Produkty

Okładzina imitująca kafle – czy warto?

Okładzina imitująca kafle – czy warto?

Najpopularniejszym sposobem na wykończenie ścian w takich pomieszczeniach, jak kuchnia czy łazienka jest wciąż położenie płytek ceramicznych. Nic dziwnego – są i funkcjonalne, i estetyczne. Alternatywę dla nich stanowią kafle dekoracyjne, wykonane z twardej folii PCV. Zobaczmy, czy warto.

Czym jest okładzina imitująca płytki ceramiczne?

Okladzina w kuchni imitująca białe kafleTen rodzaj wykończenia ściany przypomina nieco linoleum podłogowe, ale kojarzy się również z tapetami. Elastyczny i gruby materiał tworzy okładzinę, którą w kawałkach przyklejamy do powierzchni pionowych. Idea kafli dekoracyjnych z tworzywa polega na tym, aby imitować wykończenie płytkami ceramicznymi. Dostępne w arkuszach przypominają wykładziny PCV, które stosujemy na podłogi. Mają również podobne właściwości. Dowiedzmy się, jakie.

Zalety kafli dekoracyjnych z PCV

Okładzina ścienna, imitująca płytki ceramiczne, ma być docelowo wykorzystana w tych pomieszczeniach, w których najczęściej stosuje się kafle. Musi być zatem przystosowana do dużej wilgoci i odporna na zabrudzenia, a także łatwa w czyszczeniu. Rzeczywiście – powierzchnia okładziny wykonanej z folii PCV niczym nie ustępuje w tych cechach glazurze. Taki rodzaj tapety jest szczególnie odporny na oddziaływanie wody, nawet w bezpośrednim kontakcie. Możemy ją również swobodnie czyścić za pomocą gąbek i standardowych detergentów – zabrudzenia schodzą z niej bardzo łatwo.

Czy wiesz, że…?

Być może największą zaletą okładziny imitującej kafle jest jej cena. Dla porównania – do ułożenia 1 m² płytek ceramicznych potrzebujemy około 50 zł, natomiast koszt jednego kafla dekoracyjnego o wymiarach 58 cm x 44 cm to około 8 zł. Taka okładzina jest więc bardzo tania.

Okladzina z imitacją cegalnej ścianyInną zaletą okładziny imitującej płytki ceramiczne jest jej łatwość montażu. Do jej ułożenia nie potrzebujemy specjalistów i specjalnych narzędzi. Również podłoże może być dowolne – byle było odtłuszczone, suche i odpylone. Powinniśmy je także wyrównać. Za pomocą takich kafli dekoracyjnych możemy szybko odmienić wygląd naszej kuchni i łazienki przyklejając je na stare płytki ceramiczne.

Prosty montaż i minimalna liczba potrzebnych narzędzi oraz dodatkowych materiałów skutecznie obniża również koszty takiego wykończenia. Jeśli wykonamy je sami, odejdzie także konieczność płacenia fachowcom.

Bezdyskusyjną zaletą takiego wykończenia jest również fakt, że kafle dekoracyjne położymy bardzo szybko i bezinwazyjnie. W czasie montażu nie będziemy szlifować, dzielić ceramiki czy hałasować. Zatem ekspresowo i maksymalnie najmniej uciążliwie przeprowadzimy remont czy metamorfozę pomieszczenia.

Kafle dekoracyjne z PCV – czy warto

Okładzina z imitacją kafli CastoramaJeśli zależy nam głównie na tym, aby wykończenie ściany zostało wykonane szybko i tanio, a także było maksymalnie funkcjonalne, zastosowanie okładziny ściennej imitującej płytki ceramiczne, jest z pewnością dobrym wyborem. Świetnie sprawdzi się chociażby podczas remontów i wykańczania mieszkań, które chcemy wynająć studentom lub konieczne jest szybkie przystosowanie lokum do stanu używalności. Nie musimy przy tym martwić się także o stronę estetyczną takich kafli. Wśród dostępnych okładzin z łatwością znajdziemy takie, które będą nam wizualnie pasować.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Aranżacje wnętrz z kaflami dekoracyjnymi – inspiracje

Aranżacje wnętrz z kaflami dekoracyjnymi – inspiracje
Dzięki wykorzystaniu kafli dekoracyjnych tworzymy kompozycje piękne i niepowtarzalne. Ozdobne płytki możemy stosować na dużych powierzchniach, wybrany...
Czytaj więcej

Co zamiast płytek ceramicznych? Wykańczamy ściany w mieszkaniu dla studenta

Co zamiast płytek ceramicznych? Wykańczamy ściany w mieszkaniu dla studenta
Mieszkanie, które chcemy przeznaczyć pod wynajem studenta, nie musi być drogo wykończone, a jego wnętrze wygrywać konkursów na urządzone...
Czytaj więcej

Najnowsze trendy we wzornictwie – jakie kafle dekoracyjne?

Najnowsze trendy we wzornictwie – jakie kafle dekoracyjne?
Jeśli chcemy odświeżyć wygląd ścian w łazience, kuchni lub przedpokoju, to jednym ze sposobów, który odmieni nasze cztery kąty są dekora...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Okładzina imitująca kafle – czy warto?