icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jaki piec gazowy do łazienki? Podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze

Nie bez powodu ogrzewanie gazowe jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań na rynku. Uchodzi za ekonomiczne i nieszkodliwe dla środowiska. Obsługa pieców gazowych nie sprawia problemu. Największą trudnością będzie wybór odpowiedniego urządzenia. Jaki kocioł gazowy będzie najlepszy? Te wskazówki pomogą Ci znaleźć idealny piec.

Jaki piec gazowy

Dlaczego piec gazowy to dobry wybór do domu?

Musisz samodzielnie zadbać o ogrzewanie mieszkania i ciepłą wodę w kranie? Wcale nie potrzebujesz mieć dużej kotłowni, aby znaleźć miejsce na skuteczne urządzenie grzewcze. Łazienka też będzie wystarczająca. To idealne miejsce do montażu kotła gazowego. Odpowiednio dobrany sprzęt zapewni Ci ciepłą wodę w kranie i kaloryferach. Urządzenie mocuje się na ścianie i zajmuje ono mało miejsca we wnętrzu. Sprawdzi się więc nie tylko w domu jednorodzinnym, ale też w bloku czy kamienicy. Piec gazowy podłączany jest bezpośrednio do instalacji. Nie musisz więc składować w domu żadnego opału.

Odpowiednio dopasowane urządzenie podgrzewa wodę płynącą w kranie na bieżąco. Sam proces nagrzewania nie trwa długo. Wystarczy, że odkręcisz kurek, a już po kilku sekundach będzie przyjemnie ciepła. Co ważne, w takich urządzeniach gaz wykorzystywany do ogrzewania wody pobierany jest wyłącznie w chwili pracy kotła. Dzięki temu nie zaskoczy Cię wysoki rachunek za gaz. Nie grozi Ci też sytuacja w której musisz się umyć w zimnej wodzie, gdyż ta ciepła już się skończyła. Są też modele, w których nie musisz w ogóle czekać na podgrzanie cieczy.

Zakup pieca gazowego do łazienki jest przede wszystkim decyzją o charakterze ekonomicznym. Niewielki jest zarówno koszt zakupu urządzenia, jak i eksploatacji. Spalanie gazu ziemnego jest przyjazne dla środowiska naturalnego. Urządzenie jest także łatwe w obsłudze. Odpowiednio dobrany piec pozwoli Ci poza wodą użytkową skutecznie ogrzać także całe mieszkanie. Jaki kocioł gazowy wybrać? Poznaj oferowane rozwiązania i kryteria, które pomogą Ci dopasować urządzenie do swoich potrzeb.

Jaki piec gazowy

Rodzaje pieców gazowych

Urządzenia zasilane gazem, przeznaczone do montażu w łazience, różnią się z uwagi na sposób działania. Na rynku znajdziesz modele tradycyjne, kondensacyjne, pulsacyjne oraz te pracujące w kaskadzie. Z uwagi na pełnione funkcje wyróżnia się modele jednofunkcyjne i dwufunkcyjne. Jakie urządzenia kryją się pod tymi nazwami? Co je charakteryzuje?

Kocioł kondensacyjny a tradycyjny

Urządzenia wyglądają bardzo podobnie. W tym przypadku chodzi o wybór między nowoczesną i oszczędną technologią a sprawdzonym, stosowanym od lat sposobem ogrzewania domu. Jeśli zależy Ci przede wszystkim na jak najniższych kosztach pracy urządzenia, bez wahania wybierz piec kondensacyjny. Sprzęt nadaje się do podgrzewania zarówno wody użytkowej, jak i tej krążącej w kaloryferach. Kocioł kondensacyjny charakteryzuje się zwiększoną wydajnością. Dobry efekt uzyskuje dzięki wykorzystaniu dodatkowej energii cieplnej pochodzącej z ubocznego produktu spalania, czyli pary wodnej (w kotłach tradycyjnych jest ona w całości wydalana przez komin). Efekt? Niemal 20% oszczędność na kosztach ogrzewania. Rachunek może być jeszcze niższy, nawet o kolejne 10%, jeśli wybierzesz model z dodatkowym wyposażeniem (mowa o akcesoriach takich jak: wymiennik spalin, palnik promiennikowy, układ który sprawdza i dostosowuje spalanie do zaistniałych warunków).

Kocioł kondensacyjny pozwala obniżyć koszty użytkowania, jednak jego zakup wiąże się z większym wydatkiem. Może być nawet trzykrotnie droższy od kotła tradycyjnego. Nie przekreślaj go jednak od razu przez wyższą cenę. Gdy zastanawiasz się jaki piec gazowy do domu wybrać, pomyśl o tym urządzeniu jako o wieloletniej inwestycji. Przelicz sobie, jak dużo jesteś w stanie zaoszczędzić w perspektywie kilku i kilkudziesięciu lat. Czasami bardziej opłaca się zapłacić jednorazowo więcej i cieszyć się później niskimi kosztami eksploatacji.

I tak jest właśnie w tym przypadku. Szacuje się, że zakup kotła kondensacyjnego zwróci się najpóźniej po 6 latach od zakupu (wpływ na to ma cena wybranego urządzenia, tańsze modele zapracują na siebie już po 4 latach). Oprócz tego kotły kondensacyjne są wykonywane z materiałów wysokiej jakości, dzięki czemu posłużą Ci dłużej i nie będziesz musiał uwzględniać w domowych wydatkach jego szybkiej wymiany.

Które z tych dwóch urządzeń jest bardziej wydajne? Kocioł tradycyjny osiąga sprawność od 90% do 92%, natomiast kondensacyjny nawet do 109%. Jak wiesz, urządzenie nie może pracować z wydajnością przekraczającą 100%. Skąd więc taka informacja? Błędny wynik spowodowany jest tym, że do obliczania wydajności stosuje się stary wzór, który nie uwzględnia działania nowej technologii. Bardziej miarodajny pomiar uzyskamy, gdy uwzględnimy ciepło spalania – wówczas kocioł tradycyjny osiągnie sprawność na poziomie 82%, a kondensacyjny 98%.

Piec pulsacyjny i pracujący w kaskadzie - co to takiego?

Kocioł tradycyjny i kondensacyjny to nie jedyny wybór jaki masz, myśląc o piecu gazowym do łazienki. Do spalania tego paliwa przystosowane jest również urządzenie pulsacyjne. Zamiast klasycznego palnika, w takim kotle znajduje się specjalna komora. Trafia do niej mieszanka powietrzno-gazowa. Taki piec charakteryzuje się dużą sprawnością. Jest alternatywą dla modeli kondensacyjnych.

Niektóre urządzenia przystosowane są do pracy w kaskadzie. Polega ona na połączeniu kilku kotłów w jeden zespół. Ich sterowanie odbywa się za pomocą wspólnego systemu. Połączone urządzenia możesz zastosować w przydomowej kotłowni. Wyjątkowo dobrze sprawdzają się jednak w tych miejscach, gdzie potrzeba ogrzać znacznie większą powierzchnię.

Czym różni się kocioł jednofunkcyjny od dwufunkcyjnego?

Zarówno piec jedno-, jak i dwufunkcyjny skutecznie ogrzewają wodę użytkową oraz tę płynącą w instalacji grzewczej. Urządzenia różnią się jednak w kwestii jej przygotowania. W kotłach jednofunkcyjnych woda ogrzewana jest w specjalnym podgrzewaczu, który jest odrębnym elementem kotła. Przy takim rozwiązaniu można jednocześnie korzystać z kilku źródeł, bez utraty komfortu użytkowania. W przypadku tego urządzenia nie musisz czekać tych kilku sekund po uruchomieniu kranu, aż popłynie z niego ciepła woda. Kocioł ten doskonale sprawdza się w większych domach. Wybierz go, jeśli zastanawiasz się, jaki piec gazowy do domu 120m2 będzie odpowiedni. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji w których wykorzystywane jest kilka łazienek jednocześnie.

W dwufunkcyjnych kotłach za ciepłą wodę użytkową i tę w grzejnikach odpowiada wymiennik płytowy zamontowany bezpośrednio w kotle. Dzięki temu, że są urządzeniem typu 2 w 1, zajmują mniej miejsca i są tańsze od kotłów jednofunkcyjnych. Niestety korzystanie z kilku źródeł wody w tym samym czasie obniża jej temperaturę, co nie przez każdego będzie akceptowalne.

Jaki piec gazowy

Jakie kryteria należy uwzględnić przy wyborze kotła do łazienki?

Koszt zakupu urządzenia czy stałe wydatki wynikające z jego użytkowania to ważne kryteria wyboru odpowiedniego urządzenia. Nie powinny być to jednak założenia jedyne. Nim zdecydujesz się na zakup, dobrze określ swoje zapotrzebowanie na ciepło. Jest ono zależne od wielkości obiektu oraz funkcji jaką sprzęt ma pełnić – czy ma ogrzewać wyłącznie wodę użytkową, czy także dom. Istotna jest również moc kotła gazowego. Urządzenie dopasuj również do liczby domowych punktów poboru wody.

Jaki piec gazowy wybrać?

Do łazienki najlepiej sprawdzi się wiszący kocioł gazowy. Koniecznie z zamkniętą komorą spalania. Co to znaczy? Powietrze, które dostaje się do urządzenia pochodzi z zewnątrz budynku. Takie rozwiązanie podnosi bezpieczeństwo w domu. Jaki piec gazowy wybrać? Poznaj trzy ciekawe modele z oferty Castoramy.

  • Ferroli Divacondens Plus F24 to kocioł kondensacyjny zaprojektowany z myślą o ogrzewaniu pomieszczeń oraz wody użytkowej. Zasil go gazem ziemnym lub podłącz do butli z LPG. Urządzenie ma szeroki zakres mocy. Piec możesz obsługiwać zdalnie, przez aplikację.

  • Kocioł Termet Termgas Condens-25 PWM jest urządzeniem dwufunkcyjnym o szerokim zakresie modulacji. Zamontuj go w domu, a ogrzejesz nie tylko wnętrza, ale też wodę. Kocioł ma niewielkie rozmiary, więc nadaje się do małych łazienek. Dodatkowo cicho pracuje. Piec wyposażony jest w komplet zabezpieczeń.

  • Kocioł gazowy Junkers Cerapur GC2200 15/25 ma minimalistyczny design, co od razu rzuca się w oczy. Urządzenie działa cicho. Regulacja mocy jest płynna. Sprzęt może swoją pracę dostosować do pogody lub warunków wewnątrz. Kocioł wyposażono w nowoczesny, intuicyjny panel sterowania.

Kocioł gazowy a bezpieczeństwo

Urządzenia z zamkniętą komorą spalania uznaje się za bezpieczne. Mowa jednak o sprawnym sprzęcie. W przypadku rozszczelnienia czy usterki ryzyko wybuchu staje się realne. Niezależnie od tego jaki piec gazowy wybierzesz, zawsze pamiętaj, aby stosować dodatkowe zabezpieczenia. Powiadomią Cię one w porę o wymagających uwagi nieprawidłowościach.

W łazience koniecznie zamontuj czujnik czadu. Wykrycie problemu w inny sposób jest wręcz niemożliwe. Przyda się też sygnalizator gazu, który poinformuje Cię o jego niebezpiecznym stężeniu w pomieszczeniu. Używając pieca zadbaj też o prawidłowe funkcjonowanie wentylacji i regularnie kontroluj sprawność instalacji.

Piec gazowy na miarę Twoich potrzeb

Zakup kotła gazowego jest decyzją ekonomicznie i ekologicznie uzasadnioną. Urządzeniem tym zapewnisz sobie ciepłą wodę w kranie i odpowiednią temperaturę powietrza w mieszkaniu. Do jego montażu wcale nie potrzebujesz miejsca w kotłowni. Wystarczy nieco wolnej przestrzeni w łazience. Na rynku znajdziesz różne rodzaje pieców gazowych, które różnią się między sobą sposobem działania czy ceną. Jak wybrać odpowiedni sprzęt? Przede wszystkim znajdź urządzenie o mocy dopasowanej do wymiarów mieszkania, liczby punktów poboru wody oraz preferencji domowników. Piec gazowy na miarę swoich potrzeb znajdziesz w asortymencie sklepu Castorama.