Płytki kolczaste w drewnianych budynkach – do czego służą

Współcześnie coraz większą popularnością cieszy się budownictwo prefabrykowane. Gotowe elementy konstrukcyjne, tzw. prefabrykaty, przygotowywane są w fabrykach i halach produkcyjnych, po czym gotowe trafiają na plac budowy. Technologia ta obejmuje także konstrukcje drewniane. Jaką role spełniają w nich płytki kolczaste?

Płytki kolczaste w drewnianych budynkach

Pierwsze płytki kolczaste

W 1952 roku wynalezione zostały metalowe płytki kolczaste do łączenia wiązarów. Z czasem łączniki te były udoskonalane, a w latach 80. pierwsze z nich zostały zaprojektowane przez rodzimych konstruktorów. Współcześnie wykorzystywane są w całej Europie i obu Amerykach, a także w innych rejonach świata. W wielu ośrodkach badawczych prowadzone są badania, mające na celu określenie wytrzymałości płytek kolczastych. Doświadczenia i testy dowodzą, że są to łączniki dobrej jakości, o przewidywalnej nośności, trwałości, wpływające także na obniżenie kosztów całej drewnianej konstrukcji nawet do 40%.

Charakterystyka płytek kolczastych

Płytki kolczaste to łączniki, jakie stosuje się w konstrukcjach drewnianych do łączenia kilku drewnianych elementów o tej samej grubości i w jednej płaszczyźnie. Produkowane są ze stali o grubości od 0,9 do 3 mm, ze stali nierdzewnej i ocynkowanej i z powodzeniem zastępują inne materiały spajające (gwoździekleje), eliminując tym samym zjawisko koncentracji naprężeń, do jakich dochodzi podczas ich wykorzystania. W łącznikach wytłoczone są zaokrąglone, równomiernie rozłożone kolce, dzięki czemu przystosowane są one do przenoszenia dużych obciążeń. Płytki kolczaste wtłaczane są w zetknięte ze sobą elementy asortymentu drzewnego (tarcicę) przy pomocy specjalnych pras o wielotonowym nacisku. Dostępne są także w różnych wersjach kolorystycznych, które sprawdzają się w przypadku indywidualnych rozwiązań.

Płytki kolczaste w drewnianych budynkach

Zastosowanie

Łączniki te znajdują zastosowanie w budowie więźb dachowych, zadaszeń obiektów przemysłowych i rolniczych, pawilonów handlowych, scen czy obiektów sportowych. Wykorzystywane są także do pokrywania istniejących dachów płaskich, jak również do usztywniania narożników ścian szkieletowych. Elementami drewnianymi łączonymi za pomocą płytek kolczastych zastępuje się konstrukcje żelbetowe, stalowe czy z drewna klejonego. Zaletą tego typu łączników jest też to, że pozwalają na dowolne kształtowanie połaci dachowej, a także ograniczają ciężar całej konstrukcji dachu, umożliwiając łatwiejszy i szybszy jej montaż.