Tworzywo zamiast płytek, czyli zalety stosowania okładziny ściennej

Popularnym sposobem na wykończenie ścian zarówno w kuchni, jak i w łazience jest wciąż położenie płytek ceramicznych. Nic dziwnego – są funkcjonalne i estetyczne. Alternatywę dla nich stanowią kafle dekoracyjne, wykonane z folii PCV. Zobaczmy, czy warto. Tworzywo zamiast płytek? Z artykułu dowiesz się, która okładzina ścienna do kuchni będzie najlepsza oraz kiedy warto zainwestować w płytki PCV.

Czym jest okładzina ścienna?

Okładzina ścienna to dekoracyjne wykończenie ścian znajdujących się wewnątrz budynków. Jest to z pewnością sposób, który odmieni zarówno pomieszczenia w domach prywatnych, jak i w obiektach firmowych. Jako estetyczne urozmaicenie wnętrz, pozytywnie wpływa na ich wygląd, przy niewielkim nakładzie finansowym. Nie musisz wykonywać generalnego remontu, by całkowicie odmienić wystrój pomieszczeń. Wystarczy, że zdecydujesz się na montaż okładziny ściennej. Imitacja płytek jako okładzina ścienna? Płytki plastikowe? W tym temacie panuje całkowita dowolność, która pozwoli Ci na stworzenie ciekawego wnętrza niewielkim kosztem. 

Ten rodzaj wykończenia ściany przypomina nieco linoleum podłogowe, ale kojarzy się również z tapetami. Elastyczny i gruby materiał tworzy okładzinę, którą w kawałkach przyklejamy do powierzchni pionowych. Idea kafli dekoracyjnych z tworzywa polega na tym, aby imitować wykończenie płytkami ceramicznymi, drewnem lub kamieniem. Dostępne w arkuszach przypominają wykładziny PCV, które stosujemy na podłogi. Mają również podobne właściwości. 

Płytki plastikowe nadają się do pokrycia całej powierzchni ściany lub jej wybranego fragmentu. Doskonale sprawdzą się w pomieszczeniach narażonych na trudne warunki, takich jak kuchnie czy łazienki. Z powodzeniem możesz taką okładziną wyłożyć ścianę nad umywalką czy okolicę kabiny prysznicowej. Doskonale sprawdzą się też w okolicach kuchenki czy jako ozdoba do salonu. 

Przeczytaj także: Co na ścianę zamiast płytek? 3 rozwiązania

tworzywo-zamiast-plytek-1tworzywo-zamiast-plytek-1tworzywo-zamiast-plytek-1tworzywo-zamiast-plytek-1

Zalety kafli dekoracyjnych z PCV

Rozwiązanie, jakim jest okładzina ścienna, posiada wiele zalet. Płytki PCV na ścianę, czyli okładzina ścienna, imitująca płytki ceramiczne, ma być docelowo wykorzystana w tych pomieszczeniach, w których najczęściej stosuje się kafle. Musi być zatem przystosowana do dużej wilgoci i odporna na zabrudzenia, a także łatwa w czyszczeniu. Rzeczywiście – powierzchnia okładziny wykonanej z folii PCV niczym nie ustępuje w tych cechach glazurze. Taki rodzaj tapety jest szczególnie odporny na oddziaływanie wody, nawet w bezpośrednim kontakcie. Możemy ją również swobodnie czyścić za pomocą gąbek i standardowych detergentów – zabrudzenia schodzą z niej bardzo łatwo.

Inną zaletą okładziny imitującej płytki ceramiczne jest jej łatwość montażu. Do jej ułożenia nie potrzebujemy specjalistów i dedykowanych narzędzi. Również podłoże może być dowolne – byle było odtłuszczone, suche i odpylone. Powinniśmy je także wyrównać. Tworzywo zamiast płytek na ścianę? To doskonałe rozwiązanie do różnych pomieszczeń. Za pomocą kafli dekoracyjnych możemy szybko odmienić wygląd naszej kuchni i łazienki przyklejając je na stare płytki ceramiczne. 

Prosty montaż i minimalna liczba potrzebnych narzędzi oraz dodatkowych materiałów skutecznie obniża koszty wykończenia. Jeśli wykonamy je sami, odejdzie także konieczność płacenia fachowcom. Być może największą zaletą okładziny imitującej kafle jest jej cena. Dla porównania – do ułożenia 1 m² płytek ceramicznych potrzebujemy około 50 zł, natomiast koszt jednego kafla dekoracyjnego o wymiarach 58 cm x 44 cm to około 8 zł. 

Bezdyskusyjną zaletą takiego wykończenia jest również fakt, że kafle dekoracyjne położymy bardzo szybko i bezinwazyjnie. W czasie montażu nie będziemy szlifować, dzielić ceramiki czy hałasować. Zatem ekspresowo, maksymalnie i najmniej uciążliwie przeprowadzimy remont czy metamorfozę pomieszczenia.

Zobacz również: Aranżacje wnętrz z kaflami dekoracyjnymi – inspiracje

tworzywo-zamiast-plytektworzywo-zamiast-plytektworzywo-zamiast-plytektworzywo-zamiast-plytek

Kiedy warto zainwestować w płytki PCV?

Jeśli zależy nam głównie na tym, aby wykończenie ściany zostało wykonane szybko i tanio, a także było maksymalnie funkcjonalne – zastosowanie okładziny ściennej, która imitujące płytki ceramiczne, jest z pewnością dobrym wyborem. Świetnie sprawdzi się, chociażby podczas remontów i wykańczania mieszkań, które chcemy wynająć lub gdy konieczne jest szybkie przystosowanie lokum do stanu używalności. Nie musimy przy tym martwić się także o stronę estetyczną takich kafli. Wśród dostępnych okładzin z łatwością znajdziemy takie, które będą nam wizualnie pasować.

Zastosowanie okładziny ściennej doskonale daje ponadto niemal nieograniczone możliwości aranżacji w każdym z wybranych przez Ciebie pomieszczeń. Masz więc do wyboru nieograniczoną ilość wzorów i kolorów, a odpowiednio dobrane płytki plastikowe z powodzeniem ozdobią niewielkim kosztem Twoje wnętrze. Dzięki tego typu rozwiązaniu możesz wykończyć wnętrza zarówno w sposób nowoczesny, jak i tradycyjny. Jeśli więc pragniesz zmiany w swoim mieszkaniu, a nie chcesz przeznaczać majątku na remont, to takie rozwiązanie z pewnością sprawdzi się w Twoim domu. 

Data publikacji: 02.07.2018

Data aktualizacji: 19.10.2022