LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Komin murowany czy gotowy?

Na wybór rodzaju komina zasadniczy wpływ ma typ ogrzewania zastosowanego w domu. Nie mniej ważne są też zasób naszego portfela, a także możliwość skorzystania z usług doświadczonego fachowca.

Komin murowany czy gotowy?

Dobieramy komin do kotła

Rodzaj komina musi być dostosowany do systemu grzewczego, nie każdy da się dopasować do konkretnego kotła. I tak na przykład do kotła na drewno, węgiel, koks musimy podłączyć komin dymowy, który będzie odprowadzał dym i sadzę. Ze względu na możliwość samozapłonu sadzy w przewodzie kominowym musi być on wykonany z żaroodpornego materiału. W tej roli lepiej sprawdzi się komin murowany z pełnych cegieł ceramicznych – w mniejszym stopniu osadza się w nim sadza i w razie potrzeby łatwiej się go czyści.

Z kolei do kotła na gaz i olej instalujemy komin spalinowy, który będzie odprowadzał związki gazowe i parę wodną. W czasie spalania zachodzą procesy chemiczne, tworzące kwas, dlatego taki komin musi być zrobiony z kwasoodpornych materiałów (wszystko to przebiega przy niskiej temperaturze, więc nie jest konieczne użycie żaroodpornych materiałów). Przy takim paliwie konieczne jest zastosowanie rur ceramicznych, szamotowych lub ze stali wysokiej jakości – wszystko to musi być odpowiednio zabezpieczone. W tym przypadku można zastosować również komin prefabrykowany.

Przeczytaj także: Wszystko o kominach stalowych

Komin murowany – wady i zalety

Za kominem murowanym w dużym stopniu przemawia jego atrakcyjna cena. Jednak sam proces wykonania jest skomplikowany i jego realizacją powinien zająć się dobry fachowiec. Ponadto cegły muszą być ułożone tak, żeby nie było między nimi nieszczelności – inaczej może to doprowadzić do problemów wentylacyjnych. Oprócz tego komin musi być wykonany z materiałów o gładkiej powierzchni – umożliwi to optymalne odprowadzanie dymu i tym samym zmniejszy przyleganie sadzy do ścianek.

Przy kominie murowanym na jego bezawaryjną eksploatację duży wpływ ma również jakość paliwa. Drewno musi być odpowiednio wysezonowane, jego wilgotność powinna być na poziomie 20%, a węgiel nie może mieć nadmiernej zawartości siarki. Na korzyść tego rodzaju komina przemawia możliwość przerobienia go do palenia innym typem paliwa. Po dołożeniu wkładu kwasoodpornego będzie on mógł bez problemu pracować na gaz lub olej. Niestety zabieg ten podnosi znacznie koszt całej inwestycji. 

Komin murowany czy gotowy?

A może komin gotowy (prefabrykowany)?

Kominy prefabrykowane dostępne są w różnych wymiarach, jest mało więc prawdopodobne, że nie uda nam się znaleźć odpowiedniego. Mogą być zainstalowane jako oddzielny przewód kominowy lub jako część ściany (przylegają do niej). Niestety gotowy komin jest droższy niż komin murowany, przygotowany od podstaw. Za to dostaniemy na niego nawet 30-letnią gwarancję i bezpieczeństwo potwierdzone niezbędnymi certyfikatami.

Zobacz też: Wykończenie komina łupkiem

Trzeba też wiedzieć, że wyższa cena pociąga za sobą łatwiejszy montaż. Kupujemy w zestawie gotowe elementy (rury, obudowę komina, izolację cieplną, uszczelniacze, przyłączenia, wyczystki i zbieracze kondensatu), które wystarczy dopasować do siebie jak klocki i zamocować je na zaprawie cementowo-wapiennej. Dla ułatwienia wszystkie niezbędne otwory robi się z wykorzystaniem specjalnych szablonów, więc naprawdę trudno o pomyłkę. Dzięki temu do postawienia gotowego komina nie będziemy musieli zatrudniać wykwalifikowanego i doświadczonego murarza.