Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Płot drewniany - jak go odnowić? 5 sprawdzonych porad

Drewniany płot będzie latami zdobił Twoją posesję, o ile dobrze o niego zadbasz. W przeciwnym razie nie tylko straci atrakcyjny wygląd, ale też się zepsuje. Sprawdź jak odnowić płot drewniany, jakich preparatów użyć i na kiedy zaplanować prace renowacyjne.

O piękno drewna musisz stale dbać

Ogrodzenie wykonane z naturalnych desek to jeden z najpopularniejszych sposobów na wyznaczenie granic posesji. Jest jej trwałą, solidną i atrakcyjną wizytówką, a dodatkowo stanowi skuteczne zabezpieczenie przed wzrokiem sąsiadów i przechodniów. Drewniany płot idealnie komponuje się z zielenią w ogrodzie oraz innymi naturalnymi strukturami czy metalem. Dzięki temu, że jest uniwersalny, współgra z dowolną aranżacją elewacji.

drewnochron

Drewno uchodzi też za wyjątkowo wytrzymały materiał - na lata. Jego trwałość i atrakcyjny wygląd to atuty, o które należy jednak regularnie dbać. Co prawda deski są solidne, ale też wrażliwe na działanie wody, wilgoci i innych czynników atmosferycznych. Niezabezpieczone będą niszczały. Stracą kolor, napęcznieją, a z czasem popękają. Takie deski stają się też podatne na rozwój pleśni i grzybów. Nieimpregnowane, drewniane ogrodzenie zamiast tworzyć solidne zabezpieczenie, stanie się niebezpieczną powierzchnią. Zdecydowanie straci swoje walory.

Odnawianie drewnianego płotu jest więc koniecznością. To podstawa, atrakcyjnego i skutecznego zabezpieczenia posesji oraz warunek, abyś mógł z niego korzystać latami. Renowacja drewnianego płotu nie należy do zadań trudnych ani też skomplikowanych. Prace z powodzeniem wykonasz samodzielnie Przekonaj się o tym! Skorzystaj z porad dotyczących odnowy ogrodzenia z desek i poznaj przebieg pracy. Dowiedz się także, jaki impregnat do płotu drewnianego wybrać.

Kiedy odnowić płot drewniany?

Woda, wilgoć, różnice temperatur, promienie słoneczne - te czynniki są głównie odpowiedzialne za uszkodzenie drewnianych struktur. Deski niszczy też biokorozja. Prawidłowa i regularna impregnacja pozwoli Ci utrzymać drewniany płot w nienagannym stanie. Nie pęknie i nie napęcznieje. Zaimpregnowany jest również odporniejszy na uszkodzenia mechaniczne. Oczywiście trwałość materiału zależy też od rodzaju drewna. Cienkie panele szybciej ulegną zniszczeniu niż solidne deski. Dobra impregnacja? To od niej zależy stan desek. Wykonuj ją regularnie. W przeciwnym wypadku, ogrodzenie po kilku sezonach nada się do całkowitej wymiany. Impregnacja to nic trudnego, szczególnie jeśli dbasz o systematyczność. Dlaczego to tak istotne?

drewnochron

Deski na pierwszy rzut oka mogą być w bardzo dobrym stanie, a ich struktura z zewnątrz nie nosi śladów uszkodzenia. Kiedy renowacja desek i malowanie płotu drewnianego jest koniecznością? Nie zwlekaj z pracą, jeśli z ogrodzenia zaczyna odpryskiwać farba lub pojawia się na nim pleśń. Sygnałem do konieczności ponownego zabezpieczenia drewna będą także uszkodzenia. Twoją uwagę powinny zwrócić również przebarwienia i pęcznienie materiału, ślady insektów oraz grzyby.

Drewniane ogrodzenie wygląda najmniej atrakcyjnie po zimie. Długotrwała ekspozycja na gorącym słońcu podczas lata, a następnie na deszcze i śnieg, odbijają się na kondycji materiału, dlatego wiosna jest dobrym czasem na przeprowadzenie renowacji płotu z desek. Dzięki temu będzie się pięknie prezentować przez cały kolejny sezon i nie trzeba będzie go wymieniać przez kolejnych kilka lat (jeśli wybierzesz produkt skutecznie chroniący drewniany płot przez dłuższy czas).

By ocenić, czy już potrzebna jest renowacja płotu, dokonaj dokładnych oględzin całego materiału. Przede wszystkim skontroluj trwałość desek. Przyjrzyj się im dokładnie i oceń, czy konieczna będzie wymiana zniszczonego elementu, czy wystarczy dobre wyszlifowanie powierzchni. Gdy deski ogrodzenia są przegniłe lub rozpadają się, koniecznie zastąp je nowymi. Jeśli drewniany płot pokrywa odpryskująca farba, to także sygnał, że czas przeprowadzić renowację.

Odnawiania drewnianego płotu - na co zwrócić uwagę?

płot lamelowy

Popękana powłoka farby lub lakieru, jak również jej ubytki, wyglądają nieatrakcyjnie. Będą nie tylko odznaczały się na nowo zaimpregnowanej powierzchni, ale też utrudnią Ci osiągnięcie skutecznego zabezpieczenia, gdyż stanowią barierę dla nowych produktów. Nie zastanawiaj się, jak ominąć je lub zamaskować, tylko usuń stare powłoki przed impregnacją. To przedłuży jej trwałość i skuteczność. Drewniane ogrodzenie musi być odpowiednio wyszlifowane i wyczyszczone przed nałożeniem środków impregnujących, aby preparat mógł w nie dokładnie wsiąknąć. W ten sposób jesteś też w stanie najlepiej sprawdzić, czy deski nie wymagają wymiany na nowe. W przypadku, gdy płot wymaga szlifowania do surowego drewna, pamiętaj, by drewno ponownie zaimpregnować gruntem.

Wiosna to idealny czas na to, aby odnowić płot drewniany, co nie znaczy, że zadanie to musisz zaplanować w pierwszych, ciepłych dniach. Deski przygotowane do renowacji muszą być suche, aby preparat dobrze w nie wsiąknął. Jednak na początku nowej pory roku mogą być jeszcze wilgotne od zalegającego zimą śniegu czy padającego deszczu. Zwróć na to uwagę przed rozpoczęciem impregnacji. Jeśli zauważysz, że deski są jeszcze wilgotne, przenieś zaplanowaną pracę na inny dzień. Nie musisz specjalnie osuszać powierzchni. Wystarczy, że wyschnie na świeżym powietrzu.

Ważne są także warunki, w jakich będziesz odnawiać płot drewniany. Zwróć więc uwagę na prognozę pogody, w dniu renowacji. Deszczowa aura to znak, że również trzeba będzie przenieść prace na inny dzień.

Czym pomalować płot?

drewnochron

Na skuteczność renowacji ogrodzenia z drewna wpływa kilka czynników. Znaczenie ma technika pracy czy poprawne przygotowanie powierzchni. Kluczowy jest oczywiście wybrany impregnat. Dostępne produkty, zabezpieczające deski przed skutkami wystawienia ich na działanie czynników zewnętrznych, różnią się działaniem i przeznaczeniem. Większość środków daje podobny efekt, ale są i takie o wąskim zastosowaniu. Niektóre produkty mogą barwić deski.

Oczyszczone drewno możesz zabezpieczyć na kilka sposobów. Do zadania tego nada się m.in. impregnat, który ochroni płot przed niekorzystnymi warunkami. Podobnie działa lakierobejca, która dodatkowo zabarwi strukturę. Na zewnątrz stosuje się także: specjalne oleje, woski i farby. Czym pomalować płot? Który produkt będzie najskuteczniejszy?

Preparat, który wybierzesz, powinien głęboko wniknąć w strukturę desek płotu. Dobrze, by działał kompleksowo, bo zyskasz więcej korzyści – nie tylko zmniejszysz chłonność drewnianej powierzchni, ale też zabezpieczysz ogrodzenie przed działaniem wody i słońca oraz stworzysz barierę ochronną przed pleśnią, grzybami oraz owadami. Jeśli więc chcesz łatwo odnowić płot drewniany, zostawiając jego naturalny kolor lub barwiąc go, wybierz impregnat. Wnika on głęboko w strukturę desek i zapewnia skuteczną ochronę przed wieloma czynnikami. Sprawia, że drewno jest odporne na ścieranie czy uszkodzenia mechaniczne.

płot drewniany

Jaki impregnat do płotu drewnianego wybrać? Skuteczne efekty osiągniesz używając podczas pracy produktów marki Drewnochron. Zabezpieczają one deski przed wilgocią, deszczem czy śniegiem. Chronią przed rozwojem pleśni i grzybów, powstawaniem glonów oraz szkodliwym wpływem promieni UV. Do wyboru masz preparaty tradycyjne lub szybkoschnące. Malując płot Impregnatem Extra Drewnochron, gwarantujesz sobie wieloletnią ochronę desek (nawet do 7 lat). Wybranym produktem podkreślisz rysunek słojów i pozostawisz bezbarwną powłokę na deskach lub zabarwisz płot na jeden z oferowanych kolorów.

Jak usunąć mech z ogrodzenia?

Bardzo często na drewnianym płocie pojawia się kolorowy, zielonkawy nalot. Najczęściej w miejscach zacienionych, wilgotnych i od północnej strony. To mech lub porosty, które są jedną z oznak świadczących o konieczności renowacji ogrodzenia. Przed odnawianiem desek musisz usunąć ten zielonkawy nalot. Jak to zrobić?

O ile oczyszczenie desek ze starej farby czy lakieru jest możliwe z pomocą szlifierki, tak w przypadku mchu czy porostów, nie jest to najlepsze rozwiązanie. Zeskrobywanie naturalnego nalotu też nie przyniesie pożądanego efektu. Oba te sposoby sprzyjają rozsiewaniu zarodników po większej powierzchni desek. Jak więc skutecznie usunąć mech z płota? Jedna z metod będzie zastosowanie zwykłych środków myjących. Wystarczy woda, szare mydło lub płyn do mycia naczyń. Możesz też użyć specjalnych preparatów.

W takim przypadku zakupiony produkt rozpyl na powierzchni pokrytej mchem. Odczekaj tyle, ile nakazał producent, a następnie oczyść drewniany płot i dokładnie spłucz pozostałości roślin. Dopiero tak oczyszczoną powierzchnię możesz wyszlifować.

W podobny sposób zadziałaj, jeśli szykujesz się do odnowy bardzo zaniedbanych desek, na których pojawiła się pleśń, glony czy grzyby. Zdzieranie ich z płota, w przeciwieństwie do zastosowania odpowiedniego preparatu, mogłoby tylko rozsiać zarodniki.

Etapy odnawiania płotu - 5 kroków do zabezpieczenia drewna

Nawet bardzo zaniedbane ogrodzenie z desek może ponownie stać się wizytówką Twojej posesji. Odnawianie drewnianego płotu wcale nie jest trudnym zadaniem. Z powodzeniem przeprowadzisz renowację samodzielnie, bez ekipy specjalistów. Wybór i dopasowanie odpowiedniego impregnatu to jeden z dwóch elementów gwarantujących sukces. Bardzo istotna jest również technika pracy i odpowiednie nakładanie produktu. Jak poprawnie zabezpieczyć płot?

płot sztachetowy

Krok 1

Przed przystąpieniem do pracy koniecznie sprawdź prognozę pogody. Renowację zaplanuj na bezdeszczowy, ciepły dzień (temperatura 5-20 stopni). Zwróć też uwagę czy na deskach nie osadziła się rosa, ani czy w nocy nie nastąpiło niespodziewane oberwanie chmury. Drewno przygotowane do impregnacji musi być suche.

Krok 2

Przęseł nie musisz rozmontowywać, gdy planujesz odnowić płot drewniany. Zadanie to rozpocznij jednak od dokładnego oczyszczenia powierzchni. Wiesz już, jak skutecznie usunąć mech czy pleśń. Przed impregnowaniem wyczyść też deski z piasku, brudu, zatłuszczeń oraz plam. Jeśli widzisz, że deski są pęknięte, uszkodzone i wymagają naprawy, wymień je.

Krok 3

Wyszlifuj oczyszczone deski, ścierając stare powłoki. Użyj w tym celu papieru ściernego. Możesz go wykorzystać na dwa sposoby: manualny – przy użyciu bloku/pacy do papieru ściernego lub przy wykorzystaniu szlifierki. Jeśli szlifujesz do surowego drewna, pamiętaj by ponownie zaimpregnować drewno gruntem. Praca na tym etapie musi być wykonana dokładnie i precyzyjnie. To od niej w dużej mierze zależy efekt końcowy impregnacji ogrodzenia. Po wyszlifowaniu powierzchni dokładnie ją odpyl.

Krok 4

Wybrany impregnat dokładnie wymieszaj w puszce. Na przygotowane deski nakładaj go pędzlem. Jak? Najlepiej wzdłuż słoi i zgodnie ze wskazówkami producenta. Nie pomiń żadnej z zalecanych warstw (najczęściej jednorazowe przemalowanie powierzchni nie zabezpieczy odpowiednio deski). Pilnuj też zalecanego odstępu czasowego między nakładanymi powłokami. To ważne, aby każda z nich mogła swobodnie wyschnąć. Skracając zalecony czas, wcale nie przyspieszysz pracy. Może zdarzyć się nawet tak, że niezbędne będzie jej powtórzenie.

Koniecznie doczytaj czy zalecane jest szlifowanie przed nałożeniem kolejnej powłoki. To prosta czynność, która polega na przetarciu już nałożonej warstwy impregnatu papierem ściernym. Wzmacnia to przyczepność kolejnej powłoki i usuwa uniesione przez impregnat włókna.

Niektóre preparaty mogą też wymagać dodatkowego zabezpieczenia lakierem.

Krok 5

Po zaimpregnowaniu ogrodzenia, pozostaw deski do całkowitego wyschnięcia (taką informację również znajdziesz w zaleceniach producenta). W tym czasie oczyść narzędzia i dobrze zamknij puszkę z impregnatem.

Czas odnowić drewniany płot - już wiesz jak

płot lamelowy

Dzięki prawidłowej i regularnej renowacji płot z desek przez lata nie będzie nosił śladów upływu czasu. Wynika to z naturalnych właściwości drewna, które zabezpieczone przed wilgocią i innymi czynnikami atmosferycznymi, jest materiałem wręcz wiekowym.

Gdy ogrodzenie zacznie tracić kolor, pojawia się na nim mech lub pleśń, a farba popęka to dobry moment na jego konserwację. Podczas renowacji zwróć szczególną uwagę na właściwości preparatu i zalecenia dotyczące jego aplikacji. Przyłóż się do etapu czyszczenia i szlifowania desek. Jaki produkt wybrać? Najlepszym do renowacji będzie impregnat, który głęboko wniknie w strukturę desek i zabezpieczy je nie tylko przed działaniem deszczu czy promieni słonecznych, ale też spełni rolę bariery ochronnej przed insektami, grzybami i pleśnią.

Dobrej jakości impregnaty, które stworzą na drewnie barierę ochronną nawet na kilka lat, znajdziesz w asortymencie Castoramy. Zarówno w sklepie internetowym, jak i stacjonarnym.

Data publikacji: 19.04.2021