Produkty

Olejowanie drewnianej podłogi – jak je poprawnie wykonać?

Olejowanie drewnianej podłogi – jak je poprawnie wykonać?

Drewniana podłoga to inwestycja na lata, dlatego warto zadbać o odpowiednie jej wykończenie, by nasz parkiet wyglądał olśniewająco, wystarczy zabezpieczenie go warstwą oleju.

 olejowanie podłogi Olejowanie podłóg drewnianych

Olejowanie nie tylko podkreśla urodę drewna, ale też pozwala zachować jego strukturę. Olej do podłóg drewnianych produkowany jest na bazie wody i olejów roślinnych bez syntetycznych rozpuszczalników, jest odpowiedni dla alergików. Kilka lat temu olejowanie zostało wyparte przez lakierowanie, jednak obecnie powraca do łask.

Plusy olejowania:

- konserwuje deski (oleje wnikają głęboko, dzięki czemu podłoga nie kurczy się, nie skrzypi i nie rozpręża się);

- podkreśla słoje w deskach i wzmacnia ich kolor;

- podłoga jest odporna na wilgoć, dzięki temu może być zastosowana również w kuchni i w łazience;

- poszczególne rysy możemy naprawić miejscowo (nie trzeba poddawać renowacji całej podłogi);

- nie powoduje śliskości podłogi.

Minusy olejowania:

- olejowane podłogi są droższe w utrzymaniu (szybciej się brudzą i muszą być czyszczone specjalistycznymi preparatami);

- podłogi olejowane trzeba odnawiać co kilka lat (olej utlenia się), lakier pozostawia ochronną warstwę na dłużej.

- oleje uwidaczniają wszystkie niedoskonałości, dlatego szczególnie ważne jest pieczołowite przygotowanie podłogi pod warstwę oleju – musi być dokładnie wyczyszczona i wyrównana.

Olej do drewna Altax Altaxin kasztan 2,5 lJak olejować podłogę?

Krok 1 – wybór koloru oleju i przygotowanie podłoża

Do wyboru mamy wiele gotowych kolorów (m.in. biały, szary, mahoń, czarny, możemy wybrać też przezroczysty). Nowy olej można nakładać bezpośrednio na surowe drewno lub na podłogi wcześniej olejowane (jedynie podłogi lakierowane należy zeszlifować i wygładzić drobnoziarnistym papierem ściernym). Przygotowana powierzchnia powinna być sucha i starannie odkurzona.

Krok 2 – nanoszenie oleju

Do nanoszenia oleju na podłogi metodą „na zimno” nie potrzebujemy specjalistycznego sprzętu. Przed przystąpieniem do pracy należy dobrze wstrząsnąć i wymieszać olej. Następnie nakładamy przy użyciu pędzelka lub wałka pierwszą warstwę zgodnie z kierunkiem włókien drewna. W zależności od zaleceń producenta po około 10-30 minutach od nałożenia oleju usuwamy jego nadmiar czystą bawełnianą szmatką. Nanosimy co najmniej 2 warstwy w odstępie kilku godzin. Nakładamy bez przerw i małymi odcinkami, często mieszając olej.

Krok 3 – prace końcowe

Na koniec całość polerujemy, uwzględniając szczególnie te miejsca, gdzie nałożyliśmy zbyt dużo oleju. Zużyte ściereczki umieszczamy w pojemniku z wodą (istnieje ryzyko samozapłonu).

Uwaga! Można też nakładać olej „na gorąco”, wykończając powierzchnię warstwą wosku. Wymaga to jednak zastosowania specjalnych nagrzewnic (thermopad).

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jak naprawić parkiet?

Jak naprawić parkiet?
Parkiet to wykończenie podłogi, które z jednej strony jest naturalne i klasyczne, a z drugiej ponadczasowe. Sprawia, że pomieszczenie wygląda e...
Czytaj więcej

Jak odnowić ogrodowy plac zabaw?

Jak odnowić ogrodowy plac zabaw?
Plac zabaw jest tą częścią naszego ogrodu, która po zimie wymaga szczególnie szybkiego i efektywnego odnowienia. Spragnione słońca, ciepła i ruchu na ...
Czytaj więcej

Środki do renowacji drewna – wybór i zastosowanie

Środki do renowacji drewna – wybór i zastosowanie
Drewno jest surowcem o wielu zastosowaniach, a jego dużą zaletą jest możliwość wielokrotnej jego renowacji. Odnawianie drewna nie byłoby jednak możliw...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Olejowanie drewnianej podłogi – jak je poprawnie wykonać?