Montaż kabiny prysznicowej – instrukcja krok po kroku

Kabiny prysznicowe z brodzikami to jedne z najchętniej wybieranych elementów wyposażenia łazienki. Idealnie spełniają swoją funkcję w niewielkiej łazience, natomiast w większym wnętrzu stanowią zgrany duet z wanną. Jak wykonać montaż kabiny z brodzikiem samodzielnie? Przedstawiamy, jakie narzędzia będą Ci potrzebne oraz omawiamy instrukcję montażu krok po kroku.

Decydując się na samodzielny montaż kabiny prysznicowej, warto poprosić kogoś o pomoc. Na niektórych etapach pracy przyda się bowiem więcej niż jedna para rąk. 

Montaż kabiny prysznicowej krok po kroku

Montaż brodzika

Pierwszym etapem pracy jest zamontowanie brodzika w odpowiednim miejscu. Najpierw jednak musimy go wypoziomować, na co pozwala znajdujący się u spodu brodzika stelaż. Następnie przytwierdzamy brodzik do ściany za pomocą uchwytów dołączonych do zestawu. Podłączamy rurę odpływową, a następnie uszczelniamy ją. Teraz możemy wypełnić silikonem sanitarnym miejsca styku brodzika ze ścianą. Kiedy całość jest już stabilna, pozostaje przytwierdzenie osłony prysznica.

Składanie osłony

Zanim przymocujemy osłonę do brodzika, niezbędne będzie jej złożenie. Do górnych i dolnych szyn wsuwamy łączniki i przytwierdzamy je za pomocą wkrętów. W szczeliny dolnych elementów wsuwamy pionowe profile, które także łączymy wkrętami. Wstępnie łączymy je z górną szyną, jednak nie wciskamy ich jeszcze do samego końca – w ten sposób uzyskujemy stabilną ramę osłony prysznica.

Montaż szyb

Gotowy stelaż wypełniamy szybami. Aplikujemy silikon sanitarny na dolną szynę, by uszczelnić jej połączenie z szybą. Niektóre modele kabin mogą posiadać już w tym miejscu uszczelkę. Szybę wkładamy w ramę i u dołu blokujemy ją, przykręcając we właściwym miejscu specjalny zaczep. Pomiędzy szybę a pionowy profil nakładamy uszczelkę – możemy posmarować ją płynem do naczyń, aby łatwiej umieścić ją w wybranym miejscu. Uszczelkę wciskamy maksymalnie głęboko. 

Analogiczne czynności powtarzamy z drugiej strony stelaża, montując drugą szybę. Następnie aplikujemy warstwę silikonu w miejscu styku szyb z górną szyną – dociskamy ją do końca, dokręcamy zaczepy i skręcamy z pionowymi profilami. Nakładamy zaślepki na zaczepy – osłona kabiny jest już gotowa.

Montaż osłony na brodziku

Aby zamocować osłonę na brodziku, w jej pionowych profilach umieszczamy profile montażowe, a następnie ustawiamy ją na brodziku. Sprawdzamy, czy osłona przylega na całym obwodzie do brodzika oraz, czy jej ściany znajdują się w pionie. Odrysowujemy ołówkiem linie, wzdłuż których osłona styka się ze ścianą i zdejmujemy ją. Profile montażowe wyciągamy i przykładamy do odrysowanych na ścianie linii. Zaznaczamy miejsca, w których wiercimy otwory na kołki – używamy do tego wiertła o odpowiedniej średnicy. 

Gdy umieściliśmy kołki w ścianie, na powierzchnię profili nakładamy silikon, by uszczelnił miejsce ich styku z murem. Profile przytwierdzamy w wyznaczonym miejscu. Na spód dolnej szyny ramy nakładamy silikon, po czym całą osłonę ustawiamy na brodziku – profile pionowe nasuwamy przy tym na profile montażowe. Wkręcamy wkręty, które połączą ścianki kabiny prysznicowej z profilami montażowymi. Pionowe profile wykańczamy zaślepkami, a krawędzie szyb – uszczelkami.

Montaż kabiny prysznicowej

Przymocowanie i regulacja drzwi kabiny

Pozostaje już tylko przymocowanie drzwi kabiny – w tym celu przytwierdzamy do nich rolki, które umożliwią ich poruszanie się. Zaczynamy od rolek górnych, które dzięki śrubom umożliwiają wyregulowanie drzwi. Śruby te zakrywamy zaślepkami. Po odwróceniu drzwi mocujemy rolki dolne. 

Śruby zakrywamy zaślepkami i wieszamy drzwi – górne rolki zaczepiamy na górnej szynie, dolne – na dolnej (w tym celu przyciskamy znajdujący się na nich specjalny przycisk). Regulujemy rolki, by drzwi z łatwością się przesuwały. Na brzegu drzwi montujemy uszczelkę i przymocowujemy do niej uchwyty do otwierania. Od zewnątrz uszczelniamy jeszcze silikonem miejsce styku brodzika z dolną szyną ramy. Po upłynięciu dobry i wyschnięciu silikonu możemy sprawdzić, czy zamontowana kabina jest w pełni szczelna.

Montaż kabiny prysznicowej – diabeł tkwi w szczegółach

Chociaż montaż kabiny prysznicowej w większości modeli jest możliwy do wykonania samodzielnie, pamiętaj, aby wybrać taki, który sprawi najmniej problemów. Montaż kabiny prysznicowej z głębokim brodzikiem polecany jest, gdy wlot do kanalizacji ulokowany jest wysoko. Przy niskim wlocie wybierz niski brodzik. 

Montaż kabiny prysznicowej Beloya nie powinien sprawić problemu, nawet gdy nie masz doświadczenia w tego typu pracy. Podobnie fachowcy oceniają montaż kabiny prysznicowej Onega. W obu seriach kabin prysznicowych znajdziesz model, który będzie idealnie pasował do brodzika i stylu łazienki.

Montaż kabiny prysznicowej – potrzebne narzędzia

Zanim przystąpisz do montażu kabiny prysznicowej, przygotuj sobie niezbędne narzędzia. Podczas pracy przydadzą Ci się:

Niezbędne będę również akcesoria montażowe, takie jak kołki rozporowe oraz silikon sanitarny. Warto mieć pod ręką również nóż kuchenny oraz płyn do mycia naczyń.

Do wybranej kabiny prysznicowej producent powinien dołączyć również komplet elementów: wkręty, uchwyty montażowe, uszczelki, rolki oraz zaślepki. 

Jesteśmy przekonani, że samodzielny montaż kabiny prysznicowej nie sprawi Ci żadnego problemu. Aby jeszcze bardziej ułatwić Ci pracę, zachęcamy do obejrzenia naszego filmu instruktażowego, który przedstawia montaż kabiny prysznicowej z brodzikiem krok po kroku.