Drewutnia – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku

Kiedy nadchodzi sezon grzewczy, należy się na niego odpowiednio przygotować, w szczególności, jeśli posiadamy kominek lub piec na drewno. Drzewo na opał powinno być przechowywane w suchym i bezpiecznym miejscu. Najlepiej sprawdzi się do tego drewutnia. Z tego artykułu dowiesz się, jak jakie są zalety tego typu wiaty na drewno oraz jak zrobić ją krok po kroku.

Przejdź do następnych akapitów:

Wiata na drzewo – zalety

Kiedy drewutnia może okazać się przydatna? Wiatę do przechowywania drewna opałowego warto zbudować, jeśli na swojej posesji nie posiadasz żadnej szopy, dużego garażu czy zadaszenia przy ścianie domu – słowem, nie masz odpowiedniego miejsca do składowania opału. 

Często decydujemy się na stworzenie specjalnej drewutni już po jakimś czasie mieszkania w domu jednorodzinnym, a czasami taka decyzja zapada tuż po wprowadzeniu się, kiedy jeszcze zostało trochę czasu do nadejścia przymrozków. Jedno jest pewne, wiatę do składowania drewna kominkowego warto mieć. Zapewnia nam ona bezpieczne przechowywanie materiału opałowego, dzięki czemu drewno przez całą zimę będzie suche i gotowe do użycia. Nowoczesna drewutnia podnosi również walory estetyczne podwórka, a co najważniejsze – chroni drewno przed czynnikami atmosferycznymi. 

drewutnia

Zbuduj drewutnię krok po kroku

Teraz przedstawimy Ci instrukcję, jak powinna być zbudowana drewutnia. Przeprowadzimy Cię przez ten proces krok po kroku, dzięki czemu bez problemu na Twoim podwórku pojawi się zadaszenie na drewno!

Krok 1 – zaplanuj położenie i powierzchnię

Podstawą do zbudowania czegokolwiek, również drewutni, jest dobry plan. Jeśli chcemy postawić drewutnię na naszej działce, na początek musimy oczywiście zerknąć, co mówi o tym prawo budowlane. Możemy śmiało stawiać wolnostojący budynek gospodarczy, jeśli jego powierzchnia nie przekracza 25 m² i w całości mieści się na terenie naszej działki budowlanej. Twoja wiata na drewno musi więc być tak zaplanowana, aby nie przekroczyć dozwolonej powierzchni.

Następnie wybierz odpowiednie miejsce na posesji, które posłuży do ustawienia w nim drewutni. Powinno mieścić się w miarę bliskiej odległości od domu, być możliwie jak najbardziej płaskie i nie ograniczać możliwości poruszania się po terenie – na przykład samochodem. Dobrym pomysłem jest dobudowanie drewutni do wybranej ściany, muru czy płotu – w ten sposób zaoszczędzimy sobie nieco pracy. Wiata może być stworzona poprzez zadaszenie wychodzące z elewacji po którejś stronie od wejścia do domu – zapewni nam to wygodę korzystania z niej, a dodatkowo składowane drewno będzie tworzyło swoistą warstwę izolującą.

Krok drugi – projekt drewutni

Przed budową należy przede wszystkim wykonać projekt wiaty. Możemy w tym wypadku poprosić kogoś, kto zna się na inżynierii budowlanej, co da nam pewność, że drewutnia będzie trwała i jej elementy nie zawalą się lub nie ulegną innym zniszczeniom. Musimy również przemyśleć koszty i dostosować do nich rodzaj drewutni.

Krok trzeci – budowanie

Najważniejszymi elementami, które trzeba uwzględnić w jej konstrukcji, są podłoga i dach – reszta może być wykonana z łatwo dostępnego drewna budowlanego – krokwi i więźby. Ciekawym pomysłem jest również drewutnia z palet. Nieużywane palety, możesz zagospodarować, budując praktyczną i solidną wiatę.

Kolejna ważna kwestia to decyzja, czy wykonujemy wylewkę, czy tylko stelaż – drewno powinno być odseparowane od ziemi. Z kolei dach możemy wykonać na wiele różnych sposobów. Jego kształt w dużej mierze powinien także zależeć od charakteru zim, które panują na twoich terenach – jeśli zauważysz w swojej okolicy duże opady śniegu co roku – nie może być płaski. Wybierz do jego stworzenia dachówkę, deski, blachę lub gonty. Niektóre narzędzia, których możesz potrzebować do samodzielnego zbudowania drewutni to szlifierka kątowa, piła ukosowa, imadło, wiertarkamłotek.

Niekiedy warto rozeznać się, co w kwestii wiat na drewno kominkowe oferuje rynek. Może okazać się, że bardziej opłacalny – również pod względem czasowym – będzie zakup gotowego produktu. Jeśli nie mamy odpowiednich narzędzi i miejsca do wykonywania pracy, zastanówmy się, czy warto zabierać się za samodzielne tworzenie konstrukcji.

Jak dbać o drewutnię?

Drewutnia od czasu do czasu wymaga przeprowadzenia renowacji. Jak się do tego zabrać? Zacznij od dokładnego oczyszczenia. Pozbądź się kurzu, pajęczyn, kory i innych zabrudzeń. Po dokładnym oczyszczeniu oraz wyschnięciu drewnianych elementów drewutni możesz przystąpić do nałożenia na nie warstwy ochronnej w postaci odpowiedniego preparatu. Warto tutaj zdecydować się na użycie środka posiadającego takie same właściwości, jak ten, którym zabezpieczaliśmy drewno tuż po zbudowaniu drewutni. Po nałożeniu środka biobójczego warto pomalować drewutnię, nakładając na jej drewniane elementy warstwę ochronno-dekoracyjną w postaci impregnatów koloryzujących lub kryjących, lazur czy też przeznaczonych do tego typu powierzchni farb.

drewutnia

Jak ocenić, czy drewutnia będzie solidna?

Już wiesz, jak wykonać wiatę na drewno. Jak jednak ocenić, czy drewutnia spełni swoje zadanie? Przede wszystkim powinna być umiejscowiona w dobrze nasłonecznionym punkcie, aby drewno mogło schnąć. Warto także zwrócić uwagę na często popełniane błędy przy budowie drewutni. Niekiedy zdarza się, że wiaty budowane są tuż przy podłożu. Podest drewutni powinien jednak być uniesiony nad podłożem, aby zapewnić obieg powietrza.

Chcesz, aby na Twoim podwórku pojawiła się drewutnia? Odwiedź Castoramę i sprawdź, jakie materiały do budowy wiaty na drewno znajdziesz w naszym sklepie!

Data publikacji: 08.09.2016