Miarkownik ciągu – czym jest, jak działa i do czego służy

Miarkownik ciągu to niewielkie urządzenia zwane inaczej regulatorem ciągu kominowego. Jego rolą jest sterowanie kotłem na paliwa stałe. Co należy wiedzieć o działaniu i właściwościach tego urządzenia?

Miarkownik ciągu

Jak działa miarkownik ciągu

Mówiąc krótko, rolą miarkownika jest regulowanie ilości powietrza dostającego się do paleniska. Poprzez otwieranie i zamykanie klapki prowadzącej do komory spalania miarkownik reguluje pracę kotła na węgiel, drewno czy miał. O tym, ile powietrza dostanie się do komory, decyduje temperatura wody w kotle – to ona decyduje o działaniu miarkownika. Z tego względu niezbędna do prawidłowego funkcjonowania urządzenia jest jego regulacja. Na czym ona polega?

Budowa i regulacja miarkownika

Aby opisać sposób regulowania miarkownika, należy wspomnieć o elementach, które składają się na całe urządzenie. Jest to głowica termostatyczna połączona z mechanizmem dźwigni, na której ramieniu znajduje się łańcuszek lub linka. Natomiast pokrętło służy do ustawienia żądanych przez nas parametrów pracy kotła. Proces regulacji miarkownika nie jest trudny. Rozpoczynamy od ustawienia na głowicy określonej temperatury. Gdy termometr wskaże, że kocioł już ją osiągnął, łańcuszek miarkownika łączymy z klapką drzwiczek, ustalając jego długość w taki sposób, by odległość pomiędzy nią a drzwiczkami wynosiła 1-2 mm.

Miarkownik ciągu

Miarkownik mechaniczny a elektryczny

Miarkownik mechaniczny funkcjonuje w trakcie całego procesu spalania – w zależności od temperatury ustawionej na głowicy będzie regularnie uchylał i zamykał drzwiczki komory spalania, tak by utrzymać wymaganą temperaturę wody. Gdy ta będzie właściwa, dostęp powietrza będzie ograniczony, gdy z kolei woda się ochłodzi, klapka będzie się uchylać i dopuści powietrze do komory spalania, zwiększając tym samym intensywność jej pracy.

W przypadku miarkownika elektronicznego podnoszenie i zamykanie klapki odbywa się dzięki siłownikowi połączonemu z łańcuszkiem i klapką. Różnica polega głównie na tym, że regulator elektroniczny albo całkowicie zamyka drzwiczki komory spalania, albo całkowicie je otwiera. Odmienny jest także montaż obu urządzeń. Podczas gdy miarkownik mechaniczny wymaga podłączenia do króćca wychodzącego z płaszcza wodnego (należy tu zwrócić uwagę na średnicę gwintu – ¾ lub ½ cala), czujnik miarkownika elektronicznego można zamocować na rurze wyjściowej z kotła, używając do tego celu opaski zaciskowej. Miarkownik elektroniczny może także spełniać inne funkcje, jak chociażby chronić kocioł przed zamarznięciem.

Regulatory ciągu mogą pracować w pozycji pionowej i poziomej. Posiadają różny zakres temperatur, a także różny udźwig, co warto uwzględnić podczas ich zakupu, by bez problemu operowały klapką paleniska. Większość urządzeń tego typu można zastosować w każdym kotle na paliwo stałe.