Produkty

Sposób na dodatkowy komin – nowoczesna stal, uniwersalna ceramika czy tradycyjna cegła?

Sposób na dodatkowy komin – nowoczesna stal, uniwersalna ceramika czy tradycyjna cegła?

Gdy w domu potrzebny jest dodatkowy przewód dymowy lub spalinowy, generalny remont będzie zbędny. Idealnym rozwiązaniem jest wówczas dobudowa komina na zewnątrz – nie sprawi nam to dużo kłopotów, a instalację będzie można wykorzystać zarówno jako przewód wentylacyjny, jak i – z odpowiednim wkładem – do współpracy z kotłami na paliwa płynne.

dodatkowy kominZewnętrzne kominy stalowe

Dobudowa takiego typu komina na zewnątrz nie wymaga skomplikowanych prac murarskich – kominy stalowe nie potrzebują nawet fundamentów. Nazywane są często wkładami, gdyż coraz częściej montuje się je w istniejących już kominach z cegły (wkłady kwasoodporne można również montować od góry komina).

Są to konstrukcje bardzo lekkie, w łatwy sposób mocuje się je do ściany domu, zaś poszczególne elementy zwykle wystarczy połączyć poprzez wsunięcie jednego w drugi i zaciśnięcie obejmą dołączoną do zestawu. Montaż modułowy sprawia, że do instalacji tego typu komina nie potrzebne są ani doświadczenie, ani skomplikowane narzędzia czy zaprawy klejowe.

Ważny jest za to dobór komina stalowego do rodzaju paliwa oraz instalacji grzewczej. Do urządzeń gazowych odpowiednie będą kominy ze stali o typu 1.4404 (grubość ścianki nie mniej niż 0,5 mm). Nie dotyczy to jednak kotłów z zamkniętą komorą spalania, do których wymagane są specjalne systemy powietrzno-spalinowe. Z kolei do pieców i kominków – na drewno i biomasę – zaleca się stosowanie stali żaroodpornych (1.4828) o grubszych ściankach (ok. 1 mm), tak aby wytrzymały wysokie temperatury.

Konstrukcja często jest dodatkowo otoczona wełną – ceramiczną lub mineralną – oraz płaszczem osłonowym z kwasoodpornej blachy. Do zestawu można również dokupić gotową nasadę dachową – tak aby dopasować nowy komin do pokrycia dachowego.

Ceramika i cegła

Decydując się na konstrukcję ceramiczną na zewnątrz, musimy liczyć się z nieco większymi kosztami instalacji niż w przypadku kominów stalowych. Kominy ceramiczne w obudowie z keramzytobetonu cechują się za to większą uniwersalnością – instalacja złożona z rur kamionkowych, wełny mineralnej, izolacji ogniotrwałej i keramzytowego pustaka sprawia, że komin wytrzyma nawet 600-stopniową temperaturę i sprawdzi się przy każdym rodzaju paliwa. Instalacja wymaga dodatkowego obudowania (np. otynkowania), pustaki należy połączyć zaprawą, zaś komin zwykle mocuje się za pomocą obejm kotwicowych w ścianie domu.

Najbardziej pracochłonnym rozwiązaniem jest dobudowanie komina z cegieł (wytrzymałych, dobrze wypalonych i mało nasiąkliwych) łączonych zaprawą cementowo-wapienną lub cementową. Ze względu na dużą wagę konstrukcji potrzebna będzie solidna ława fundamentowa oraz – w przypadku kanałów spalinowych lub olejowych – wkład ze stali kwasoodpornej zapobiegający niszczeniu cegieł (temperatura spalin jest niska, przez co powstają skropliny, które niszczą komin). Łączenie komina z dachem wykańcza się obróbką blacharską, zaś na wierzch komina należy wybetonować czapę kominową (beton – klasa B15) i ułożyć zbrojenie.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Czym jest mechaniczny ciąg kominowy

Czym jest mechaniczny ciąg kominowy
Powodów złego funkcjonowania przewodu kominowego może być wiele, ale recepta jest ta sama – trzeba poprawić niepokojący stan rzeczy. Idealnie by...
Czytaj więcej

Z czego składa się system DGP?

Z czego składa się system DGP?
System DGP jest ekonomicznym i coraz popularniejszym systemem ogrzewania pomieszczeń i wykorzystania ciepła wytwarzanego w kominku. Czym się charakter...
Czytaj więcej

Jak wykończyć komin – przegląd materiałów

Jak wykończyć komin – przegląd materiałów
Komin jest zwieńczeniem naszego dachu, kropką nad „i”, którą stawiamy nad wykończeniem naszego budynku mieszkalnego. Nic dziwnego zatem, ż...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Sposób na dodatkowy komin – nowoczesna stal, uniwersalna ceramika czy tradycyjna cegła?