Półki do łazienki – jakie wybrać

Półki stanowią stały element wystroju większości domowych wnętrz. Znajdują praktyczne zastosowanie zarówno w kuchni, jak i w salonie, gabinecie czy pokoju dziecięcym. Warto zamocować je również w łazience, gdzie pozwolą na maksymalne zagospodarowanie przestrzeni. Na jakie modele możemy się zdecydować?

półki w łazience

Półki łazienkowe jako uzupełnienie zabudowy meblowej

Urządzając łazienkę, wiele uwagi poświęcamy wyborowi odpowiednich do niej mebli. Zamykane szafki są niezbędne, by usunąć z widoku akcesoria higieniczne czy detergenty i zabezpieczyć je przed działaniem wilgoci. Samodzielne półki stanowią natomiast doskonałe uzupełnienie tego typu modułów. Na nich przechowujemy najczęściej używane przybory, do których chcemy mieć łatwy dostęp w każdej chwili. Pozwalają one także na zagospodarowanie przestrzeni, której nie zajmują meble – możemy umieścić je zarówno w narożnikach, jak i pod lustrem, obok niego albo w najbliższej okolicy wanny i prysznica. Półki przeznaczone do użytku w łazienkach dostępne są w wielu różnych formach i rozmiarach, więc łatwo dopasujemy je do naszego wnętrza. Jeżeli więc nie zdecydowaliśmy się na zakup lustra z dołączoną do niego półką bądź potrzebujemy miejsca na kosmetyki kąpielowe, zapoznajmy się z półkami łazienkowymi oferowanymi nam przez producentów.

Najpopularniejsze rodzaje półek łazienkowych

Półki do łazienek wykonywane są z różnych materiałów. Najczęściej są to metal, szkło, ich połączenie oraz tworzywo sztuczne. Różnią się między sobą także sposobem montażu – mogą być mocowane na przyssawki bądź przykręcane do ściany. Ponadto posiadają różne kształty – znajdziemy zarówno półki narożne jak i tradycyjne, które zamontujemy w dowolnym miejscu na ścianie. Czym wyróżniają się poszczególne z nich?

Półki metalowe mają najczęściej formę ażurową – stworzone są z drutów i mocowane za pomocą przyssawek. Doskonale nadają się do montażu pod prysznicem lub przy wannie, gdzie pozwalają na przechowywanie kosmetyków kąpielowych. Mogą być prostokątne bądź narożne. W różnych wersjach dostępne są także modele szklane. Występują w wersji narożnej lub prostokątnej – te ostatnie często przeznaczone specjalnie do montażu pod lustrem. Takie modele osadza się na specjalnych, dekoracyjnych wspornikach (uchwytach) przykręcanych do ściany. Cechują się eleganckim wyglądem, są niepodatne na działanie wilgoci i łatwe do utrzymania w czystości. Wnoszą do wnętrza wrażenie elegancji i lekkości. Półki z tworzywa sztucznego mocowane są natomiast za pomocą śrub montażowych. Są łatwe do utrzymania w czystości oraz trwałe – również występują w wersji narożnej bądź zbliżonej do podłużnego prostokąta. Najczęściej mają uniwersalny biały kolor, choć zdarzają się także produkty w innych odcieniach.

regał z półkami do łazienki

Pozostałe półki do łazienki

Wśród akcesoriów łazienkowych znajdziemy także produkty łączące w sobie kilka różnych funkcji. Przykładem mogą być półki połączone z wieszakiem na ręczniki, które powstają ze stali nierdzewnej i umożliwiają przechowywanie różnych akcesoriów w jednym miejscu.

Warto także wspomnieć o specjalnych półkach przeznaczonych do samodzielnego wykończenia płytkami. Konstrukcje takie powstają z twardego styropianu – mocuje się je za pomocą kołków do ściany, a następne obkleja kafelkami – warto rozważyć zastosowanie takiego produktu w sytuacji, gdy posiadamy niewykorzystane podczas remontu lub urządzania łazienki materiały okładzinowe.

 

Data publikacji: 28.04.2016