Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Co na ścianę zamiast płytek? 3 rozwiązania

Mieszkanie nie zawsze musi być drogo wykończone. Zdecydowanie bardziej liczy się, by było ono wyposażone w sposób praktyczny i funkcjonalny, co ułatwia utrzymywanie go w czystości. Nie każdy jest jednak fanem glazury, zarówno w kuchni, jak i w łazience. W niniejszym artykule odpowiemy na pytanie „co na ścianę zamiast płytek” i podpowiemy, jak wykończyć mieszkanie unikając płytek.

Przejdź do następnych akapitów:

Farba

Jednym ze sposobów na tanie wykończenie ścian w łazience i kuchni jest ich pomalowanie. Farba zamiast płytek sprawdzi się w zasadzie w każdym pomieszczeniu, również w tych wymagających, którymi są kuchnia i łazienka. Dostępne obecnie specjalne farby lateksowe są odporne na ścieranie i oddziaływanie wilgoci. Wykonanie remontu przy użyciu tego typu farb jest stosunkowo proste – nie wymaga bowiem skuwania płytek czy instalowania fug. Produkt powinien bowiem zostać nałożony na gładkie podłoże, które zostało uprzednio przygotowane i oczyszczone.  

Z pewnością ich wadą będzie dość szybkie i łatwe pokrywanie się zabrudzeniami, jednak remont lub oczyszczenie takiej ściany nie sprawi nam większych problemów. Z powodzeniem będziesz mógł samodzielnie odmalować takie pomieszczenia, bez konieczności wzywania ekipy remontowej. Pamiętajmy jednak, aby wybrać odpowiednią farbę – trwałą oraz przeznaczoną do użycia w trudnych warunkach.

Wadą takiego rozwiązania jest także ryzyko niszczenia tynku i przenikania wilgoci w głąb ściany w miejscach, gdzie styczność z wodą będzie zbyt duża. Pod natryskiem, a także przy zlewie, umywalce oraz wannie powinniśmy zastosować materiał wykończeniowy, który będzie bardziej odporny na wodę.

Zobacz również: Instrukcja wideo – ściana z cegły – jak wykonać?

co-na-sciane-zamiast-plytekco-na-sciane-zamiast-plytekco-na-sciane-zamiast-plytekco-na-sciane-zamiast-plytek

Kafle dekoracyjne

Co zamiast płytek? Tanią alternatywą dla płytek ceramicznych i odpowiedzią na pytanie „co zamiast płytek na ścianę” są tzw. kafle dekoracyjne. To swojego rodzaju okładzina ścienna wykonana z grubej folii PCV. Kafle dekoracyjne są dostępne w planszach o wymiarach 58 × 44 cm. Mają wypukłą, trójwymiarową powierzchnię, dlatego doskonale imitują płytki ceramiczne. Ich szeroki wybór pozwala na swobodne dopasowanie ich wzoru do ogólnego wystroju łazienki. Możesz więc zdecydować się na panele ozdobione z dekoracyjnymi wzorami kwiatów i roślin, na produkty imitujące kamień, czy drewnopodobne. 

Szczególną zaletą takiej okładziny imitującej płytki ceramiczne jest łatwość i szybkość jej montażu. Nie musimy korzystać ze specjalnej, drogiej zaprawy ani wzywać fachowca. Kafle dekoracyjne możemy zamocować sami przy pomocy odpowiedniego kleju. Możesz je montować poziomo lub pionowo, przy użyciu profili wykończeniowych zamontowanych na łatach. Przy takim rozwiązaniu nie musimy również martwić się o fugi. Rozwiązanie to jest również bardzo praktyczne, ponieważ tego rodzaju panele nie wymagają w zasadzie żadnych zabiegów konserwacyjnych. 

Przeczytaj także: Salon i kuchnia – aranżacje Doroty Szelągowskiej

co-na-sciane-zamiast-plytek-1co-na-sciane-zamiast-plytek-1co-na-sciane-zamiast-plytek-1co-na-sciane-zamiast-plytek-1

Tapeta 

Co zamiast płytek nada się jeszcze do Twoich wnętrz? Obecnie w kuchni i łazience możemy także wykorzystać tapetę. Specjalne jej rodzaje są całkowicie odporne na ścieranie i oddziaływanie wilgoci. Wykonane z winylu lub włókna szklanego okładziny są o wiele tańszą formą wykończenia ścian. Ich montaż, chociaż wymaga pewnej wprawy, będzie również o wiele mniej kłopotliwy, czasochłonny i kosztowny niż montowanie płytek ceramicznych. W mieszkaniu, które będzie intensywnie eksploatowane oraz będzie musiało być i tak remontowane, tapeta może być doskonałą alternatywą dla kafli.

Użycie tapety w pomieszczeniach o trudnych warunkach jest możliwe jednak wyłącznie przy użyciu odpowiednich ich rodzai. Powinny one być przede wszystkim odporne na działanie wilgoci. Warto więc, byś rozejrzał się za tapetami wykonanymi z takich materiałów, które stworzą szczelną i wodoodporną powłokę na ścianach Twojej kuchni lub łazienki. Przy montażu powinieneś również zwrócić uwagę na klej, który nie tylko powinien być mocny, ale również wodoodporny. Nie bez znaczenia jest również preparat gruntujący podłoże, który również powinien być odporny na zarysowania czy uszkodzenia mechaniczne. 

Nie zawsze mieszkanie, z którego będziesz korzystać, musi być wykończone drogimi materiałami. Koszt materiałów nie odzwierciedla często ich jakości, warto więc zdecydować się na alternatywy, które znacząco zmniejszą koszt remontu. Jeśli nie dysponujesz dużymi środkami na remont, postaw na szybkie, tanie i skuteczne rozwiązania, które całkowicie odmienią Twoją przestrzeń. 

Data publikacji: 02.07.2018

Data aktualizacji: 18.10.2022