Jak silikonować brodzik? Samodzielne uszczelnianie kabin prysznicowych

Szukasz instrukcji, jak silikonować brodzik? Dobrze trafiłeś! Montaż każdej kabiny prysznicowej powinien być zakończony dokładnym uszczelnieniem miejsc stykowych. Proces ten gwarantuje pełną funkcjonalność urządzenia sanitarnego. Co bardzo ważne, z uszczelnieniem kabiny prysznicowej możesz sobie z łatwością poradzić sobie sam, pozostawiając telefon do fachowca na inne, bardziej wymagające okazje. A więc po kolei: jak uszczelnić silikonem kabinę prysznicową?

Przejdź do następnych akapitów:

Uszczelnienie kabiny prysznicowej za pomocą silikonu to wcale nie taka trudna sztuka. Nie musisz wzywać do tego pomocy złotej rączki. Wystarczy, że w sklepie budowlanym, np. w Castoramie, kupisz odpowiednie narzędzia i materiały. W łazience zawsze wykorzystuj środki, które poradzą sobie w wilgotnym środowisku. Zobacz, jak krok po kroku silikonować brodzik prysznicowy i jaki silikon do tego wybrać.

Uszczelnianie kabin prysznicowych − po co?

Dlaczego właściwie należy uszczelnić kabinę prysznicową? Sam produkt przywieziony ze sklepu z elementami sanitarnymi nie jest wodoszczelny. Przedostająca się przez szczeliny woda doprowadzić może do rozwoju pleśni i grzybów, co pozostawia nie tylko nieprzyjemny zapach, ale przede wszystkim jest bardzo szkodliwe dla zdrowia. 

Miejsce łączenia poprawnie zmontowanego brodzika prysznicowego z nieruchomymi częściami kabiny lub z samą ścianą należy odpowiednio zasilikonować, czyli uszczelnić nieprzepuszczającym wody materiałem. 

jak-silikonować-brodzik

Silikonowanie kabiny i brodzika − czym uszczelniać?

Aby skutecznie uszczelnić kabinę prysznicową, należy wiedzieć, jakich produktów użyć do tego celu. Stosujemy w tym przypadku specjalne uszczelniacze sanitarne, które mają odpowiednie właściwości. Dlaczego? Mowa tutaj nie tylko o odporności na działanie wilgoci, ale także rozwój mało estetycznych i niebezpiecznych dla zdrowia grzybów i pleśni, które doskonale rozwijają się w wodnym środowisku. 

Warto również stawiać na środki, które są odporne na wysoką temperaturę i detergenty, a ponadto stosunkowo szybko wysychają po nałożeniu, umożliwiając tym samym szybkie korzystanie z kabiny prysznicowej.

Silikonowanie kabiny powinno być wykonane silikonem kwaśnym octowym, silikonem sanitarnym neutralnym lub silikonem neutralnym. Silikon kwaśny to środek, który w czasie utwardzania wytwarza kwas octowy. Ma on specyficzny, nieprzyjemny octowy zapach. Zaletą tego typu produktów do zabezpieczania szczelin i łączeń jest to, że bardzo dobrze przylegają do wszelkich powierzchni gładkich. Ze względu na swój odczyn pH mogą jednak niszczyć powierzchnie metali czy nawet betonu, który jest zasadowy. Nie jest też najlepszy do brodzików akrylowych czy wykonanych z innych tworzyw sztucznych − silikon kwaśny ma dość słabą przyczepność do tego rodzaju powierzchni. Dlaczego więc poleca się sanitarny silikon kwaśny do łazienek? Z racji tego, że jest odporny na wilgoć oraz wszelkiego rodzaju pleśnie. 

Silikon neutralny czy sanitarny silikon neutralny, jak sama nazwa wskazuje ma odczyn pH neutralny. Oznacza to, że podczas jego nakładania nie będziesz odczuwać charakterystycznego octowego zapachu − kwas octowy się nie wytrąca. Nie reaguje więc z większością powierzchni i dobrze przylega do tworzyw sztucznych, metali (np. aluminium) oraz luster. Jest na tyle odporny na wilgoć i środki chemiczne, że można go używać nawet na zewnątrz. 

Warto zwrócić też uwagę, że silikony sanitarne posiadają w sobie dodatki o charakterze biobójczym, dzięki temu nie ulegają zasiedleniu przez grzyby, pleśnie i inne drobnoustroje, które wykwitają w ciepłym i wilgotnym środowisku łazienki. 

Do wyboru pozostaje jeszcze kolor silikonu. Najczęściej wybiera się w tym celu silikon biały, który wtapia się w odcień brodzika. Silikonowe uszczelnienie powinno być dobrane do koloru fug. Jeżeli masz czarną łazienkę z ciemnymi fugami i ciemną zabudową sanitarną, biały silikon będzie wyglądał mało ciekawie. Lepiej kupić więc środek w odpowiednim kolorze. Na rynku pojawiają się także uniwersalne silikony przezroczyste. 

Zanim zaczniesz silikonować brodzik, kup jeszcze specjalną wyciskarkę do silikonu. Pomoże Ci ona precyzyjnie wypełniać szczeliny wokół kabiny prysznicowej oraz innych urządzeń sanitarnych. Ma ona najczęściej uniwersalny wymiar i dopasować możesz do niej różne tuby z silikonem.

jak silikonować brodzik

Jak uszczelnić silikonem kabinę prysznicową? Gdzie umieścić silikon?

Dbając o prawidłowe i bezpieczne funkcjonowanie kabiny prysznicowej (zarówno dla Ciebie, jak i sąsiadów, którzy znajdują się pod Twoim mieszkaniem), najlepiej dokładnie uszczelnić wszystkie miejsca, które są narażone na przenikanie wody. Kabinę prysznicową zabezpiecz zatem przede wszystkim tam, gdzie brodzik łączy się z obudową i ścianami kabiny – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz – wykorzystuje się do tego najczęściej preparaty w kolorze białym. Uszczelnienia wymagają też miejsca, w których szyby brodzika łączą się z ramą – tutaj używamy najczęściej środków bezbarwnych.

Bardzo ważne jest dokładne wypełnienie każdej szczeliny, do której może dostać się woda. Lepiej nie ryzykować! Pozostawienie niezakrytych miejsc łączenia kabiny prysznicowej ze ścianą czy brodzikiem może spowodować przecieki, których nawet nie będziesz świadomy. A te w konsekwencji doprowadzić mogą do rozwoju pleśni i grzybów, które bardzo trudno usunąć z murów. Najczęściej jedynym sposobem na pozbycie się drobnoustrojów ze ścian jest generalny remont z kuciem tynków włącznie. Nie narażaj się więc na takie koszty i dokładnie uszczelnij silikonem wszystkie szczeliny wokół brodzika i kabiny prysznicowej. 

A jak uszczelnić kabinę prysznicową z hydromasażem? Choć panele hydromasażu najczęściej są już przystosowane do użytku pod wodą, jeżeli umieszcza się je bezpośrednio na ścianie, warto dodatkowo uszczelnić je silikonem. 

Jak silikonować kabinę prysznicową? Instrukcja krok po kroku

Zanim zaczniesz uszczelniać kabinę prysznicową, upewnij się, że każda powierzchnia, z którą będzie miał styk silikon jest idealnie sucha i nie ma na niej żadnych zabrudzeń czy pyłów. Silikonowanie najlepiej więc wykonać, zanim zaczniesz użytkować łazienkę, na etapie wykończenia. 

Odpowiedni środek uszczelniający nakłada się w pożądanym miejscu przy pomocy specjalnego wyciskacza lub pistoletu. Tubę z uszczelniaczem umieszcza się w urządzeniu, którego spust uwalnia znajdujący się wewnątrz preparat. Zanim jednak przystąpisz do aplikacji środka, powinieneś dokładnie przygotować podłoże, na które go naniesiesz. Chodzi tutaj głównie o oczyszczenie powierzchni, a także zabezpieczenie taśmą malarską okolicznych elementów, których nie będziesz uszczelniać. Pozwoli ona wyznaczyć idealną krawędź do nałożenia preparatu. Sam uszczelniacz nakładaj równomiernie na całej powierzchni z lekkim nadmiarem. Następnie wygładzamy zaaplikowaną warstwę, zbierając jednocześnie nałożony nadmiar jednym, ciągłym ruchem – możemy tego dokonać lekko zwilżonym w odrobinie mydła palcem lub przy użyciu specjalnie wyprofilowanej szpachelki.

Jak silikonować brodzik? Przejdźmy to krok po kroku

1. Osusz powierzchnie i krawędzie, w których będzie znajdował się silikon. 

2. Przyklej taśmę malarską wzdłuż silikonowanych szczelin − powinna ona wyznaczać tor silikonowania. 

3. Włóż silikon do pistoletu. 

4. Powoli zacznij wypełniać silikonem szczelinę − środek powinien wypełnić szczelinę bardzo dokładnie, nie tylko powierzchniowo.

5. Nim silikon zaschnie, usuń taśmę malarską. 

6. Uformuj specjalną szpachelką spoinę − możesz zwilżyć ją roztworem wody z mydłem. 

7. Odczekaj aż silikon dobrze się zwiąże, nim zaczniesz korzystać z prysznica. 

jak silikonować brodzik

Kiedy wymienić silikon wokół brodzika?

Nawet jeżeli wybierzesz silikon sanitarny octowy, który ma najlepsze właściwości biobójcze, może dojść do sytuacji, w której po pewnym czasie, na uszczelkach silikonowych pojawią się czarne kropki. To znak, że zaczęła rozwijać się tam pleśń lub wykwity grzyba. Zanim zaczniesz zdzierać wypełnienie szczelin, zacznij od zastosowania środka chemicznego o działaniu przeciwgrzybicznym. Jeżeli on nie podziała i czarny nalot nadal będzie się rozwijał na silikonie, czas na wymianę uszczelek. 

Jak wymienić stary silikon? Po pierwsze, w takiej sytuacji wymiany wymaga cała silikonowa fuga, a nie tylko pokryty pleśnią jej fragment. Chodzi tu o zapewnienie ciągłości uszczelnienia oraz o to, że drobnoustroje nadal mogą tkwić w uszczelce. Po drugie, stary, zagrzybiały silikon usuwaj delikatnie za pomocą ostrego noża. Nie wydzieraj uszczelki na siłę. Wystarczy, że precyzyjnie podważysz ją nożem i odetniesz od powierzchni stycznych. 

Oczyść dokładnie miejsce, w którym był silikon. Możesz ponownie wykorzystać środek grzybobójczy, aby upewnić się, że pod nową warstwą silikonu nie będzie ukrywał się grzyb. Osusz dokładnie powierzchnię, którą będziesz ponownie uszczelniać. Następnie za pomocą pistoletu do silikonu, ponownie, dogłębnie wypełnij miejsce łączenia brodzika ze ścianą lub z kabiną prysznicową i powtórz całą procedurę z formowaniem fugi. 

Już wiesz, jak silikonować brodzik w łazience – czas na zakupy!

Silikonowanie kabiny prysznicowej, brodzika czy umywalki nie jest wcale trudne. Możesz samodzielnie wykonać tę czynność w domu. Pamiętaj jednak, że najlepiej urządzenia sanitarne uszczelniać na etapie wykończenia łazienki, kiedy wszystkie powierzchnie są idealnie suche i nie ma ryzyka, że w szczelinach pod wpływem ciepła i wilgoci zaczęły tworzyć się pleśń lub grzyb. Do uszczelniania brodzika wybierz odpowiedni silikon, najlepiej sanitarny. Dobierz jego kolor do fug, choć uniwersalnym rozwiązaniem będzie silikon bezbarwny. Przy całej procedurze przyda Ci się także pistolet oraz taśma malarska. Wszystkie potrzebne narzędzia i środki znajdziesz na Castorama.pl.

 

Data publikacji: 19.05.2016