Ściana i podłoga w mozaice - krok po kroku

Ściana i podłoga w mozaice - krok po kroku

Układanie mozaiki nie przypomina pracochłonnego i wydłużonego w czasie zajęcia, jakie wieńczyło wykonanie dekoracji ściennej wieki temu. Wykończenie pomieszczenia kąpielowego tym materiałem jest tym bardziej satysfakcjonujące, że mozaika swoimi kolorami i deseniem stanowi o dekoracyjnym charakterze aranżacji – akcentuje jej barwy, dopełnia styl, jest też ozdobą samą w sobie.

Mozaika Colours Vader 30 x 30,4 cm aluminium
Mozaika Colours Vader 30 x 30,4 cm

Mozaika kiedyś i dzisiaj

Mozaika jest ponadczasowym typem dekoracji, o czym świadczą zachowane do dziś efektowne obrazy składające się z setek dopasowanych do siebie niewielkich elementów. Do ich wykonania używano wypalonych z gliny stożków, różnokolorowych kamieni, ceramicznych pozostałości po wykonaniu zdobnych naczyń, szkła. Z czasem osoby wykonujące mozaiki zaczęły wykorzystywać specjalnie do tego celu sporządzone kostki, które pokryte były złotem lub wykonane z precyzyjnie dociętych kamieni szlachetnych. Służyły do układania na warstwie niezwiązanej zaprawy lub żywicy obrazów i ornamentów, a mozaikami pokrywano nie tylko ściany, ale również powierzchnie mebli i wyeksponowanych elementów architektonicznych.

Ciągłe zainteresowanie tego rodzaju ozdobą wykończeniową ma swoje dwie główne przyczyny. Pierwsza jest natury estetycznej – mozaika, zwłaszcza starannie zaplanowana i wykonana, przyciąga spojrzenia i stanowi barwny akcent każdej zastosowanej aranżacji. Druga dotyczy funkcjonalności tego typu wykończenia. Ponieważ na pojedynczy wzór składają się dziesiątki i setki niewielkich elementów, stanowią one idealny materiał do pokrycia wszelkich łuków i krzywizn, gdzie ceramika w standardowych rozmiarach użyta do tego samego celu musiałaby zostać precyzyjnie połamana i dopasowana do siebie krawędziami. To wymaga zaś nie tylko cierpliwości, ale też biegłości i doświadczenia w pracach glazurniczych, a także wykorzystania specjalistycznych narzędzi do cięcia i szlifowania ceramicznych krawędzi.

Porada eksperta:

O ile niewielkie rozmiary kostek mozaiki są zaletą, ponieważ pozwalają umieszczać je na krzywiznach i łukach, warto precyzyjnie rozplanować wzór lub deseń, tak aby uniknąć konieczności cięcia pojedynczych elementów. W przeciwieństwie bowiem do standardowej glazury, mozaika opornie poddaje się przycinaniu, potrzebne są do tego celu profesjonalne narzędzia, a każdą z małych płytek kształtuje się osobno.

Mozaika marmurowa Colours 30,5 x 30,5 cm
Mozaika marmurowa Colours 30,5 x 30,5 cm

Mozaika stanowi barwną i urokliwą ozdobę nie tylko położona na wyeksponowanej ścianie czy obrzeżu wanny lub brodzika. Wykończenie tego typu z powodzeniem zastosujemy na przykład w salonie do dekoracji parapetów czy nawet wykonamy mozaikowy blat stołu, który wykorzystywać możemy zarówno wewnątrz domu, jak i w ogrodzie. Obojętnie jaką powierzchnię pokrywać będziemy mozaiką, należy ją uprzednio odpowiednio przygotować, tak aby nie zniweczyć efektu naszych starań poprzez pozostawienie nierówności na klejonej płaszczyźnie lub łuku, co skutkować będzie widocznym i nieestetycznym niedopasowaniem kolorowych elementów.

Przygotowanie powierzchni pod mozaikę

Już na etapie przygotowania podłoża, na którym umieścimy mozaikę, warto poświęcić wiele starań i czasu na perfekcyjne wygładzenie powierzchni. Należy do tego zaliczyć nie tylko całkowite usunięcie powłok starej farby lub tapety, jak również uzupełnienie ubytków i wygładzenie nierówności. Po oczyszczeniu i pozbawieniu pyłu ścianę pokrywamy warstwą gruntu, który zwiększy przyczepność zaprawy wyrównującej. Dopiero po wyschnięciu renowacyjnej powłoki przystępujemy do dalszych prac wykończeniowych. Czynności te będą uzupełnione o naniesienie warstwy hydroizolacji, jeśli powierzchnia do wykończenia mozaiką znajduje się w jednej ze stref mokrych łazienki lub będzie miała kontakt z wodą w innym pomieszczeniu.

Porada eksperta:

Preparaty służące do trwałego przyklejenia mozaiki mają specyficzne właściwości, o których poniżej, a co za tym idzie – przed przygotowaniem poszczególnych porcji zaprawy czy fugi należy zapoznać się z zaleceniami producentów dotyczącymi proporcji łączonych komponentów i czasu, jaki mamy do dyspozycji, by trwale przymocować mozaikę i dokonać ewentualnych korekt ustawienia względem siebie poszczególnych klastrów.

Mozaika Arte Pinia 30 x 30 cm biała
Mozaika Arte Pinia 30 x 30 cm biała

Jaki przyklejać mozaikę na powierzchnie ścian?

Oferowane przez poszczególnych producentów mozaiki w przeważającej większości połączone są w klastry, dzięki czemu unikamy konieczności żmudnego przyklejania niewielkich kostek z osobna na niewielkich fragmentach ściany. Połączone za pomocą papieru lub siatki z tworzywa sztucznego elementy mocowane będą na przygotowane podłoże w krótkim czasie. Jednak aby uzyskać perfekcyjny efekt wykończeniowy, niezbędne będzie umieszczenie klastrów względem siebie w takiej samej odległości, ile wynosi wolna przestrzeń pomiędzy każdym elementem mozaiki.

Aby precyzyjnie dopasować do siebie części mozaiki, należy zastosować specjalny klej, który wiąże szybko, ale zarazem jego działanie pozwala na korektę ustawienia klastrów, ponieważ czas schnięcia jest przedłużony. To nie wszystkie właściwości preparatu mocującego, ponieważ klej do mozaiki charakteryzuje wysokoodkształcalność, a jego struktura nie powinna uniemożliwić płytkom osuwanie się w dół. Najlepiej, jeśli ilość kleju naniesiona na ścianę będzie minimalna, przez co jego nadmiar nie będzie sprawiał wrażenia, że poszczególne części mozaiki są zatopione w transparentnej lub białej substancji. Do tego celu należy dobrać pacę o możliwie najmniejszych zębach.

Do kolejnych działań przejdziemy dopiero po wyschnięciu kleju, czyli najszybciej po 24 godzinach od przyklejania.

Glazura Andros 25 x 50 cm azul 1,5 m2
Glazura Andros 25 x 50 cm azul 1,5 m2

Jaką fugę do mozaiki wybrać?

Użycie dużej ilości miniaturowych elementów składających się na mozaikę skutkuje między innymi zastosowaniem stosunkowo większej ilości fugi niż w przypadku tradycyjnych ceramicznych okładzin ściennych i podłogowych. Z tego też względu dobór odpowiedniego materiału wypełniającego kolorową kompozycję powinien stanowić jej dopełnienie.

Do nanoszenia fugi stosowana jest paca gumowa, która nie porysuje powierzchni minipłytek, a jej elastyczność pozwoli na dokładne wypełnienie przestrzeni między wszystkimi elementami. Co ważne – pozostałości fugi na wierzchu mozaiki należy usunąć wilgotną, często wyciskaną gąbką przed wskazanym przez producenta czasem całkowitego wyschnięcia, ponieważ – przykładowo – fuga epoksydowa będzie po nim trwale przylegać do warstwy wykończenia i usuniemy jej nadmiar jedynie przez ingerencję mechaniczną, co może okazać się fatalne w skutkach dla połyskliwej powierzchni mozaiki, zwłaszcza wykonanej ze szkła.

Poza kolorem i trwałością fuga do mozaiki umieszczonej w pomieszczeniu kąpielowym powinna charakteryzować się właściwościami uniemożliwiającymi rozwój na jej powierzchni pleśni i grzybów. W tym też celu używamy silikonu sanitarnego w miejscach łączenia poziomych i pionowych płaszczyzn wykończeniowych.

Porada eksperta:

Decydując się na zastosowanie fugi transparentnej, należy uprzednio sprawdzić wśród zaleceń producenta, czy właściwości materiału pozwalają na bezproblemowe wypełnienie przestrzeni, na dnie których znajduje się klej do mozaiki w białym kolorze i który może w krótkim czasie zabarwić fugę, którą wybraliśmy po to, aby była w pełni przezroczysta.

Mozaika kamienna Colours 20 x 8 cm
Mozaika kamienna Colours 20 x 8 cm

Mozaika i materiały jej wykonania

Tego typu dekoracyjne wykończenie ścian, sprzętów łazienkowych i innych powierzchni – w zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać – wykonane jest z różnorakich materiałów, które są mniej lub bardziej kolorowe, transparentne i połyskliwe. Najczęściej są nimi szkło, ceramika, kamień naturalny – oto na jakie czynniki należy zwrócić uwagę, decydując się na którychś z nich:

- mozaika szklana – aby podkreślić przezroczystość zabarwionych płytek, w funkcji kleju możemy zastosować fugę epoksydową. Sprawi ona, że rozświetlone zostaną poszczególne elementy kompozycji z miniaturowych płytek, a głębia ich barw zostanie wzmocniona. Aby dodatkowo podkreślić grę światła mozaiki, warto do fugi dodać drobiny brokatu,

- mozaika kamienna – kamienie składające się na dekorację tego typu przed zakończeniem remontu należy zaimpregnować. Pozwoli to z jednej strony na ochronę ich powierzchni przed wodą i tłuszczami, a także wydobędzie głębię ich koloru. W przeciwnym razie w krótkim czasie po przyklejeniu mozaika przybierze szarawy odcień tłumiący jej rzeczywiste kolory. Czynność impregnowania należy sukcesywnie powtarzać w odstępach dwuletnich, a przed ponownym naniesieniem preparatu ochronnego powierzchnia mozaiki powinna być oczyszczona, odtłuszczona i w całości sucha,

Mozaika Colours Gosha 30 x 30 cm łupek
Mozaika Colours Gosha 30 x 30 cm łupek

- mozaika marmurowa – ta niezwykle efektowna ozdoba powierzchni wymaga specjalnej zaprawy klejowej, w składzie której bazę stanowi biały cement. To ważne, bowiem użycie innego preparatu klejącego może skutkować powstaniem trwałych przebarwień widocznych na powierzchni płytek,

- mozaika ceramiczna składa się zwykle z większych elementów niż jej szklany odpowiednik, mających dodatkowo symetryczne, ale urozmaicone kształty, co skutkować będzie koniecznością docinania tych zachodzących na ściany. W tym przypadku posłużymy się szlifierką kątową z tarczą z diamentowym nasypem – warto cięcie przeprowadzić jednorazowo w obrębie pojedynczego klastra, by miejsce przecięcia stanowiło wypełnienie narożnika posadzki i ściany lub innych stykających się ze sobą powierzchni.

Data publikacji: 19.02.2017
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jakie płytki do przedpokoju wybrać?

Jakie płytki do przedpokoju wybrać?
Aranżacja przedpokoju to duże wyzwanie. Wystrój musi sprostać zarówno oczekiwaniom względem funkcjonalności, jak i reprezentacyjnemu cha...
Czytaj więcej

Podłoga w domu– top 5 płytek, które sprawdzą się u Ciebie

Podłoga w domu–  top 5 płytek, które sprawdzą się u Ciebie
Płytki na podłogę to połączenie funkcjonalności i estetyki. Sprawdź, co najlepiej położyć w kuchni, salonie, a co na podłogę w łazience. Dzięki naszem...
Czytaj więcej

6 sposobów na nowoczesny i funkcjonalny przedpokój

6 sposobów na nowoczesny i funkcjonalny przedpokój
Przedpokój to najlepsza wizytówka Twojego domu. To właśnie on jako pierwszy ukazuje się oczom Twoich gości i to w nim będą oni przebywać...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Ściana i podłoga w mozaice - krok po kroku