Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak pielęgnować posadzkę tarasową wykończoną deską kompozytową?

Podłoga wykończona kompozytem cechuje się wyjątkowo atrakcyjnym wyglądem, dzięki czemu stanowi ona efektowną dekorację każdego tarasu czy balkonu. Co zrobić, aby deska kompozytowa zachwycała swoim estetycznym wyglądem przez dłuższy czas? Przedstawiamy kilka prostych sposobów, które ułatwią jej pielęgnację.

Deska kompozytowa stanowi ciekawą alternatywę dla tarasów wykończonych naturalnym drewnem, gresem czy klinkierem - dlatego coraz częściej jest ona wybierana do wykańczania posadzki na tarasach czy balkonach. Kompozyt to materiał, który wizualnie przypomina drewno, jest jednak od niego znacznie wytrzymalszy. W jaki sposób pielęgnować taras z deski kompozytowej, aby zachował on atrakcyjną prezencję przez dłuższy czas?

Czym cechuje się deska tarasowa kompozytowa?

Deska kompozytowa to niezwykle trwały materiał, który łączy w sobie cechy dwóch składników, z których został wykonany - mączki drzewnej i tworzywa sztucznego. Oznacza to, że wykończona nią posadzka wygląda jak drewniana, charakteryzuje się jednak trwałością materiału syntetycznego. Dzięki temu panele kompozytowe wyróżniają się szczególną wytrzymałością, a także odpornością na ścieranie i na niekorzystne działanie czynników pogodowych. Nie są one też podatne na szkodliwe działanie wilgoci, możemy je więc z powodzeniem zastosować w miejscach narażonych na obfite opady atmosferyczne. Panele kompozytowe są również odporne na duże wahania temperatury (najczęściej od -40 do +60°C), dzięki czemu zachowują one swoją funkcjonalność przez cały rok - także zimą.

Jak pielęgnować posadzkę tarasową wykończoną deską kompozytową?

Taras z deski kompozytowej jest też wygodny w użytkowaniu - szczególnie przez dzieci i osoby starsze. Jego ryflowana powierzchnia jest antypoślizgowa, co pozwala na bezpieczne poruszanie się. Deski kompozytowe mają również gładką powierzchnię pozbawioną drzazg - możemy więc chodzić po nich na boso bez obawy o zranienie.

Deski kompozytowe na taras cechują się jednolitym kolorem na całej długości. Ułatwia to ich montaż - nie musimy zwracać uwagi na to, by dopasować do siebie nieregularne słoje i sęki jak w przypadku desek z naturalnego drewna.

Czy wiesz, że…

Zawartość naturalnej mączki drzewnej w desce kompozytowej waha się na poziomie 30–50%. To właśnie dlatego tak bardzo przypomina ona naturalne drewno, choć jest pozbawiona charakterystycznego dla niego usłojenia.

Więcej zalet wykorzystania deski tarasowej kompozytowej jako nawierzchni na tarasie czy balkonie poznamy, czytając ten artykuł.

Czyszczenie tarasu z deski kompozytowej

Deski kompozytowe cechują się ryflowaną powierzchnią, która nieco utrudnia utrzymanie ich w czystości - zabrudzenia często zbierają się w ryflach, skąd trudno je usunąć tradycyjną szczotką. Podczas czyszczenia paneli kompozytowych warto zastosować myjkę ciśnieniową. Pamiętajmy, by kierować strumień wody zgodnie z ryflowaniem – wtedy bez trudu usuniemy zabrudzenia, nie uszkadzając przy tym posadzki. Ograniczmy też ciśnienie wody (nie powinno ono przekraczać 100 bar) i trzymajmy dyszę myjki w odległości co najmniej 30-40 cm od powierzchni deski kompozytowej. Dzięki temu powierzchnia paneli kompozytowych nie zostanie naruszona wysokim ciśnieniem wody.

Podczas mycia tarasu z deski kompozytowej zwracajmy uwagę na to, by przemywać go wodą równomiernie - dzięki temu jednolicie nasiąknie on wodą. Aby zachować estetyczny wygląd paneli kompozytowych powinniśmy myć je regularnie i od razu usuwać z nich wszelkie zabrudzenia - zapobiegnie to ich wniknięciu w głębsze warstwy włókna desek.

Przeczytaj także: Oświetlenie tarasu — jak oświetlić taras i balkon? Podpowiadamy

Jak pielęgnować posadzkę tarasową wykończoną deską kompozytową?

Jak pozbyć się plam z desek tarasowych kompozytowych?

Znajdujące się na powierzchni tarasu z deski kompozytowej zabrudzenia powinny ustąpić pod wpływem wody z delikatnym środkiem czyszczącym, np. z płynem do mycia naczyń. Jeśli zabieg ten nie odniesie skutku, warto sięgnąć po specjalny preparat do czyszczenia desek kompozytowych. Środek ten skutecznie usunie wszelkie zabrudzenia - nawet te dość uporczywe, np. z sadzy czy atramentu. Doskonale rozpuści on również tłuste ślady po oleju, ułatwiając nam ich starcie z powierzchni tarasu.

Jeśli sposoby te zawiodą, zawsze możemy delikatnie zetrzeć wyjątkowo uporczywe zabrudzenia przy pomocy miękkiej, drucianej szczotki lub wełny stalowej. Zeszlifowane przez nas miejsce początkowo będzie nieco jaśniejsze niż deska. Bez obaw – po kilku tygodniach kolor elementu ujednolici się.

Usuwanie zarysowań z paneli kompozytowych – o czym warto pamiętać?

Deski tarasowe kompozytowe są podatne na powstawanie rys i zadziorów tak samo jak każdy inny (dość miękki) materiał służący do wykańczania posadzki. Wyróżniają się jednak tym, że powstałe zadrapania zrównają swój koloryt z deską w ciągu kilku tygodni - dzięki temu nie powinny się one rzucać w oczy.

Niewielkie zarysowania powierzchni i zadziory możemy z łatwością usunąć z deski kompozytowej samodzielnie. Do wykonania pracy potrzebujemy jedynie:

Zadziory powinniśmy ścierać zdecydowanymi, posuwistymi ruchami zgodnymi z ułożeniem ryflowania. W ten sposób z łatwością przywrócimy tarasowi z deski kompozytowej estetyczny wygląd. Pamiętajmy, aby po wykonaniu pracy oczyścić taras z pyłu wytworzonego podczas ścierania.

Zobacz też: Odświeżamy balkon na wiosnę i lato

Jak pielęgnować posadzkę tarasową wykończoną deską kompozytową?

Porada eksperta

Zanim zaczniesz wygładzać zadziory na podłodze tarasowej, przeprowadź próbę na niewielkim fragmencie paneli kompozytowych w mało widocznym miejscu. Jeśli efekt będzie zadowalający, możesz kontynuować pracę na pozostałej powierzchni tarasu.

Deska tarasowa kompozytowa a warunki atmosferyczne

W początkowej fazie użytkowania tarasu z deski kompozytowej może on źle reagować na opady deszczu - na powierzchni posadzki mogą pojawiać się nieestetyczne zacieki. Ślady te powinny samoczynnie zniknąć po kilku tygodniach. Jeśli chcemy pozbyć się ich „od ręki”, możemy zetrzeć je przy pomocy wełny stalowej lub miękkiej, drucianej szczotki.

Zimą bez trudu pozbędziemy się śniegu i lodu z tarasu z deski kompozytowej. Lód z łatwością usuniemy przy pomocy chlorku wapnia czy soli kamiennej. Po jego rozpuszczeniu szybko pozbądźmy się chlorku czy soli z powierzchni tak, by deska kompozytowa nie wchłonęła środka.

Przy usuwaniu śniegu możemy zastosować klasyczną łopatę do śniegu. Pamiętajmy jednak, by używać jej tak, aby nie zarysować powierzchni paneli kompozytowych. Warto też odśnieżać taras w kierunku zgodnym z ułożeniem ryfli - wtedy ewentualne zarysowania będą mniej widoczne.

Co zrobić, gdy taras z deski kompozytowej traci równomierny kolor?

Promieniowanie słoneczne i wilgoć mogą wpłynąć na nieznaczną zmianę koloru deski kompozytowej na taras. Proces ten jest całkowicie naturalny, a powoduje go absorpcja wody przez jej włókna i działanie promieniowania UV. Wybarwianie elementu może przebiegać nawet do kilkunastu tygodni od jego zamontowania na posadzce, później jego odcień ustabilizuje się.

Uwaga!

Kolor paneli kompozytowych może się zmienić pod wpływem słońca o 1-2 tony. Warto wziąć ten fakt pod uwagę już na etapie wybierania odpowiedniego produktu w sklepie – w ten sposób unikniemy późniejszego rozczarowania efektem uzyskanym na naszej posadzce tarasowej.

Jeśli chcemy, aby taras wybarwił się równomiernie, przez pierwsze tygodnie często zmieniajmy położenie postawionych na nim mebli i dekoracji. Dzięki temu taras z desek kompozytowych będzie przez cały czas tak samo naświetlony i zyska jednolity odcień. Jeśli tego nie zrobimy, na naszej posadzce tarasowej pojawią się nierównomierne, jaśniejsze i ciemniejsze miejsca.

Jak pielęgnować posadzkę tarasową wykończoną deską kompozytową?

Deska tarasowa kompozytowa zasadniczo nie wymaga olejowania ani stosowania specjalistycznych środków konserwujących i impregnatów. Możemy jednak wykorzystać specjalne preparaty, które przywrócą jej równomierny koloryt. Jeśli chcemy nieco odnowić wyblakłe pod wpływem słońca deski tarasowe, wykorzystajmy specjalny preparat do renowacji kompozytu. Uwydatni on ich kolor, a także zabezpieczy je przed powstawaniem plam. Środek ten warto zastosować także wiosną, aby usunąć nieco poszarzały po zimie odcień elementu.

Pielęgnacja tarasu z desek kompozytowych nie jest zbyt uciążliwa, choć wymaga poświęcenia pewnego czasu - chociażby na usunięcie zabrudzeń i zeszlifowanie ewentualnych zadziorów. Jeśli jednak będziemy odpowiednio dbać o nasz taras, zachowa on estetyczny wygląd i funkcjonalność na lata.