Produkty

Budujemy wiatę do przechowywania drewna

Budujemy wiatę do przechowywania drewna

Kiedy nadchodzi sezon grzewczy, należy się na niego odpowiednio przygotować, w szczególności jeśli posiadamy kominek lub piec na drewno. Materiał do opalania trzeba zamówić i składować w dobrze przystosowanym miejscu, tak aby nie mókł. Często decydujemy się również na zakup drewna, które należy jeszcze przez parę miesięcy sezonować – musimy stworzyć mu do tego należyte warunki.

wiata na drewnoKiedy budujemy drewutnię

Wiatę do przechowywania drewna opałowego możemy zbudować, jeśli na swojej posesji nie posiadamy żadnej szopy, dużego garażu czy zadaszenia przy ścianie domu – słowem, nie mamy odpowiedniego miejsca do składowania opału. Często decydujemy się na stworzenie specjalnej drewutni już po jakimś czasie mieszkania w domu jednorodzinnym, a czasami taka decyzja zapada tuż po wprowadzeniu się, kiedy jeszcze zostało trochę czasu do nadejścia przymrozków. Jedno jest pewne, wiatę do składowania drewna kominkowego warto posiadać. Zapewnia nam ona bezpieczne przechowywanie materiału opałowego, podnosi walory estetyczne podwórka, a co najważniejsze – chroni drewno.

Jeśli chcemy postawić drewutnię na naszej działce, musimy oczywiście zerknąć, co mówi o tym prawo budowlane. Możemy śmiało stawiać wolnostojący budynek gospodarczy, jeśli jego powierzchnia nie przekracza 25 m² i ma on mieścić się na terenie naszej działki budowlanej.

Wybierzmy odpowiednie miejsce na posesji, które posłuży nam do ustawienia w nim drewutni. Powinno mieścić się w miarę bliskiej odległości od domu, być możliwie jak najbardziej płaskie i nie ograniczać możliwości poruszania się po terenie – na przykład samochodem. Dobrym pomysłem jest dobudowanie drewutni do wybranej ściany, muru czy płotu – w ten sposób zaoszczędzimy sobie nieco pracy. Wiata może być stworzona poprzez zadaszenie wychodzące z elewacji po którejś stronie od wejścia do domu – zapewni nam to wygodę korzystania z niej, a dodatkowo składowane drewno będzie tworzyło swoistą warstwę izolującą.

wiata na drewno CastoramaCzego potrzebujemy do zbudowania wiaty na drewno?

Przed budową należy przede wszystkim wykonać projekt wiaty. Możemy w tym wypadku poprosić kogoś, kto zna się na inżynierii budowlanej, co da nam pewność, że wiata będzie trwała i jej elementy nie zawalą się lub nie ulegną innym zniszczeniom. Musimy również przemyśleć koszty i dostosować do nich rodzaj drewutni. Najważniejszymi elementami, które trzeba uwzględnić w jej konstrukcji, są podłoga i dach – reszta może być wykonana z łatwo dostępnego drewna budowlanego – krokwi i więźby. Zdecydujmy, czy wykonujemy wylewkę, czy tylko stelaż – drewno powinno być odseparowane od ziemi. Z kolei dach możemy wykonać na wiele różnych sposobów; jego kształt w dużej mierze powinien także zależeć od charakteru zim, które panują na naszych terenach – jeśli zauważamy w naszej okolicy duże opady śniegu co roku, nie może być płaski. Wybierzmy do jego stworzenia dachówki, same deski, blachę lub gonty. Niektóre narzędzia, których możemy potrzebować do samodzielnego zbudowania drewutni, to szlifierka kątowa, piła ukosowa, imadło, wiertarka, młotek.

Niekiedy warto rozeznać się, co w kwestii wiat na drewno kominkowe oferuje rynek. Może okazać się, że bardziej opłacalny – również pod względem czasowym – będzie zakup gotowego produktu. Jeśli nie mamy odpowiednich narzędzi i miejsca do wykonywania pracy, zastanówmy się, czy warto zabierać się za samodzielne tworzenie konstrukcji.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Wiata garażowa – z czego zbudować?

Wiata garażowa – z czego zbudować?
Wiata garażowa stanowi alternatywę dla tradycyjnego garażu. Jest przede wszystkim zabezpieczeniem dla samochodu, choć może pełnić także dodatkowe funk...
Czytaj więcej

Elementy małej architektury ogrodowej – pomysły na samodzielne wykonanie

Elementy małej architektury ogrodowej – pomysły na samodzielne wykonanie
Wygodny ogród, w którym przyjemnie się wypoczywa, powinien być odpowiednio wyposażony. Dzięki elementom małej architektury ogrodowej łatwiej jest utrz...
Czytaj więcej

Drewniane dekoracje ogrodowe, które możesz wykonać samodzielnie

Drewniane dekoracje ogrodowe, które możesz wykonać samodzielnie
Jeśli szukamy pomysłu na nietypowe wykończenie ogrodu i jeśli chcemy wprowadzić do niego dekoracje z naturalnych materiałów, które ubarwią przydomową ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Budujemy wiatę do przechowywania drewna