Piorunochron – potrzeba czy przeżytek?

Kiedyś bardzo popularne, dziś jakby zapomniane i niepotrzebne. O czym mowa? O piorunochronach, w które jeszcze przed laty zaopatrzony był praktycznie każdy budynek, a obecnie spotyka się je coraz rzadziej. Czy instalacja odgromowa jest zatem w ogóle potrzebna?

Piorunochron

Nikomu raczej nie trzeba udowadniać, że uderzenie pioruna w dom może praktycznie zmieść go z powierzchni ziemi, a już na pewno doprowadzić do tragicznego w skutkach pożaru czy spalenia wszelkich sprzętów podłączonych do gniazdek. Czy piorunochron jest lekiem na całe zło i może ochronić nas przed tymi niebezpieczeństwami.

Piorun to nieokiełznany żywioł

Niestety, burza to żywioł i praktycznie nigdy nie da się przewidzieć jej działania. Towarzyszące jej pioruny to wielkie wyładowanie elektryczne, których natężenie sięga nawet 100 000 Amperów, a temperatura przekracza 30 000 stopni Celsjusza. W czasie kontaktu pioruna z ziemią następuje momentalna wymiana ładunków elektrycznych, której nie sposób okiełznać. Jaka jest szansa, że wspomniany piorun trafi jednak akurat w nasz budynek?

Z piorunochronem piorun niestraszny

O ile bez układu gromowego prawdopodobieństwo uderzenia pioruna w nasz dom jest małe, tak po zainstalowaniu tego systemu, praktycznie nie istnieje. Piorunochron po prostu przyjmie ewentualne uderzenie i odprowadzi je wprost do ziemi, chroniąc nasz dom przed jego złowieszczymi skutkami. W tym samym czasie zainstalowana w domu aparatura ochronna i wyrównawcza powinna zapewnić ochronę naszych sprzętów elektronicznych.

Czy jednak to konieczne?

W Polsce nie ma obowiązku posiadania instalacji odgromowych. Leży to zazwyczaj w gestii właściciela budynku. Czy warto ją mieć? Potocznie przyjęto, że im wyższy budynek, tym bardziej przyciąga on pioruny, jeśli więc w sąsiedztwie znajdują się wielkie bloki, wieżowce bądź po prostu wysokie domy, o nasz budynek powinniśmy być spokojni. Poziom bezpieczeństwa naszego domu możemy także wyliczyć na podstawie specjalne wzory.

Piorunochron

Niech zadecyduje fachowiec

Najlepiej, aby zmierzenie stopnia zagrożenia uderzenia pioruna w naszym domu pozostawić fachowcowi. Ten, na podstawie dane na temat częstotliwości burz w naszym rejonie i siły towarzyszących im wyładowań, a także informacji na temat naszego budynku doradzi, czy potrzebny nam piorunochron, czy też nie. Jego zdanie powinno ostatecznie nas uspokoić.

Niezależnie od tego, co stwierdzi fachowiec, system odgromowy można też zamontować dla własnego spokoju i czystego sumienia. Ważne jednak, by w tym przypadku zrobić to poprawnie. Źle założona instalacja może bowiem niestety zrobić jeszcze więcej złego, niż chociażby jej brak. W tym wypadku prace warto oddać w ręce specjalistów znających się na rzeczy.