Jak odnowić drewniane meble ogrodowe?

Jeśli po zimie zauważyliśmy, że nasze drewniane meble ogrodowe nie wyglądają już tak pięknie jak kiedyś, mamy do wyboru dwie opcje: wymienić je na nowe lub poddać renowacji. Odnawianie krzeseł i stołów możemy wykonać samodzielnie, postępując zgodnie z zawartymi poniżej wskazówkami.

Malowanie drewnianego fotela ogrodowego

Krok I – oczyszczanie powierzchni drewnianych mebli

Pierwszym zabiegiem, któremu podamy nasze meble ogrodowe, będzie dokładne oczyszczenie ich powierzchni. Jeśli drewno nie było wcześniej pokrywane powłokami malarskimi lub ochronnymi, wówczas musimy je odtłuścić, usunąć wszelkie zabrudzenia oraz delikatnie przeszlifować ich powierzchnię. W przypadku krzeseł i stołów, na których znajdują się warstwy farb i impregnatów, konieczne będzie dokładniejsze oczyszczenie. Przede wszystkim należy pozbyć się łuszczących się powłok – najlepiej jednak usunąć całą farbę i doprowadzić drewno do stanu surowego. Potrzebna do tego będzie szlifierka z papierem o grubej ziarnistości. Dla estetyczniejszego efektu możemy po całym procesie skorzystać również z papieru o mniejszej ziarnistości, który wyrówna i wygładzi podłoże.

Po tym procesie konieczne jest umycie mebli wodą z detergentem, a następnie opłukanie samą wodą. Dzięki temu pozbędziemy się wszelkich pozostałości oraz pyłu, a nasze meble zaraz po wyschnięciu będą gotowe do dalszej renowacji.

Porada eksperta

Inną metodą pozbywania się powłok malarskich jest stosowanie specjalnych środków chemicznych. Ich działanie zakłada rozmiękczenie farb na tyle, aby ich odrywanie od podłoża było łatwiejsze – wówczas można stare warstwy usunąć, korzystając ze szpachelki.

Odnowa mebli ogrdowych drewnianych

Krok II – zabezpieczenie drewna

Elementy architektury ogrodowej wykonane z drewna są ciągle narażone na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Muszą znosić deszcz, intensywne promieniowanie UV, a także są w większym stopniu niż meble domowe narażone na ataki grzybów i pleśni. W związku z tym podczas wybierania środka ochronnego zwróćmy uwagę, aby zabezpieczał przed wilgocią, promieniami UV oraz mikroorganizmami. W tej roli doskonale sprawdzą się wszelkiego rodzaju impregnaty do drewna. Jeśli planujemy zachować naturalny charakter mebli ogrodowych, możemy wybrać preparaty delikatnie koloryzujące – pod nimi widoczne będą słoje i rysunki drewna, ale cała powierzchnia zyska mocniejszy odcień. Jeśli jednak planujemy dodatkowo malować krzesła i stoły farbą, wówczas wybierzmy impregnat bezbarwny.

Zestaw mebli ogrodowych drewnianych Castorama

Krok III – malowanie mebli ogrodowych

Przede wszystkim zastanówmy się, czym będziemy malowali nasze meble. Do wyboru mamy bejce i lakierobejce, które podobnie jak impregnaty koloryzujące pozwalają zachować naturalny charakter drewna, farby akrylowe, a nawet farby w sprayu. Proces malowania powinien odbywać się przy małej wilgotności powietrza oraz niezbyt wysokiej temperaturze – upał przyspieszy proces wysychania farby, przez co będzie ona mniej trwała.

Większość farb i bejc możemy nakładać za pomocą pędzla, wałka lub natrysku, w zależności od preferowanej metody. Możliwe, że trudno dostępne miejsca trzeba będzie poprawić niewielkim, okrągłym pędzlem. Liczbę warstw malowania określa producent preparatu, choć najczęściej są to dwie powłoki – drugie malowanie należy wykonywać po dokładnym wyschnięciu pierwszej warstwy. Tak odnowione meble będą służyły nam dłużej, a jednocześnie staną się piękną dekoracją ogrodu. Sprawdźmy również, jak dbać o meble ogrodowe.

Data publikacji: 17.04.2018