Jak bezpiecznie urządzić ognisko w ogrodzie?

Właściciele domków jednorodzinnych i działek chętnie korzystają z uroków posiadania ogrodów. Zapraszamy rodzinę, znajomych lub tylko w towarzystwie najbliższych spędzamy na świeżym powietrzu całe wieczory. Dodatkowym urozmaiceniem jest rozpalenie ogniska, które nie tylko zapewni nam ciepło, ale stworzy również odpowiedni klimat.

Nie tylko grillowanie

Trudno sobie wyobrazić ogród bez grilla, który już chyba na stałe wpisał się w nasz przydomowy krajobraz. W letnie wieczory chętnie z niego korzystamy, więc z niejednego ogrodu w okolicy roznoszą się zapachy grillowanych mięs i warzyw. W szybki sposób możemy nie tylko przyrządzić smakowite przekąski na spotkanie z przyjaciółmi, ale również obiad dla wszystkich domowników. Funkcjonalność grilla jest niezaprzeczalna, podobnie jak klimat wieczornych ognisk. Z tego względu często najpierw pożywiamy się jedzeniem z grilla, a biesiadowanie kontynuujemy przy rozpalonym ogniu. Pamiętajmy jednak, że jest to żywioł trudny do opanowania, dlatego należy się do palenia ogniska odpowiednio przygotować. Dzięki temu zapewnimy bezpieczeństwo wszystkim gościom, którzy będą mogli skupić się wyłącznie na dobrej zabawie.

Przeczytaj także: Przenośne meble ogrodowe — dlaczego warto je wybrać?

Jak bezpiecznie urządzić ognisko w ogrodzie?

Najlepsze miejsce na ognisko

Na ognisko nie powinniśmy raczej decydować się spontanicznie, ponieważ może to spowodować tylko szkody i grozić niebezpiecznym rozprzestrzenianiem się ognia. Warto zatem przygotować stałe miejsce na palenisko, które nie będzie nikomu przeszkadzać. Najważniejszym czynnikiem jest jego lokalizacja. Starajmy się wybrać miejsce oddalone od zabudowań, zwłaszcza drewnianych.

Zobacz też: Girlandy ogrodowe – do czego je wykorzystać?

Kolejnym istotnym elementem jest wiatr – może się wydawać, że jest on przecież zmienny i trudno do niego dostosować stałe miejsce ognia. W naszym kraju wiatr najczęściej wieje z zachodu, więc palenisko najlepiej zlokalizować w części wschodniej ogrodu. Aby po ognisku nie okazało się, że większość dymu wleciała do naszego domu (a co gorsza, do domu sąsiada), nasz wybór powinien paść na miejsce, które znajduje się od zawietrznej strony pomieszczeń użytkowych. Idealnym rozwiązaniem jest zrobienie miejsca na ognisko w części wschodniej, która sąsiaduje z niezabudowanym terenem. Jeżeli jednak nie mamy takiej możliwości, to zadbajmy o to, aby palenisko było oddalone od zabudowy mieszkalnej przynajmniej o 10 metrów. Okazuje się, że nie bez znaczenia jest również gleba – optymalne jest podłoże przepuszczalne i odpowiednio utwardzone – dzięki niemu ognisko nie będzie się zapadać. W tym miejscu przeczytasz natomiast, jak bezpiecznie stworzyć palenisko w ogrodzie.