przez cały czas (piec włącza się do podgrzania wody i po wykonaniu pracy wyłącza się), co powoduje, że komin słabo się nagrzewa, przez co nie ma on szansy działać w normalnym trybie. Spaliny szybko tracą temperaturę i zaczyna się proces wykraplania pary wodnej (kondensacja). Co z kolei powoduje zachodzenie reakcji cząsteczek dwutlenku siarki z wodą, tworząc kwas siarkowy, który destrukcyjnie wpływa na ściany komina i zaprawę (powstają spękania i ciemne plamy widoczne po zewnętrznej części).

Profilaktyka może zapewnić rzadsze remonty

Czas pomiędzy kolejnymi remontami komina wydłużymy, gdy będziemy dokonywać profilaktycznych przeglądów połączonych z okresowym czyszczeniem. Skądinąd są one obowiązkowe, a niestety często bagatelizowane i niewykonywane przez użytkowników. Warto wiedzieć, że komin musi być regularnie czyszczony przez kominiarza, terminy kolejnych wizyt są podyktowane względami bezpieczeństwa i należy je robić:

 

- 1 raz w roku w przypadku kanałów wentylacyjnych,

- 2 razy w roku, jeśli chodzi o przewody spalinowe,

- 4-krotnego przeglądu w ciągu roku wymagają przewody dymowe.

Uwaga! W razie pożaru towarzystwa ubezpieczeniowe w pierwszej kolejności sprawdzają, czy przeglądy i czyszczenia były wykonywane w wyznaczonych terminach, inaczej nie wypłacą nam odszkodowania. Dlatego, jeśli nie przemawiają do nas względy bezpieczeństwa, to być może dotrze do nas potencjalny aspekt finansowy.

Gdy komin niedomaga – wzywamy kominiarza

Po zaobserwowaniu pierwszych uszkodzeń komina trzeba skorzystać z fachowej oceny zakresu zniszczeń, dokonanej przez mistrza kominiarskiego. Na początek na warsztat trafia stan zaprawy tynkarskiej, niewielkie nieszczelności mogą sprawić, że we wnętrzu domu czuć będzie spaliny, a być może wystarczy dokładnie uzupełnić braki w jej powłoce. Następnie obejrzana zostanie górna część komina, wystająca ponad dach, niestety często jest w na tyle złym stanie, że wymaga zbudowania do nowa. W tym rejonie poważnym uszkodzeniom ulegają też tynk i obróbki blacharskie – ubytki w tych miejscach przyczynią się do zawilgocenia komina, a w następstwie także wnętrza domu. Na koniec kominiarz sprawdza drzwiczki wycierowe (muszą być metalowe – chodzi o odporność na działanie kwasu – i dokładnie spasowane, inaczej przejawi się to osłabionym ciągiem), a także czy komin w górnej części zabezpieczony jest daszkiem lub nasadą kominową i czy ma zrobioną izolację termiczną. Po takim szczegółowym przeglądzie kominiarz będzie w stanie określić czy możliwa jest naprawa komina, czy konieczne będzie wybudowanie nowego.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Czym jest mechaniczny ciąg kominowy

Czym jest mechaniczny ciąg kominowy
Powodów złego funkcjonowania przewodu kominowego może być wiele, ale recepta jest ta sama – trzeba poprawić niepokojący stan rzeczy. Idealnie by...
Czytaj więcej

Z czego składa się system DGP?

Z czego składa się system DGP?
System DGP jest ekonomicznym i coraz popularniejszym systemem ogrzewania pomieszczeń i wykorzystania ciepła wytwarzanego w kominku. Czym się charakter...
Czytaj więcej

Jak wykończyć komin – przegląd materiałów

Jak wykończyć komin – przegląd materiałów
Komin jest zwieńczeniem naszego dachu, kropką nad „i”, którą stawiamy nad wykończeniem naszego budynku mieszkalnego. Nic dziwnego zatem, ż...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Remont komina, część 1