Montaż desek tarasowych – poznaj sposoby układania desek tarasowych

Samodzielne wykonanie przydomowego tarasu to powód do dumy dla każdego majsterkowicza. Taras może być w różnych rozmiarach i być osadzony na zróżnicowanych podstawach. Jeśli będziesz pamiętać o podstawowych zasadach, stworzysz przestronne i komfortowe miejsce dla całej rodziny. Od czego zacząć i co jest istotne na poszczególnych etapach pracy?

Montaż desek tarasowych

Zrób swój wymarzony taras!

Taras przy domu to miejsce, w którym możesz odpocząć, zrelaksować się i spędzać czas z bliskimi. W ciepłe, wakacyjne miesiące życie rodzinne może niemal nieustannie kręcić się wokół terenów ogrodowych i miejsc zielonych. Dobrze wykonany i zaprojektowany taras daje schronienie przed nadmiernym słońcem, pozwala na wspólne spożywanie posiłków i leżakowanie z ukochaną książką. Może być wzbogacony o dekoracyjne rośliny i dawać cień w upalne dni.

Niezależnie od tego, czy Twój taras stanowi nową konstrukcję, czy też jest rodzajem adaptacji już istniejącego terenu, który chcesz przeznaczyć pod rekreację, warto, abyś pamiętał o kilku podstawowych zasadach. Przed przystąpieniem do pracy zastanów się jakie elementy wykończenia są dla Ciebie najbardziej istotne. W ofercie sklepów jest wiele różnych komponentów, takich jak gotowe płyty tarasowe, drewniane deski czy płytki lub materiały, wykonane z tworzywa sztucznego. Postaw na produkt dobre jakościowo oraz takie, które lubisz najbardziej.

Jeśli cenisz sobie kontakt z naturą i marzysz, aby Twój taras był jak najbardziej spójny z otoczeniem, wybierz wzór, pokryty drewnianymi deskami. Możesz zdecydować się na lite drewno lub deski kompozytowe. Większość desek do użytku zewnętrznego posiada nierówną strukturę – ma ryflowaną warstwę wierzchnią, co ułatwia odprowadzanie nadmiaru wody podczas deszczu i zabezpiecza drewno przez zniszczeniem.

W sklepach są także dostępne deski gładkie, które mają tę przewagę, że nie zbiera się nich pył, kurz i błoto, a także drobinki roślin i liście. Są za to bardziej podatne na zarysowania i może zatrzymywać się na nich woda. Deski ryflowane trzeba za to co jakiś czas dokładnie czyścić, najlepiej myjką wysokociśnieniową i  regularnie konserwować.

Niezależnie od tego na jaki wzór tarasu i rodzaj materiałów się zdecydujesz, zaprojektuj go tak, aby zapewnić konstrukcji właściwy przepływ powietrza i trzymać się zasad bezpieczeństwa. Jeśli wybierzesz klasyczne i stonowane kolory, będziesz mógł eksperymentować z dodatkami i dasz sobie pole do stworzenia unikalnej i wyjątkowej przestrzeni.

Montaż desek tarasowych

Układanie desek tarasowych na legarach i wspornikach – dlaczego warto?

Jedną z bardziej popularnych obecnie metod układania desek tarasowych jest wykorzystanie legarów i regulowanych pod względem wysokości wsporników. Montaż desek tarasowych odbywa się na specjalnych wspornikach wykonanych z tworzywa sztucznego, które rozstawia się w równych odległościach. Układanie deski tarasowej jest szybkie i proste, ponieważ wsporniki zapewniają idealne wyrównanie powierzchni, dają właściwą wentylację i zapewniają miejsce pod deskami na schowanie kabli czy przewodów.

Wsporniki możesz ułożyć na dobrze wyrównanej i ubitej ziemi, którą dodatkowo wyposaż w drenujące rowy i zagłębienia, odpowiedzialne za odprowadzanie wody. Wsporniki wykorzystasz też do ustawienia stelażu na betonie czy innym twardym podłożu. Możesz rozważyć zbudowanie tarasu zawieszonego w powietrzu, albo tylko częściowo opartego na gruncie, np. od strony domu. Wówczas część konstrukcji wykonaj na drewnianych lub wzmacnianych metalowymi elementami słupkach. Pamiętaj, że w tym przypadku przeciążenia będą większe, dlatego podbudowa musi być silna i bezpieczna.

Deski do konstrukcji podbudowy przytwierdź odpowiednimi mocowaniami do podłoża. Nie zostawiaj zbyt dużych przestrzeni między deskami – najlepiej, aby powstałe przestrzenie miały długość nie większą niż 40–50 cm. Zapobiegnie to przeciążeniom i drewno będzie równomiernie pracować. Nie układaj legarów bezpośrednio na betonie lub ziemi – tutaj też dobrze jest zastosować wsporniki lub odpowiednie podkładki, wpływające na jakość wentylacji i żywotność konstrukcji. Deski tarasowe układaj na legarach prostopadle do podstawy. Zachowaj po kilka milimetrów przestrzeni między deskami, by drewno mogło pracować pod wpływem zmian temperatury.

Układanie deski tarasowej na betonie

Montaż desek tarasowych

Jeśli myślisz o stuprocentowo mocnej konstrukcji, postaw na połączenie betonu i drewna. Zdecydowanie solidnym rozwiązaniem jest wykonanie na utwardzonej powierzchni betonowej wylewki. W tym celu będziesz potrzebował deskę szalunkową, piłę, wkrętarkę, zaprawę, wiaderko do mieszania zaprawy, wiertarkę z mieszadłem oraz zwijany centymetr.

Przy pomocy mocno zamocowanych desek wyznacz teren, na którym na znaleźć się wylewka. Przygotuj zaprawę zgodnie z instrukcją producenta i wylej, a następnie delikatnie rozprowadź przy użyciu gumowej szczotki. Skup się szczególnie na rogach i krawędziach, by dokładnie wypełnić je zastygającą masą. Po odczekaniu około 24 godzin przystąp do układania desek tarasowych na legarach.

Jak wspomniano wcześniej, między betonem a deskami konstrukcyjnymi powinny znaleźć się podkładki i regulujące wysokość wsporniki. Ustaw je na całej powierzchni, zwracając szczególną uwagę na miejsca przy ścianach, w narożach i tych miejscach, gdzie może występować większy nacisk na powierzchnię.

Montaż desek tarasowych

Deska tarasowa – mocowanie, konserwacja – o czym musisz pamiętać?

Układanie deski tarasowej nie musi być wcale trudne, jeśli będziesz przestrzegać kilku podstawowych zasad. Każdy rodzaj drewna musi mieć dostateczną przestrzeń, aby pracować. Pod wpływem wody, mrozu, deszczu i innych zmiennych warunków pogodowych może dochodzić do deformacji i szybszego zużywania się materiału. Z tego względu niezwykle istotne jest dokładne zabezpieczenie desek dobrze dobranym impregnatem. Może to być lakier, lakierobejca lub olej do drewna.

Środki ochronne do drewna mogą wycierać się szybciej w miejscach częściej używanych, ciągach komunikacyjnych lub na nieosłoniętej przestrzeni. Na wygląd i jakość drewna może mieć też wpływ ilość promieniowania słonecznego. Dobrze jest wybrać środek, który zapobiegnie deformowaniu desek i ich blaknięciu.

Nie mniej ważnym jest odpowiedni wybór rodzaju drewna na taras. Miejsce do odpoczynku możesz zrobić w zasadzie z każdego rodzaju drewna, ale lepiej postawić na drewno twarde i dobrze znoszące kontakt z wilgocią. Mimo iż cena dębowych lub bukowych desek może być wyższa niż drewna sosnowego, taras budujesz na wiele lat. Lepiej już na początku zainwestować w sprawdzone drewno, niż potem ponosić wysokie nakłady finansowe na renowację i mozolne zabiegi konserwujące.

Montaż desek tarasowych warto zaplanować na ciepły i słoneczny dzień. Przed przystąpieniem do pracy sprawdź, czy kupione przez Ciebie deski nie są krzywe i nie posiadają widocznych uszkodzeń. Te kawałki drewna, które posiadają więcej sęków lub mają widoczne skazy, możesz ułożyć w narożach i mniej widocznych miejscach. Wskazane jest, aby deski po rozpakowaniu mogły kilka dni pole żakować w warunkach, w których będą użytkowane – tyczy się to desek już zakonserwowanych, surowe drewno lepiej, aby czekało na montaż w suchym i zadaszonym pomieszczeniu.

Układanie desek tarasowych na legarach lub bezpośrednio na betonie z użyciem wsporników nie jest trudne. Prace rozpocznij wcześnie rano, by mieć czas na ewentualne poprawki i finalną konserwację, jeśli budujesz taras z litego drewna. Mimo iż większość rodzajów drewna egzotycznego ma ciemne kolory, odcień możesz modyfikować przy użyciu właściwej lakierobejcy lub wosku do drewna. Pamiętaj tylko, aby na sam koniec zabezpieczyć wszystko właściwą ilością lakieru lub impregnatu.

Idealna deska tarasowa, mocowanie, służące przez lata wsporniki i sprytne rozwiązania – jeśli nie wiesz na co się zdecydować, postaw na sprawdzone rozwiązania lub zapytaj o radę doświadczonego specjalisty w sklepie, w którym zaopatrujesz się w materiały. Obejrzyj filmy instruktażowe i przeczytaj o najczęściej popełnianych błędach. Dzięki temu przygotujesz się perfekcyjnie do pracy, a realizacja zaplanowanego działania będzie banalnie prosta!