Produkty

Odnawiamy drewutnię

Odnawiamy drewutnię

Drewutnia to doskonałe miejsce do przechowywania drewna opałowego. Dzięki temu nie musimy całego zapasu trzymać wewnątrz domu. Mamy możliwość wcześniejszego kupna opału, posegregowania go i pozostawienia do wyschnięcia. To rozwiązanie wygodniejsze i skuteczniejsze – drewno się wówczas lepiej spala i wydziela więcej ciepła. Podobnie jak większość zewnętrznych konstrukcji drewnianych, tak i drewutnia wymaga jednak odpowiedniej pielęgnacji. Jak warto o nią zadbać, aby służyła nam przez długie lata?

mała drewutniaPrzygotowanie drewutni do renowacji

Zanim przystąpimy do jakichkolwiek prac renowacyjnych, powinniśmy przenieść wszystkie znajdujące się w drewutni elementy w inne miejsce. Wszystko po to, by móc łatwo dotrzeć do wszelkich trudno dostępnych zakamarków. Aby komponenty, z których jest zbudowana nasza drewutnia nadawały się do zabiegów renowacyjnych, powinny być dokładnie oczyszczone i odtłuszczone. Do tego może nam się przydać chociażby zwykła miotełka lub sporych rozmiarów pędzel z grubego włosia. Pozbywamy się w ten sposób zalegającego kurzu, piasku, błota, pajęczyn, kory, łyka oraz wszelkich pozostałych zabrudzeń. Jeśli na powierzchni drewutni rozwinęły się bardziej uciążliwe zanieczyszczenia, np. glony, możemy usunąć je przy użyciu myjki ciśnieniowej.

Zabezpieczanie drewna

Po dokładnym oczyszczeniu oraz wyschnięciu drewnianych elementów drewutni, możemy przystąpić do nałożenia na nie warstwy ochronnej w postaci odpowiedniego preparatu. Warto tutaj zdecydować się na użycie środka posiadającego takie same właściwości, jak ten, którym zabezpieczaliśmy drewno tuż po zbudowaniu drewutni. Warstwa ochronna powinna zabezpieczać drewno zarówno przed działaniem grzybów, pleśni, alg czy owadów, jak i przed niepożądanymi skutkami zjawisk atmosferycznych, takimi jak deszcz, śnieg czy promieniowanie słoneczne. Impregnaty, lakiery czy lazury ochronne wnikają w głąb drewna, skutecznie zwalczając szkodniki i utrwalając strukturę desek.

Malowanie

Po nałożeniu środka biobójczego, warto pomalować drewutnię, nakładając na jej drewniane elementy warstwę ochronno-dekoracyjną w postaci impregnatów koloryzujących lub kryjących, lazur czy też przeznaczonych do tego typu powierzchni farb (malując dach od wewnątrz, warto wybrać lazurę żelową, która nie skapuje na głowę). Dzięki temu konstrukcja jest dodatkowo zabezpieczona, a przy tym znacząco poprawia się jej wygląd – możemy tutaj zarówno nadać jej pożądany kolor, jak również uwydatnić naturalny rysunek słojów drewna. Warstwę ochronno-dekoracyjną należy nałożyć dwukrotnie w odstępie 24 godzin, szczególnie w miejscach, które są mocno narażone na niekorzystne działanie warunków pogodowych. Zarówno przed, jak i w trakcie malowania, należy wielokrotnie mieszać środek, który aplikujemy na powierzchnię drewna, dbając również o to, aby nakładane warstwy nie były zbyt grube, co może doprowadzić do łuszczenia się lazury czy farby.

Porada eksperta: papa asfaltowa Castorama

Jeśli dach naszej drewutni jest wykonany z samych desek, po pomalowaniu i wyschnięciu konstrukcji, warto rozważyć dodatkowe zabezpieczenie jego warstwy wierzchniej przy użyciu blachy lub papy.

Niezbędne wyposażenie:

- miotełka lub szeroki pędzel;

- okulary ochronne;

- maska ochronna;

- rękawiczki robocze;

- środek grzybobójczy;

- środek dekoracyjny;

- zestaw pędzli .

Ważne!

Odnawianie drewutni warto wykonywać latem, w słoneczne i suche dni. Warstwę ochronną i dekoracyjną należy nakładać przy temperaturze od 5 do 25 stopni Celsjusza. Samo drewno powinno wykazywać wówczas około 18-procentową wilgotność.

 

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Czym pokryć dach? Przegląd materiałów, które możesz wykorzystać

Czym pokryć dach? Przegląd materiałów, które możesz wykorzystać
Dach to nie tylko ochrona przed deszczem i śniegiem – to również widoczny element każdego domu. Czym pokryć dach, aby najlepiej chronił w...
Czytaj więcej

Dach z papy - konserwacja pokrycia dachowego i naprawa papą termozgrzewalną

Dach z papy - konserwacja pokrycia dachowego i naprawa papą termozgrzewalną
Czarna papa to domena dachów płaskich, tych domów, które mają charakterystyczny kształt kwadratu. Do dziś pełnią one funkcję mocnego pokrycia dachoweg...
Czytaj więcej

Gdzie wykorzystać dachówkę świetlikową?

Gdzie wykorzystać dachówkę świetlikową?
Dachówki świetlikowe stanowią jeden z nowszych materiałów budowlanych i rodzajów pokryć dachowych. Kiedy warto je zastosować i jakie są ich właściwośc...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Odnawiamy drewutnię