LOTERIA CASTODAYS! Weź udział już teraz! Sprawdź szczegóły >>
Grzejniki płytowe i członowe
Odpowiednio dobrane grzejniki pod względem wielkości i mocy zapewniają nam w pomieszczeniu komfortową temperaturę. Czym charakteryzują się grzejniki płytowe i członowe?
Dobór mocy
Jeśli grzejniki będą montowane w nowej instalacji grzewczej, najlepiej powierzmy to zadanie projektantowi lub instalatorowi. W modernizowanym układzie grzewczym zazwyczaj moc grzejników określa się szacunkowo. Przyjmuje się, że w domach dobrze izolowanych zapotrzebowanie na ciepło wynosi 75-80 W/m2 (120-130 W/m2 w łazienkach). W domach gorzej ocieplonych wynosi ono 90-200 W/m2.
Rodzaje
Biorąc pod uwagę budowę i materiał wyróżniamy grzejniki:
- stalowe płytowe – to obecnie najczęściej spotykany model grzejnika w naszych domach. Mają niewielką pojemność wodną, dzięki czemu szybko reagują zmiany zapotrzebowania na ciepło w pomieszczeniu. Zbudowane są z jednej, dwóch lub trzech płyt i ożebrowania, które zwiększa ich wydajność grzewczą.
Polecane są do instalacji, w kutych przepływ wody wymuszony jest pompą obiegową oraz zabezpieczonych zamkniętym naczyniem wybiorczym;
- aluminiowe członowe – składają się z kilku lub kilkunastu połączonych ze sobą członów (inaczej ogniw). Ich wymiary i rozstaw króćców przyłączeniowych łatwo dopasować do tradycyjnych instalacji. Z tego względu fachowcy chętnie je stosują, gdy trzeba wymienić stare grzejniki żeliwne bez przebudowy układu grzewczego;
- stalowe członowe – z wyglądu przypominają tradycyjne żeberka, ale poszczególne ogniwa połączone są ze sobą na stałe. Mają ciekawe wzornictwo – można na przykład kupić model przystosowany do montażu w narożniku pomieszczenia lub w kształcie łuku dopasowanego do kształtu ściany;
- żeliwne członowe – nowoczesna odmiana tych grzejników ma mniejszą pojemność wodną i gładszą powierzchnię. Są też bardzo odporne na korozję, więc można je stosować w instalacjach z otwartym naczyniem zbiorczym.
- konwektorowe – cechuje je duża wydajność cieplna w stosunku do wymiarów. Z tego względu polecane są do pomieszczeń, w których nie ma zbyt dużo miejsca na grzejniki.
Gdzie najlepiej je montować
Na ogół grzejniki montuje się pod oknami, bo wtedy ogrzewają zimne powietrze napływające do pomieszczeń. Jeśli jednak grzejnik zostanie zawieszony na ścianie wewnętrznej, powinniśmy dobrać model większej mocy.
Data publikacji: 28.11.2012